Безпритульні тварини та відсутність залізниці: які проблеми Мінреінтеграції знайшло в Старобільській громаді
Мінреінтеграції дослідило найгостріші проблеми Старобільскої громади. Що з цього вийшло — читайте в матеріалі «Східного варіанту»
Міністерство реінтеграції замовило спеціальне дослідження, аби виявити найбільш актуальні проблеми двох громад — Старобільскої (Луганська область) та Генічеської (Херсонська область).
Днями презентували результати дослідження, які здивували міністра з питань реінтеграції окупованих територій Ірину Верещук.
«Східний варіант» розповідає про основні висновки експертів.
Що шукали й для чого
Як зазначила Ірина Верещук, зараз міністерству не вистачає якісних досліджень, які показували б реальний стан справ у громадах, наближених до лінії розмежування в Луганській, Донецькій, а також в Херсонській області.
«Ми маємо розуміти, що відбувається в тій чи іншій громаді, щоб наші дії приносили довготривалий ефект. У нас на сьогодні мало досліджень, а тому рішення не завжди можуть досягти мети.
А мета в нас така: покращити добробут тих людей, які постраждали від збройної агресії РФ, вимушених переселенців, тих людей, які в громадах відчувають певний дискомфорт», — зазначила Верещук.
Вона додала, що помилки при прийнятті рішень — це в тому числі й фінансові втрати.
Дослідження для Мінреінтеграції проводила Школа політичної аналітики НаУКМА. Експерти спочатку опитували людей у громадах про актуальні проблеми, а потім провели по 10 годинних інтерв'ю з людьми з різних сфер — правоохоронцями, медиками, чиновниками, підприємцями тощо.
«Деякі результати дослідження мене дещо здивували та відрізнялись від попереднього бачення», — зазначила Ірина Верещук.
Що сказали люди
За словами наукової директорки Школи політичної аналітики НаУКМА Анни Осипчук, говорячи про проблеми, люди в першу чергу згадували інфраструктурні питання. Зокрема, погані дороги. Це, каже експертка, актуально як для Луганської, так і для Херсонської областей.
«При цьому люди здебільшого нарікають на місцеву владу, хоча деякі питання знаходяться не в її компетенції», — зазначила Анна.
У Старобільській громаді люди доволі схвально відгукнулися про школи, назвавши проблемою лише дистанційне навчання, з яким бувають складнощі.
А ось про медичні заклади експерти отримали набагато гірші відгуки.
«Але здебільшого ці відгуки не стосувалися поганого обслуговування. Йшлося про відсутність певного забезпечення, чогось не вистачає», — пояснила Анна Осипчук.
Вона додала, що ця проблема також не є винятковою для тих громад, де проводилося опитування, а актуальна для всієї України.
При цьому жителі Старобільської громади позитивно відгукнулися про місцеву практику оплачувати навчання молодим лікарям, аби вони поверталися працювати в рідну громаду.
«Люди про це знають і схвалюють таку ініціативу», — зазначила Анна Осипчук.
А ось із несподіваних проблем, як для Старобільської, так і для Генічеської громад стало питання безпритульних тварин.
«В обох громадах згадували проблему безпритульних тварин, що була значною для жителів. Ми навіть проводили діалоговий захід по цій проблемі, бо навколо неї було настільки сильне зіткнення різних груп громадськості, що фактично конфлікт переходив на новий рівень і підсилював загальну напругу в громаді», — розповіла Анна Осипчук.
Серед інших проблем, актуальних для Старобільської громади, люди назвали питання вивозу, утилізації та переробки сміття, а також відсутність залізничного сполучення.
Яка реакція
«Ті питання, які потрібно вирішувати на державному рівні, будуть вирішені», — пообіцяла Ірина Верещук.
Вона зазначила, що до кінця року фахівці мають закінчити розробку проєкту, а в наступному році держава профінансує будівництво залізничної колії в Старобільській громаді.
«Здавалося б, декілька десятків кілометрів колії, але наскільки це може змінити життя людей», — наголосила Ірина Верещук.
Іноземні партнери також відреагували. Посол Швейцарської Конфедерації в Україні Клод Вільд зазначив, що дослідження актуальних проблем окремих громад є частиною реінтеграції.
«З 2016 року Швейцарія встановила тісну співпрацю з Україною. Ми розуміємо, що реінтеграція — це про допомогу громадам на підконтрольній Україні території, які страждають від прямих наслідків війни, а також які прийняли в себе вимушених переселенців», — зазначив Клод Вільд.
Він наголосив, що Україна має розв’язати виявлені проблеми, аби успішно говорити про подальший процес реінтеграції.