
7 незвичайних рішень. Чим здивувати гостей, які приїхали до Приазов'я
Східний Варіант розповідає, які нестандартні туристичні магніти обов'язково потрібно побачити, якщо ви приїхали до Азовського моря.
Що робити, якщо красиві будівлі Маріуполя та прості прогулянки морем вже набридли? Ми зібрали незвичайні ідеї для цікавих прогулянок.
У чому проблема?
За часів пандемії коронавірусу поїздка за кордон — не найпростіше завдання. Багато кордонів на замку, та й подорожі значно ускладнилися: крім щеплень для в'їзду в деякі країни, потрібно здати додаткові тести.
Але що робити, якщо дуже хочеться виїхати зі свого міста та змінити атмосферу? «Східний Варіант» відповідає на це питання!
Яке рішення?
Ідеальне рішення: внутрішній туризм. І не де-небудь, а Приазов'ям, яке частково охоплює й Донецьку область.
За останні кілька років у Маріуполі з'явилося багато цікавого. Ініціатива походить як від міської влади, так і від місцевих жителів. У місті створено кілька видів екскурсій та туристичних маршрутів на будь-який смак.
А якщо ви хочете відпочити від міської метушні та виїхати за межі Маріуполя, для вас теж знайдеться кілька приголомшливих місць.
Як це працює?
Медитативне шоу у парку імені Гурова у Маріуполі
Реконструйований до Дня міста у 2021 році парк імені Гурова обзавівся кількома цікавими локаціями. І одна з них — так званий «ліс, що дихає».

Це світлова композиція, яка завдяки поєднанню тіні та світла створює химерні форми на доріжках парку. Ефект посилюється завдяки аудіосупроводу звуками лісу та співом птахів.

Коли потеплішає та свою роботу розпочнуть фонтани — у парку стане ще цікавіше. Лазерне шоу гарно гармонує з водою, що каскадом виривається з форсунок. Це видовище гідне вашої уваги.
До речі, вартість реконструкції всього парку — 343 млн гривень. Це кошти міського та обласного бюджету, а також компанії «Метінвест».
Адреса: пр. Металургів, 150
Відреставровані старовинні двері
Торік маріуполець Ярослав Федоровський зайнявся реставрацією старовинних дверей. Щоб зрозуміти всю важливість цієї ініціативи, треба розповісти про самі двері.
Деяким з них уже понад 100 років. Скільки рук торкалося ручок? Скільки листів потрапляло через поштовий отвір? І як багато людей прощалося біля цих дверей? Загалом двері несуть у собі велику культурно-історичну цінність.

У Маріуполі відновили вже двоє таких дверей. Гроші на реставрацію збирав автор ініціативи Ярослав Федоровський, а жертвували їхні небайдужі містяни. До ініціативи зі збору коштів також долучилися маріупольські кав'ярні та кафе.
Також було засновано традицію, пов'язану з відреставрованими дверима: їх прикрашають до різних свят, перетворюючи на захоплюючі фотозони. На їхньому фоні можна зробити чудову незабутню фотографію.
Адреса: вулиця Фонтанна, 44 та вулиця Семенишина, 27
Почути звуки Маріуполя на пірсі
Для цієї пригоди вам доведеться запастися навушниками, щоб як слід відчути атмосферу промислового міста біля моря.
На реставрованому пірсі торік восени з'явився незвичайний артоб'єкт — фіолетова хвиля. Цей об'єкт відтворено із візуалізації, яку зробили програми звукового дизайну. А колір хвилі — це колір заходу сонця над морем.

Подібні об'єкти встановлені у Києві, Львові, Одесі, Харкові та Дніпрі.
Відсканувавши QR-код на артоб'єкт, ви можете прослухати звуки міста. У Маріуполі це звуки моря, порту, металургійного комбінату та крики дітей, що грають у дворі.
Також звуки можна прослухати на сайті zvukymista.com, але прийти на місце інсталяції й почути їх там через навушники набагато цікавіше.
Храм Святого Петра Могили та Собор Успіння Пресвятої Богородиці
Релігійний туризм — не найпопулярніший напрямок в Україні, але не поспішайте відмовлятися. З літа 2020 року у Маріуполі за кошти небайдужих українців та жителів інших країн роблять ремонт у Храмі Святого Петра Могили у Приморському районі.

Усе почалося з розпису білосніжного фасаду петриківським розписом — унікальним українським мистецтвом.
На цьому процес не зупинився. Маріупольський волонтер Кирило Долімбаєв продовжив збирати гроші на громадську бібліотеку та клас навчання гри на бандурі. Пізніше у церкві з'явилася постійна експозиція українського народного вбрання.

Нині ж церква знаходиться, можливо, на головному етапі реконструкції. Ремонтні роботи йдуть у майбутньому Кафедральному Соборі — найбільшому приміщенні під склепіннями церкви.
Адреса: проспект Нахімова, 3
Будиночок під нахилом з дерев'яним різьбленням в Урзуфі
Влітку 2021 цей будиночок став фаворитом фотографів Приазов'я.
Будиночок був збудований у середині 1980-х років на території піонерського табору. Для роботи над будиночком до Урзуфа спеціально запрошували майстра художнього різьблення.

Дитячий табір закрився у двохтисячних роках, після чого територія та об'єкти на ній повільно занепали. Лінія берега поступово розмилася, вода наблизилася до будиночка, послабила його опори й споруда похилилася у бік моря.
Втративши свою колишню велич, будиночок набув нової. Дивовижно, що фарба, що облупилася, і поржавілий дах анітрохи не відібрали чарівності, а швидше додали унікальності.

Перебувати всередині будівлі, швидше за все, небезпечно, але це не зупиняє мисливців за унікальними кадрами. Торік соцмережі рясніли фотографіями на фоні та всередині будівлі.
Імовірно, що у поточному вигляді будиночок довго не протримається — вода та погодні умови зроблять свою справу. Тож поспішайте відвідати унікальне місце Приазов'я.
Адреса: Урзуф (45 км від Маріуполя), на території пляжу при дитячому оздоровчому центрі імені Володі Дубініна
Бьордвотчінг в Меотиді
Меотида — природний національний парк на узбережжі Азовського моря. Символом парку стала пташка шилоклювка — чорно-білий кулик із вигнутим дзьобом. І це невипадково, адже Меотида — чудове місце для спостереження за птахами.

Меотиду як природний парк було створено у двохтисячних роках, щоб зберігати різноманітність видів птахів. Деякі з тих, що мешкають на території парку, занесені до Червоної книги України.
Тому спостереження за птахами в Меотиді — це відмінний спосіб відпочити від міської суєти в дусі екотуризму, який зараз здобув небувалу популярність.

Основний сезон спостереження за птахами — весна та літо, тож у холодну пору року поїздку доведеться відкласти. Проте є час ретельно продумати план цієї подорожі.
А це точно працює?
Державна агенція розвитку туризму визначила тренди на 2022 рік. Головний тренд — зростання внутрішнього туризму. Тому якщо ви давно хотіли відвідати українські замки, піднятися на українські гори та поплавати в українських морях та озерах, зараз саме час.
Також важливо зазначити, що сучасних туристів приваблюють не лише музеї, театри та пам'ятники, а й цікаві туристичні стежки та маршрути, які, на перший погляд, здаються не такими значними у порівнянні з великими об'єктами культурно-історичної пам'яті.
Наприклад, бронзові фігурки маріупольського архітектора Віктора Нільсена, встановлені у різних точках міста, здобули неабияку популярність. Люди «полювали» за ними, щоб зробити фото.
Пізніше комунальне комерційне підприємство m.EHUB вирішило повторити успіх фігурок. Так у Маріуполі з'явилася ще одна серія мініскульптур на тему різних символів міста — мамонтеня, козачка Домаха, осетер, пелікан тощо.
Розташування всіх міні-Нільсенів:
у внутрішньому дворі Центру сучасного мистецтва «Готель “Континенталь”» (вул. Харлампіївська, 17)

перед залізничним вокзалом Маріуполя (вул. Лінника, 74)

біля будинку архітектора (вул. Семенишина, 49)

біля Водонапірної вежі, (вул. архітектора Нільсена, 34)

біля Індустріального технікуму (вул. Георгієвська, 69)

у Театральному сквері (Театральна площа, 1) — тимчасово прибрали, щоб встановити вище

Розташування фігурок-символів міста
Мамонтеня — у парку «Веселка» (пр. Перемоги, 58)

Пелікан — на Грецькій площі (пр. Миру, 70)

Козачка Домаха — стояла біля Мультицентру (вул. Українського Козацтва, 51), але її вкрали невідомі. Фігурку замінять та знайдуть їй нове місце.

Кораблик — стояв у Приморському парку (пр. Нахімова), але був викрадений. Фігурку замінять та знайдуть їй нове місце.

Коваль — на будівлі редакції газети «Приазовський робітник» (пр. Миру, 19), був викрадений, але знайдений. Незабаром його повернуть на місце.

Осетер — біля яхт-клубу «Азовсталь» (Приморський бульвар, 17), але тимчасово знаходиться в будівлі Водонапірної вежі, незабаром також буде повернуто.

Маріупольці підхопили тренд на мініскульптури. Житель міста Ісідор Бадасен подав заявку на програму мініпроєктів «Громадського бюджету», щоб встановити ще три мініскульптури, але вже на гастрономічну тематику.
Страви, які ляжуть в основу скульптур, маріупольці можуть запропонувати самі, заповнивши форму за посиланням.
Ще більше корисних туристичних рішень
Архітектори з Нідерландів хочуть модернізувати міські парки та сквери міста Соледар Донецької області. Надали місцевим жителям свій проєкт. Ініціатором розробки є платформа культурних ініціатив державного фонду «Ізоляція».
У Черкаській територіальній громаді хочуть повернути та у перспективі відновити садибу Бантишів. Це комплекс, збудований наприкінці 18 століття в стилі класицизму. Унікальність будівлі полягає в тому, що на Донеччині більше не збереглося жодної подібної споруди.
У Маріуполі центральний міський пляж хочуть повністю реконструювати — зі старих вагонів зробити кафе, а для очищення води збудувати ферми мідій.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.