"Ніхто не очікував, що ми так довго протримаємося". Головне з брифінгу полку "Азов"
Бійці планують боротися до кінця, хоча це дуже важко, бо вони не мають належного озброєння
У неділю, 8 травня, бійці полку «Азов» дали велику пресконференцію українським та іноземним медіа. Вони розповідали про втрати, які нанесли ворогу з початку повномасштабного вторгнення російської федерації, про ситуацію, що склалася довкола металургійного заводу «Азовсталь», де «Азов» та інші військові зараз тримають оборону.
На початку брифінгу першим висловився заступник командиру полку «Азов» Святослав «Калина» Паламар та офіцер штабу захисників Ілля Самойленко.
«Східний Варіант» розповідає про найголовніше, що було сказано у ході брифінгу.
«Здатися для нас — це неприйнятно»
Один з найголовніших меседжів, що пролунав під час брифінгу від бійців полку «Азов»: здаватися вони не збираються. Разом з тим офіцер штабу захисників «Азовсталі» Ілля Самойленко назвав декілька варіантів, як все може закінчитися.
Перший — це скласти зброю і чекати «повільної смерті від голоду або швидкої від бомби».
Другий — спробувати втікти.
«Можна просто втекти як боягуз. Думати лише про власне життя і не думати про обов'язок і присягу, яку на себе взяв. І саме так відбувалося з командиром морпіхів 36-ї бригади (Володимиром Баранюком — «Східний Варіант»). Він просто відмовився виконувати наказ, який йому був спущений. Він спробував втекти з міста з невеликою групою працюючих танків, броньованих машин, боєприпасів», — висловився офіцер штабу захисників «Азовсталі» Ілля Самойленко.
Третій варіант — здатися у полон ворогу.
«Четвертий варіант — це єдиний спосіб, який гарантує ваше життя. І ви не будете соромитися того, що ви зробили. Це означає стояти і боротися», — зазначив Ілля Самойленко.
Він нагадав про українського військового з позивним «Ден», що був взятий у полон у 20 числах квітня.
«Він був без свідомості, група була в місті, а російські солдати потім взяли його в полон. Російська пропаганда потім зняла відео, що українські солдати нібито здаються у полон та складають зброю», — розповів він.
Пізніше з телефона полоненого його матері прийшла фотографія з мертвим сином, який, за словами Самойленка, був задушений.
«Це є дуже типовим для росіян. Ми вже знали, що для бійців полку "Азов" полон означає смерть, але наразі вже маємо чіткий доказ цього і того, що ворог поводиться нелюдськи і порушує всі закони та звичаї війни», — наголосив боєць.
Цивільні на «Азовсталі»: чому вони там опинилися?
Багато цивільних, тікаючи від обстрілів, які кожен день здійснювала російська армія, знайшли укриття у сховищах заводу «Азовсталь». російські пропагандисти неодноразово звинувачували полк «Азов» та інших українських військових у тому, що в «Азовсталі» вони прикриваються цивільними, як живим щитом.
«Усі ці звинувачення — це нормально, якщо ви думаєте як російський солдат. Але якщо подивитися з боку цивільної людини, яка стала свідком усіх жахів, які вчинила російська армія, то вони знайшли прихисток тут за нашою лінією оборони, всередині заводу “Азовсталь”», — каже Ілля Самойленко.
Офіцер також зазначає, що військові ділилися з цивільними усіма ресурсами, які мали самі. Останні три дні відбувалася евакуація цивільних з території заводу.
«Чи всіх евакуйовано? Ми цього твердо сказати не можемо, оскільки жодна міжнародна організація чи владна структура, політики наші українські не приїхали сюди, на територію "Азовсталі", немає спецтехніки, щоб розібрати всі завали. І дуже шкода, що це все відбувається з різкими словами про те, що "нам вдалося", "ми все зробили", "наказ виконано" і так далі», — висловився заступник командира полку «Азов», капітан Святослав Паламар.
Нагадаємо, що українські військові допомагають цивільним з евакуацією і платять за це своїм життям. Зокрема, два дні тому попри режим тиші загинули троє військових: один з них — через влучення ПТРК в автівку, яка їхала забирати цивільних, а двоє інших — загинули під час скидання бомб з безпілотника. Ще шестеро було поранено.
«Надзвичайно болить те, що від деяких політиків під час переговорів було чути заяви, що “ви, хлопці, займаєтеся якимись своїми справами та тягнете час для того, щоб вивести всіх цивільних”. Це було сказано нашому командиру, герою України Денису Прокопенку. Ця людина командує гарнізоном, командує обороною Маріуполя. "Наші справи" – це як раз і означає захист народу України та захист цивільних. На території заводу є безліч загиблих як цивільних, так і військових», — нагадав Святослав Паламар.
Такої облоги й захисту історія ще не бачила
Попри все це ворог зазнає втрат. Тільки бійці полку «Азов» з 24 лютого по 15 квітня знищили близько 2500 окупантів. Ця цифра — без урахування втрат, що нанесли російським загарбникам морські піхотинці.
«Захоплення Маріуполя відбувається останні 2,5 місяці. Ситуація така, якої раніше ніколи не бачили в історії. Така облога і таке захоплення відбувалося так довго, як ще не було в історії, з такою кількістю жертв серед військових ворога і значних втрат серед мирного населення», — наголосив Самойленко.
За його словами у Маріуполі від дій російської армії загинуло близько 25 тисяч осіб, здебільшого це — мирні мешканці міста.
Ілля Самойленко також зізнався, що не очікував, що їм так довго вдасться триматися:
«У нас був наказ захищати Маріуполь. Але у нас не було наказу повністю взяти на себе командування обороною Маріуполя. Але це рішення ухвалили, бо більше ніхто на нього не спромігся. Ніхто не очікував, що ми так довго протримаємося. Я теж не очікував. Ми думали, що рф всіх подолає, але ЗСУ встояли».
Наразі відомо, що у бійців на «Азовсталі» зв’язок з командуванням є і є наказ тримати оборону. Більш детально офіцер Ілля Самойленко розповідати не став з міркувань безпеки.
Хто може врятувати наших бійців на «Азовсталі»?
Окупанти ведуть інтенсивні обстріли заводу. За ніч 8 травня українські бійці нарахували 25 вильотів, зокрема трьох стратегічних бомбардувальників. Російські окупанти залучають танки, міномети, снайперів і піхоту.
4 травня російські війська прорвались на територію «Азовсталі», хоча росія заявляла, що завод вирішили взяти в облогу, а не штурмувати.
У сховищах заводу перебувають 600 поранених військових. Належну медичну допомогу надавати їм у тих умовах, що нині склалися, неможливо — у бійців закінчуються необхідні ресурси.
Українці у соціальних мережах та на вулицях українських міст вимагають негайної евакуації захисників. Про евакуацію каже і офіцер Ілля Самойленко:
«Ми можемо бути лише евакуйовані, тому що ми вже витратили вже всі наші ресурси для ефективної оборони. У нас все ще є провізія та зброя, зокрема артилерія, але ми не можемо її використовувати, тому що ми близько до міста».
Більшість бійців підтримують зв’язок з родиною та близькими. Вони сподіваються, що зможуть обійняти рідних і відсвяткувати перемогу, але поки за неї потрібно боротися.