Безпечний транспорт для жінок та дівчат: як Рубіжне піклується про свою громаду
У вересні цього року відбулась зустріч ООН Жінки та Міжнародного Благодійного Фонду “Українська фундація громадського здоров’я” з правоохоронними органами, місцевими надавачами транспортних послуг та представниками влади та громадськості міста Рубіжне для обговорення підсумків їх співпраці щодо протидії насильству.
Про результати такої співпраці та заходи протидії насильству дізнався Східний Варіант.
Захід було організовано в межах проєкту "Посилення потенціалу сектору юстиції для ефективного впровадження законодавства про домашнє насильство та законне розширення можливостей постраждалих від домашнього насильства та жінок, що перебувають у групі ризику у Донецькій та Луганській областях".
"Про це потрібно говорити та звертатися по допомогу"
Регіональна координаторка Луганської та Донецької областей МБФ “Українська фундація громадського здоров'я” Ганна Левешко зазначила, що мета заходу — підсумувати результати річної співпраці міської влади, поліції, представників перевізників громади, а також інститутів громадянського суспільства та жінок-мобілізаторок.
"Гендерно зумовлено насильство — це поширене порушення прав людини. На жаль, домашнє насильство довгий час може залишатись мовчазним. Багато жінок не звертається за допомогою ні до соціальних служб, ні до поліції. На превеликий жаль, урядами держави приділяється мало уваги даній проблемі", — констатує Ганна.
Вона доповнила, що більша частина жінок не може ідентифікувати факт насильства і живе з цим все життя. Однією з таких проблем є поширені випадки сексуального домагання в публічних просторах.
“Коли хтось кричить услід: "Гей, красуне!" або свистить чи робить коментар сексуального характеру щодо наших частин тіла, часто жінка навіть не розуміє, що це прояви сексуальних домагань. Про це потрібно говорити та звертатися по допомогу", — зазначила координаторка МБФ “Українська фундація громадського здоров'я.
Рубіжне стало першим
Ганна Левешко підкреслила, що першим містом в Україні, яке долучилось до глобальної Флагманської ініціативи "Безпечні міста, безпечні громадські простори для жінок та дівчат", стало місто Рубіжне. Після ухвалення програми у Рубіжному ініціативу проведення аудиту безпеки громадських просторів підтримали ще 13 міст Луганської, Донецької та Запорізької областей.
“Понад 40 міст з усього світу запустили комплексні програми в рамках цієї ініціативи, яка спрямована на припинення сексуального насильства в громадських просторах та створення безпечних міст, а пілотним містом в нашій країні стало саме Рубіжне”, — доповнила вона.
Координаторка розповіла, що у вересні минулого року був підписаний спільний план дій між Рубіжанською міською владою, представниками патрульної поліції, громадською організацією "Мрії молоді" та представниками 7 перевізників міста Рубіжного.
Також вона уточнила, що дану програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Секретар Рубіжанської міської ради Юрій Арцев зазначив, що за останні декілька років місто Рубіжне стало центром, де відбувалися проведення найсучасніших акцій та міжнародних програм щодо боротьби з насильством.
"Ми маємо приклади та результати проведення програм боротьби з насильством. Ми плануємо і далі брати участь у ній та співпрацювати з мешканцями нашого міста, підприємцями та поліцією", — запевнив секретар Рубіжанської міської ради.
Заходи поліції та працівників таксі
Представниці відділу №1 Сєвєродонецького районного управління поліції Олена Землянуха і Ганна Кисельова зазначили, що з боку поліції здійснюються профілактичні заходи, а також виїзди на виклики, які пов'язані з домашнім насильством.
"З 6 травня в нашому відділенні поліції впроваджена робота мобільних групи щодо протидії домашнього насильства. Це працівники поліції, які пройшли відповідне навчання. Вони виїжджають тільки на виклики, що пов'язані з домашнім насильством", — уточнила представниця поліції.
Мобілізаторка, голова громадської організації "Мрії молоді" Світлана Куценко розповіла, що метою впровадження заходів з програми "Рубіжне — безпечне місто" було навчання перевізників ненасильницькій комунікації та стресостійкості.
"Ми хотіли, щоб кожна жінка міста почувала себе безпечно у такому виді громадського транспорту, як таксі. Саме працівники таксі безпосередньо можуть бути свідками ситуацій сексуального домагання чи домашнього насильства. Тому ми їх долучили до навчань і дуже раді, що вони нас підтримали", — наголосила голова громадської організації "Мрії молоді".
Від представників перевізника Рубіжанської громади у заході взяв участь керівник служби таксі "Сєнат" Станіслав Нєкіфаренко.
"Для водіїв таксі були проведені тренінги поведінки у випадку підвезення жінок та дівчат. Серед таких обов'язкових дій водія — це висаджувати жінку в освітлених місцях у темний час доби, очікувати поки жінка зайде до під'їзду або не територію свого подвір'я", — зазначила Ганна Левешко.
Вона доповнила, що завдяки програмі жінки можуть без остраху користуватись таксі, які мають наліпку "Транспорт безпечний для жінок і дівчат". Служби таких таксі співпрацюють з поліцією. А водії мають контактну інформацію сервісів допомоги людям, які зіштовхнулись із сексуальними домаганнями та іншими формами сексуального насильства у громадських просторах.
Також команда МБФ "Фундація громадського здоров'я" розмістила стенди в деяких магазинах, приміщеннях центрів надання адміністративних послуг, медичних закладах, розважальних, спортивних закладах, у салонах краси та перукарнях.
В межах заходу водіїв таксі забезпечили тематичними футболками, індивідуальними масками та роздатковими матеріалами з контактними даними сервісів допомоги постраждалим від гендерно зумовленого та домашнього насильства.
В межах заходу водіїв таксі забезпечили тематичними футболками, індивідуальними масками та роздатковими матеріалами з контактними даними сервісів допомоги постраждалим від гендерно зумовленого та домашнього насильства.