Рада ухвалила важливі закони в умовах війни: що змінилося
3 березня Верховна Рада України ухвалила 14 законів і постанов. Розповідаємо, що вони змінюють.
Воєнний час потребує змін. Вчора, 3 березня. Верховна Рада запровадила ці зміни. «Східний варіант» розповідає як вони допоможуть боротися з агресією росії.
Пропаганда і виправдання агресії
Парламентарі ухвалили закон, який забороняє виготовляти та поширювати інформаційну продукцію для пропагування дій країни-агресора — російської федерації. Закон стосується громадських організацій та політичних партій.
Відтак, тепер не можна:
- виправдовувати агресію росії щодо України, заперечувати її чи публічно заявляти про її правомірність;
- поширювати неправдиву інформацію про те, що в Україні триває «внутрішній чи «громадянський конфлікт»;
- публічно вихваляти окупантів.
За порушення цих норм суди будуть блокувати діяльність політичних чи громадських організацій.
Мародерство
В українському кримінальному кодексі є статті «крадіжка», «розбій», «грабіж», «вимагання», та «привласнення чужого майна». Тепер ці статті доповнили пунктом «вчинені в умовах воєнного та надзвичайного стану». Це є обтяжуючою обставиною, відтак за такі злочини покарання буде жорсткішим ніж зазвичай.
До того ж саму статтю про мародерство також зробили більш жорсткою. Якщо раніше мінімальне покарання складало 3 роки, то віднині — 5.
Злочини проти безпеки країни
За тим же принципом внесли зміни і до статей про державну зраду та диверсії. Тих, хто вчинятиме ці злочини в умовах воєнного стану, зможуть посадити до в’язниці на 15 років або довічно.
Також скасована можливість амністії злочинців, які скоїли державну зраду чи диверсію.
Як відомо, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, вже відомо про оголошення кількох підозр у державній зраді. Зокрема, затримали мера міста Південне, що на Харківщині, депутата Смілянської міськради, мера Куп’янська.
Податкова звітність
Ще один закон не стосується злочинів, а покликаний спростити життя українцям, які є фізичними особами підприємцями або власниками юридичних компаній. Нововведення дозволяє не подавати звіти про свою діяльність до податкових структур в період воєнного стану. Це можна буде зробити через 90 днів після його припинення.
Також в часи війни податківці не можуть проводити перевірки та карати людей за неточності звітів.
Мобілізація
Одним из законов 3 марта Верховная Рада утвердила указ президента о полной мобилизации.
Мобилизация будет производиться в течение 90 суток. Она предусматривает призыв военнообязанных, резервистов и привлечение транспортных средств для обеспечения нужд ВСУ, Национальной гвардии, СБУ, Государственной пограничной службы и других структур.
Генеральный штаб ВСУ должен определить очередность и объемы призыва, а Кабинет Министров обеспечить финансирование.
Вилучення російського майна
Верховна Рада запровадила процедуру вилучення різних об’єктів і майна, які належать росії та її резидентам — російським бізнесменам чи організаціям. Таке вилучення буде відбуватися без будь-якої компенсації вартості.
Рішення, чи вилучати те чи інше майно, ухвалюватиме Рада національної безпеки та оборони, а вводитиме його в дію президент своїм указом.
Робота судів
Очевидно, що в містах, де йдуть активні бойові дії, суди, як і інші державні органи, працювати не можуть. Тому для них запровадили процедуру передачі іншим судам.
Таким чином, справи, які розглядає суд, після припинення його роботи, передаватимуться іншому територіально найближчому суду, або ж до суду, який визначить Вища рада правосуддя.
Інші закони та постанови
Крім усього переліченого, Верховна Рада також ухвалила постанову про звернення до іноземних партнерів. У цьому зверненні Україна просить ООН, «Червоний хрест», Європейський парламент та інші організації забезпечити захист цивільного населення в Україні від російських загарбників.
Ще два закони стосуються залучення збройних сил та цивільного населення до захисту України.