Безоплатна правова допомога: як її отримати на Донеччині
Кожен українець має право на безоплатну правову допомогу. Особливо це актуально зараз, коли військова агресія росії в Україні змусила багатьох людей покинути свої домівки та починати жити з нуля. На Донеччині про те, які права мають переселенці, можна дізнатися в офісах Безоплатної правової допомоги. Як це відбувається, дізнався «Східний варіант»
За месяц полномасштабной войны россии против Украины тысячи людей на Донетчине стали За місяць повномасштабної війни росії проти України тисячі людей на Донеччині стали вимушеними переселенцями. Лише з одного Маріуполя за цей час виїхало майже 300 тисяч людей. Щодня Донецьку область залишають евакуаційні поїзди, забиті людьми, які бажають залишити небезпечну зону.
Вимушена зміна місця проживання завжди тягне за собою низку складнощів. Це важко у побутовому та психологічному плані, а ще, як правило, викликає проблеми у сфері захисту прав.
Коли людина через війну втрачає майно, будинок, роботу, виникає безліч правових питань. Що робити у разі втрати документів, як отримати соціальні виплати, чи компенсується знищене майно, як бути із трудовими гарантіями та ще багато всього.
Куди звертатися за консультацією в таких випадках у Донецькій області? Тут з 2016 року відкрито офіси Безоплатної правової допомоги, де юристи консультують вимушених переселенців з усіх питань.
«Східний варіант» поспілкувався з юристкою Слов'янського бюро Безоплатної правової допомоги Оленою Солошенко.
«Як правило, більшість переселенців з міст, які зараз переживають обстріли російської армії, не затримується надовго в Слов'янську. Тут для них транзитний пункт. Але є й такі, хто лишається. Найчастіше консультуються щодо соціальних виплат, зараз багато питань про те, як перетнути кордон. Останнім часом великий запит на консультації у сфері трудових взаємин.
Річ у тім, що люди втрачають роботу, тож переймаються про те, як захистити свої права у цій сфері», — розповідає юристка.
Втрата робочих місць зараз — це проблема не лише переселенців, а й тих, хто продовжить жити у своїх містах.
У середньому, за час російської військової агресії приблизно половина українців втратили роботу. Про це пише соціологічна група «Рейтинг».
З 1000 опитаних 52% повідомили, що втратили робочі місця в результаті нападу росії. Водночас на сході України, у Донецькій та Луганській областях ситуація найважча, тут роботу втратили 74% жителів.
За офіційними даними, більш ніж половина підприємств України не можуть продовжувати роботу через активні бойові дії, руйнування та порушення логістичних зв'язків.
Тому законодавець повинен був реагувати невідкладно та пристосовувати трудове законодавство до складних умов для збереження можливості забезпечувати роботу підприємств, зайнятість населення та підтримку економіки.
У зв'язку з цим 15 березня набув чинності «Закон про трудові відносини на час воєнного стану».
«Після виходу цього Закону найчастіше людей цікавить, чи можуть їх звільнити з роботи під час відпустки чи лікарняного у період воєнного стану. Відповідь — “так, можуть”. Також роботодавець може затримати виплату заробітної плати, якщо на це змушують обставини», — пояснює Олена Солошенко.
Справді, як кажуть юристи, Законом тимчасово до завершення дії воєнного стану погіршуються умови реалізації та захисту трудових прав. Це зроблено скоріше для захисту роботодавців, ніж самих працівників.
«І особливо захиститися людина в цьому випадку не може. Тут закон за роботодавців. До того ж зараз у нас суди працюють тільки за направленням кримінального права. Виключно за статтею, яка стосується порушення територіальної цілісності країни», — доповнює юристк.
Єдина можливість повернути роботу, за словами Олени Солошенко, — спробувати відновитися після скасування воєнного стану.
Утім, це не єдина тема для консультацій. Також дуже актуальним залишається питання соціальних виплат.
Грошову допомогу на проживання держава обіцяє почати виплачувати з квітня — 2 тисячі гривень на дорослого та 3 тисячі на дитину та на дорослого з інвалідністю.
Щодо оформлення документів на виплату та на з інших правових питань можна отримати повну консультацію у юристів Безоплатної правової допомоги.
Ще одне насущне питання, з яким звертаються до юристів, хто і як може виїхати за кордон.
Тут, за словами юристки, все вельми ясно. На період дії правового режиму воєнного стану чоловікам — громадянам України віком від 18 до 60 років — обмежено виїзд за межі України.
Юристка зазначає, що винятки можуть стосуватися лише осіб, визначених законодавством. Зокрема, які мають:
- посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік
- висновок військово-лікарської комісії про непридатність
Крім того, обмеження не стосуються осіб на утримання яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років, або які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, або на утриманні яких є дитина з інвалідністю.
А також тих, хто є: усиновлювачем, опікуном або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Ті, хто має потребу отримати правові консультації в Слов'янську, можуть дзвонити за телефоном: 066-368-00-63 або писати на електронну скриньку [email protected]
Контакти бюро в інших містах області
✅ Краматорське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (099)-266-91-62
Електронна пошта: [email protected]
✅ Бахмутське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (050)-654-76-61
Електронна пошта: [email protected] .ua
✅ Добропільське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (095)-209-70-74
Електронна пошта: [email protected]
✅ Дружківське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (095)-548-09-34
Електронна пошта: [email protected]
✅ Константинівське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (099)-621-91-72
Електронна пошта: [email protected]
✅ Лиманське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (095)-688-54-64
Електронна пошта: [email protected]
✅ Олександрівське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (066)-749-54-31
Електронна пошта: [email protected]
✅ Торецьке бюро правової допомоги
Тел.: +38 (093)-243-14-79
Електронна пошта: [email protected]
✅ Авдіївське бюро правової допомоги
Тел.: +38 (066)-246-11-68
Електронна пошта: avdiivske@ legalaid.dn.ua