Допоможуть та відведуть за руку. Як Польща підтримує українських переселенців
Справжні друзі — це ті, хто у скрутну хвилину протягне руку, підставить своє плече й огорне теплом. Саме з такого боку показала себе Польща у страшний для України час.
«Східний Варіант» на власні очі побачив, як проявляється турбота про українців у польських містах та селах.
На кордоні зустрічають волонтери
Абсолютно кожен український переселенець, який перетнув кордон із Польщею, не залишиться без уваги та їжі. Для цього на вокзалах більшості польських міст організовано пункти допомоги українцям.
На залізничних вокзалах можна зустріти волонтерів, які допоможуть зорієнтуватися в подальших діях і буквально за руку відведуть, щоб вирішити актуальне для вас питання.
Тут організовані пункти допомоги, де можна відпочити після дороги та поїсти.
Крім того, є і додаткові зручності. Наприклад, у місті Катовіце на залізничному вокзалі є кімната для матері та дитини. А у Кракові можна зустріти пункти допомоги для домашніх тварин.
Також організовано пункти, куди можна звернутися за гуманітарною допомогою.
А ще на залізничних вокзалах українці можуть безплатно придбати стартові пакети польських мобільних операторів Orange та Play.
Де жити?
Щодо ночівлі й перебування в наступні дні, варіантів маса, і вони різняться.
Якщо ви добираєтеся машиною й у вас є гроші, ви можете орендувати квартиру або кімнату.
Якщо йдеться про евакуаційні поїзди з України, то вас зустрінуть волонтери та автобусами доставлять до можливих нічлігів. Це можуть бути приміщення різного характеру: готелі, вільні кімнати у квартирах та будинках польських сімей, спортивні комплекси та навіть ангари.
Так, наприклад, у селі Жозув, що в Малопольському воєводстві, людей, які втекли від війни, селять у пожежні частини.
Персонал пожежної частини звільнив будинок для українців.
У холі на другому поверсі розташовані розкладачки для біженців, є необхідна «гуманітарка», куточок для дітей, а також ліжечка для найменших.
На першому поверсі організовано місце для їжі. На кухні їжа завжди є й у вільному доступі.
Польські волонтери готують для біженців тричі на день. Українські жінки активно допомагають їм у приготуванні та прибиранні. Мами наглядають за своїми та чужими дітьми, поки інші матусі допомагають на кухні. Це нагадує одну велику родину.
На 8 березня пожежники приготували для українських жінок невеликий сюрприз. Вони прикрасили їдальню букетами запашних тюльпанів.
Біженці можуть перебувати в такому притулку стільки, скільки потрібно. Якщо умови не підходять, в інтернеті можна знайти контакти волонтерських представництв або контакти польських сімей, які пропонують своє житло, та переїхати в обумовлений час.
Як довго і на яких умовах ви житимете у квартирі чи будинку польських власників, вирішується індивідуально з власниками цього житла.
Як жити?
Вирішивши питання з житлом, необхідно вирішити для себе й інший момент: просто чекати на перемогу України або вливатися в життя в Польщі, а значить, працювати й давати дітям освіту. Вибираючи перший варіант, у вас буде ночівля та їжа.
Вибираючи другий варіант, вам необхідно отримати польський ІПН (PESEL). Цей документ дає можливість біженцю легально працювати, влаштовувати дитину до школи та дитячого садка, звертатися до лікаря. Важливо розуміти, що більшість ліків (особливо антибіотики) в аптеці вам просто не продадуть. Для цього потрібний рецепт лікаря.
PESEL дає низку переваг. З ним ви можете подати заявку на отримання одноразових виплат 300 злотих. У дитини також має бути такий документ. Окрім разових виплат, ви можете подати заявку на щомісячні виплати за програмою 500+. Ця програма дає можливість отримувати 500 злотих щомісяця до 18 років.
Для цього потрібно у своєму гаджеті створити профіль на платформі електронних послуг PUE ZUS.
Отримавши PESEL, ви можете виїжджати до України, але не більше ніж на 30 днів. Інакше документ буде анульовано.
Якщо вирішили отримати документ і є бажання працювати, у цьому вам також допоможуть. Для цього важливо брати участь у комунікаціях місцево, моніторити групи у фейсбуці та телеграмі населеного пункту, в якому проживаєте.
Такі великі мережеві магазини як Biedronka, Lidl та Aldi завжди відкриті для роботи з українськими біженцями.
Теплий прийом у Кузні-Рациборській
Розглянемо допомогу українцям у польському місті Кузня-Рациборська. Це невелике місто з населенням — 5630 осіб. Більшість міста складається з приватних будинків. У місті є готель. Наразі його заселяють українські біженці. За триразове харчування та житло вони не платять. Такі умови надали на два місяці.
Для українців організували пункт гуманітарної допомоги у приміщенні колишнього магазину. Тут можна взяти воду, крупи та консерви, побутову хімію, засоби гігієни, а також постільну білизну та одяг.
Кузня-Рациборська дивує турботою та відкритістю. Місцеві стоматологи не беруть грошей з українських біженців за лікування зубів. Хоча ця процедура у Польщі в рази дорожча, ніж в Україні.
Сімейні лікарі з розумінням ставляться до постраждалих від війни та можуть прийняти вас на прийом, навіть якщо їхній робочий день давно скінчився.
У місті є два дитячі садочки. До 13:00 українські діти можуть відвідувати їх безплатно. За харчування платити не треба.
На свята католицького Великодня у садочках організували ярмарки. Кошти від проданих виробів відправили на купівлю великодніх наборів солодощів для українських малюків.
У молодших класах школи вихідцям з України також не потрібно платити за харчування. Українським школярам безплатно надають набори канцелярії. А також для них відкриті спортивні секції з футболу та єдиноборства. Оплату з українських дітей тут теж ніхто не чекає.
Безплатні секції організовані як для дітей, так і для дорослих. Так, у міському будинку культури українські мами та підлітки можуть відвідувати заняття з йоги та зумби. А для дітей є творчі гуртки рукоділля.
В актовому залі двічі на тиждень безплатно проходять уроки польської мови для всіх охочих. Атмосфера легка та доброзичлива.
Якщо у вас немає можливості відвідувати уроки мови, скористайтеся онлайн-уроками. «Східний Варіант» підготував список безплатних ресурсів для вивчення польської мови:
***
Як бачимо, країни ЄС не залишають українців наодинці з бідою. Різні країни світу готові допомагати їм. Більше про такі можливості читайте за посиланням.