
Швачки та піцейоло: як переселенці здобувають нові професії у Львові
У Львові за підтримки ПРООН проводять безплатні курси опанування нових професій. Як це відбувається — дізнавався «Східний варіант».
Нова професія на новому місці
Львів став притулком майже для 200 тисяч переселенців. Досі щодня до міста прибуває 2-2,5 тисячі людей, половина з яких тут залишається. Головні складнощі з якими стикаються евакуйовані — це пошук житла, і працевлаштування. Водночас прибулі постають перед труднощами знайти роботу, рівнозначну тій, що була в рідному місті.
Проблема із житлом оперативно вирішується міською адміністрацією. Людей розселяють скрізь, де є можливість. А віднедавна освітні заклади Львова запропонували хоча б часткове розв'язання питання працевлаштування, а саме можливість отримати безплатно деякі затребувані спеціальності.

Зокрема Львівський Міжрегіональний центр професійно-технічної освіти художнього моделювання та дизайну виступив з ініціативою провести короткострокові курси швачок з можливістю працевлаштуватися після їх закінчення.

«Ідея виникла тільки-но у нас з'явилися переселенці. У пріоритеті були жінки, люди старшого віку. Адже багато хто з них втратив роботу і тут знайти її не може», — розповідає директорка центру Наталія Оверко.
За словами пані Наталії, рішення зупинитися саме на цій професії виникло тому, що зараз це стратегічно важливо.
«Ми шиємо військову форму, аптечки та інше спорядження. До того ж відгукнулися працедавці. І вийшла така комунікація освітнього та освітньо-методичного центру, який розробив нам відповідну навчальну програму. Тож у нас тут навчання спрямоване саме на практичний результат — отримання робочого місця», — пояснює Наталія Оверко.

Які знання можуть отримати слухачі курсу? Це найбільш базові навички: основи роботи зі швейним обладнанням, як робити основні шви, окантування краю виробу та інше.
Охочі пройти курси — це переселенці, які опинилися у нових для себе умовах. Люди, евакуйовані із Донецької, Луганської, Харківської областей.
Одна зі слухачок курсу, Ірина, двічі переселенка. 2014 року вона поїхала зі свого рідного села Фащівка Антрацитівського району Луганської області. Воно й зараз ще окуповане.

“В 2014 году к нам начала заезжать российская техника. Рядом с домом они устроили блокпост. У меня тогда был
«У 2014 році до нас почала заїжджати російська техніка. Поряд із будинком вони влаштували блокпост. У мене тоді була дитина 9 місяців. Я вирішила їхати. Якби обстрілювали блокпост, то могли б поцілити у дім. Сестра запропонувала переїхати до неї у Вишгород. Пожили місяць у сестри у гуртожитку, я вивчилася на кухаря», — згадує Ірина.
Але на початку березня 2022-го їй знову довелося їхати.
«Два тижні ми прожили в дитячому садку, куди ходила дитина. Там у нас були вже спальні місця, перенесли з дому частину речей. Нас було кілька сімей. Але все одно вирішили їхати. Тут (у Львові — ред.) спочатку жили у школі, куди нас розмістили. Потім отримали кімнату у гуртожитку», — розповідає Ірина.
На новому місці Ірина вирішила здобути нову професію швачки. На ухвалення рішення вплинуло те, що після закінчення курсів можна одразу отримати роботу.

Це вже другі курси, які провів Центр. Кожен, хто пройшов навчання, після закінчення отримав сертифікат. При цьому якщо на перших курсах було всього близько 10 осіб, то на другі прийшли 30 охочих.
Також важливо і те, що на початку навчання слухачі курсу можуть познайомитися зі своїми майбутніми роботодавцями.

«Роботодавців запрошують на перший та останній дні навчання. Це мотивує людей. На останнє заняття вже приходять рекрутери із договорами про прийняття на роботу. Крім того, упродовж цих двох тижнів буде один день, коли учасники курсів підуть на підприємство, побачать усе зсередини», — розповідає Наталія Оверко.
Як каже заступник директора НМЦ ПТО у Львівській області Наталія Рибак, такі курси, якщо вони будуть проводитись і в майбутньому, допоможуть зберегти на плаву не лише самих переселенців, а й місцеві підприємства, які зараз страждають від нестачі кадрів.

«Через те, що багато працівників поїхали за кордон, звільнилися робочі місця. Виникла потреба в цих кваліфікаціях, і установи профосвіти на це відгукнулися такими курсами», — каже Наталя.
Крім того, на Львівщину переїхали та продовжують переїжджати підприємства зі сходу та центру України. Тільки на початок квітня, за даними Львівської ОДА, сюди переїхало 48 підприємств із регіонів, охоплених війною. А вони теж потребують нових працівників.
Допомога ПРООН
Ініціативу освітнього центру вирішили підтримати у ПРООН.
«Перший курс ми проводили на волонтерських засадах. А цього разу нам свою підтримку запропонувала ПРООН. Представники організації зв'язалися з нами та повідомили, що готові профінансувати навчання. Тобто, вони зацікавлені допомогти підвищити кваліфікацію переселенцям», — розповідає пані директорка.
Допомога полягатиме у забезпеченні навчальними матеріалами (тканина, голки, мастильні матеріали для швейних машин). Також коштом фінансування організації учасники курсу матимуть можливість безплатно харчуватися (обіди, кава-брейки).
Наталя Оверко зазначає, що така підтримка дуже важлива, бо закупити усі видаткові матеріали зараз складно через військові потреби.

Загалом ПРООН активно долучилася до допомоги переселенцям, які виїхали з небезпечних зон.
У Львові представники організації домовилися з місцевою владою про початок Програми місцевого економічного розвитку.
За останній місяць організація запустила продовольчу програму, завдяки якій їжу безплатно отримуватимуть мешканці модульних містечок у Львові.
Також ПРООН спільно з урядом буде виплачувати грошові компенсації для тимчасово переміщених осіб.
Усі ці ініціативи спрямовані на адаптацію евакуйованих із небезпечних територій на нових місцях.
Курси швачок не єдині, які збираються проводити освітні заклади Львова. На черзі курси піцейоло, сантехніків, продавців-касирів.
Для цього потрібно зателефонувати за номерами:
- 032-262-43-25, 0679672379 для швачок, піцейоло, продавців-касирів;
- 032-263-53-90 для сантехніків.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.