Головні проблеми реінтеграції Донбасу та способи вирішення
На думку багатьох мешканців Луганської та Донецької областей, політика реінтеграція в Україні далека від ідеальної. Які ж її основні проблеми?
Жителів трьох областей — Луганської, Донецької та Херсонської, опитали на тему того, як вони оцінюють реінтеграційні процеси в Україні. А також попросили назвати основні проблеми.
В опитуванні взяли участь експерти, посадовці, політики та звичайні люди.
«Східний варіант» ознайомився з дослідженням Школи політичної аналітики НаУКМА та зібрав найцікавіше з нього.
Всередині країни
В Україні вистачає стратегій, але не вистачає стратегічних документів для якісної реінтеграції. На цьому наголошують аналітики. Вони відзначають, що в українського уряду досі залишається кілька не виконаних «домашніх завдань».
Одне з них — реалізувати реформи та ухвалити необхідні закони щодо реінтеграції Донбасу та Криму.
«Важливо не зупинятись лише на стратегіях, а розробляти та втілювати плани імплементації цих стратегій конкретними кроками, які будуть виконані протягом певного періоду, і які мають наблизити нас як державу до деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій», — зазначив аналітик Школи політичної аналітики НаУКМА Станіслав Шулімов.
- Продовжити та завершити реформи децентралізації.
- Провести якісну судову реформу та реформу правоохоронних органів.
«Це надзвичайно важливо в боротьбі за людей на тимчасово окупованих територіях, оскільки навіть після деокупації будуть судові процеси та потрібно, щоб правоохоронні органи працювали відповідно до чинного законодавства і не давали приводів сумніватися в їх діях», — зазначив Станіслав Шулімов.
- Забезпечити потенціал держави — коли держава здатна забезпечувати владу на своїй території. В першу чергу це стосується обороноздатності.
«Військові люблять використовувати гасло: «Хочеш миру — готуйся до війни». Нам треба забезпечувати нашу армію всім необхідним, технікою. І тут я хочу наголосити про проблеми з оборонним замовленням, яке досі знаходиться в підвішеному стані. Декілька підзаконних нормативних актів досі не ухвалені, а тому наші військові не можуть отримати в тій кількості техніку та всі інші продукти, товари та послуги, які вони мають отримувати», — зазначив аналітик.
- Співпрацювати з громадянським суспільством — правозахисниками та громадськими організаціями.
Як говорить Станіслав Шулімов, бюджет міністерства реінтеграції є не таким великим на 2021 рік, як того хотілося — трохи більше, ніж 600 млн грн. Експерти, аналітики, правозахисники, переконаний Станіслав, можуть якісно допомагати державі в реінтеграційних процесах.
«Відповідно, саме координація державних органів між собою і з громадянським суспільством важлива для вироблення якісних політик, які не будуть лежати в столі та будуть втілюватись. Оскільки громадянське суспільство є буфером між населенням і владою зокрема», — наголосив Станіслав.
Зовнішньополітичні проблеми
Війна на сході України, розв’язана Росією, відсвітила кілька ключових проблем для всієї Європи, говорить директор школи політичної аналітики НаУКМА Максим Яковлєв.
«Перша і дуже важлива проблема, яку підняла військова агресія Росії проти України — це роль міжнародних організацій. У світі є низка організацій, завданням яких є упереджувати або залагоджувати конфлікти, і робити так, щоб уникати їх на майбутнє. Але, якщо є учасники міжнародних організацій, які порушують міжнародні угоди, то яка роль міжнародних організацій і наскільки вони ефективні в протидії, розв’язанні, залагодження конфліктів?» — зазначив Максим Яковлєв.
Насамперед, за його словами, це стосується можливостей ради безпеки ООН.
Другий проблемний момент міжнародних відносин пов'язаний з першим — це механізми дотримання різних зобов'язань, які на себе беруть держави. Зокрема, безпекові гарантії. Тобто країни, які підписують міжнародні договори, а потім порушують їх принципи, не несуть жодної відповідальності на практиці. Це показав приклад Росії.
Третя проблема — відсутність перспектив миротворчих місій в Україні. За словами максима Яковлєва, у багатьох міжнародних організаціях Росія відіграє важливу роль, зокрема, через фінансову складову.
«Якщо нам важко притягнути державу до відповідальності за невиконання своїх безпекових зобов'язань, то створити міжнародну миротворчу місію, особливо в організації, де вагому роль відіграє Росія, є ще більш складним питанням», — зазначив експерт.
Він також відзначив хиткість механізму санкцій проти Росії. Незрозуміло, наскільки ці санкції дієві і як довго вони можуть продовжуватися. Зараз складається враження, що Росія не помічає цих санкцій.
Насамкінець Яковлєв наголосив, що у світі немає ефективних засобів боротьби із замороженими конфліктами та гібридною війною. І події в Україні, на думку експерта, мають привернути увагу міжнародної спільноти до цього питання.