Не залишилося нічого. Чи зможуть погорільці на Луганщині отримати компенсації?
Обвуглені руїни замість будинку, ніякого зимового одягу і взагалі особистих речей. У такій ситуації опинилися сотні жителів Луганщини
Хтось живе у друзів або родичів, десятки людей розселили в сєвєродонецьких гуртожитках. За даними Луганської обласної державної адміністрації, вогонь знищив 465 будинків.
І хоча тепер слово про компенсації за Кабміном, а документи вже передали до Києва, чи скоро погорільці зможуть отримати ці гроші? І на що саме їх вистачить? Розбирався «Східний варіант».
Як отримати компенсацію?
Ще в перші дні пожеж прем'єр-міністр Денис Шмигаль озвучив суму компенсацій: це 300 тисяч гривень за повністю зруйноване житло і 50 за частково пошкоджене. А також по 20 тисяч гривень на сім'ю.
Щоб отримати ці гроші, потрібно надати наступні документи:
Для отримання виплат з державного бюджету на домогосподарства, які постраждали в результаті пожежі:
- заява;
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- документ про право власності на житло (свідоцтво про право власності або договір купівлі-продажу, або свідоцтво про право на спадщину, або договір дарування, або договір міни, або рішення суду);
- розрахунковий рахунок в банківській установі;
- акт обстеження про ступінь наявних пошкоджень від пожежі (приєднується до заяви комісією без участі заявника).
Для отримання виплат з державного бюджету за шкоду, заподіяну здоров'ю в результаті пожежі:
- заява;
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- довідка медичної установи про погіршення здоров'я в результаті пожежі;
- розрахунковий рахунок в банківській установі
Для отримання матеріальної допомоги з місцевого бюджету:
- заява;
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- акт обстеження про ступінь наявних пошкоджень від пожежі (приєднується до заяви комісією без участі заявника).
За словами голови Луганської ОДА Сергія Гайдая, компенсації люди почнуть отримувати вже наступного тижня..
Будувати чи поїхати?
Погорільці все ще відходять від шоку і тільки починають будувати плани. Багато просто плачуть, коли приїжджають на свою вулицю.
Світлана у своєму будинку прожила чотири десятки років. Від нього вогонь залишив попелище, хоча по сусідству стоять і зовсім не зачеплені полум'ям будівлі. Відновлювати тут вже нічого, вважає пенсіонерка.
«Чекаємо, коли щось виплатять, будемо купувати нове житло. Поки будемо знімати. Тут щось будувати вже сенсу немає. Хіба що кухоньку літню, щоб садити город», — говорить жінка.
Олександр в Сиротиному обжився кілька років тому. Тепер свій будинок готовий відновлювати з нуля. Але 300 тисяч, каже, вистачить тільки на будматеріали.
«Будувати буду сам. Потрібні будматеріали. Зараз потихеньку розбираємо завали, все своїми руками», — розповідає він.
Чи достатньо 300 тисяч для тих, хто вирішить придбати нове житло?
За нинішнім курсом, це приблизно 10,5 тисяч доларів. У Сєвєродонецьку однокімнатну квартиру можна купити починаючи від 8-8,5 тисяч, але такі варіанти ще потрібно пошукати. «Малосімейка» або кімната в гуртожитку обійдеться дешевше.
У сусідньому Лисичанську ціни на житло нижче. Можна знайти «однушку» і за 3 тисячі доларів. За 8 можна підшукати «двушку».
У Рубіжному однокімнатна квартира обійдеться мінімум в 5 тисяч доларів.
Але мова, нагадаємо, тільки про квартиру, без меблів, побутової техніки. А люди втратили саме приватні будинки. У Сєвєродонецьку та околицях такі коштують від 12 тисяч доларів.
Таким чином, компенсації (хоча правильно її називати все ж матеріальна допомога від держави) вистачить в основному тільки на «стіни».
"Перші" пожежі
Це вже другий великий вогонь на Луганщині у 2020 році. На початку липня в селищі Смолянинове і дачному кооперативі «Вовче озеро» згоріли понад 100 будинків. За даними сільради Смолянинового, в селищі від вогню постраждали 34 будинки. За 5 з них компенсації не отримали — там, де не змогли довести право власності.
У Катерини ж у «Вовчому озері» згоріла дача. Гроші вона поки теж не отримала.
«Деяким моїм сусідам вже виплатили. Я документи відправила. Сказали, що в жовтні, може, будуть гроші, поки чекаємо. Головне, що ніхто з родини не постраждав», — додає жінка.
Які можуть виникнути проблеми?
За словами юриста Анатолія Рижкова, і після осінніх пожеж люди можуть зіткнутися з декількома проблемами. Перша — це відновлення документів. Особливо тих, які були видані на тимчасово непідконтрольній території України.
«Люди можуть зіткнутися з проблемою підтвердження цих документів, оскільки отримати копії з непідконтрольною території вони не зможуть, як і поїхати туди. Можна звертатися до суду, але це займе досить тривалий час», — говорить експерт.
Допомогти розв'язати цю проблему, за його словами, можна, створивши єдиний координаційний інформаційний центр з ліквідації вже не пожеж, а їх наслідків.
Поки ж з питань відновлення документів можна звертатися за такими телефонами:
Представники с. Сиротине:
095-312-09-02 — Василь Григорович Попов (голова сільради)
066-543-05-59 — Марина Іванівна (депутатка сільради)
Представники с. Воронове:
050-227-79-86 — Марина Володимирівна (депутатка сільради)
Державна міграційна (для відновлення паспорта)
(06452) 4-00-69
099-00-55-010
Територіальний сервісний центр МВС (для відновлення водійського посвідчення):
(06452) 4-50-53
(06452) 4-50-56,
Центр надання адміністративних послуг в м. Сєвєродонецьк (питання з відновлення документів на право власності на житло):
(06452) 4-43-37
095-368-40-06