"Вони не пам'ятають життя без війни". Волонтери збирають подарунки для дітей прифронтового Донбасу
Уже п'ятий рік поспіль у харківських волонтерів починається "оленячий сезон". А саме набирає обертів проєкт "Олені Святого Миколая".
Благодійники скуповують в магазинах оленячі ріжки, інші святкові атрибути та врешті їдуть туди, де малюки звикли до блок-постів і обстрілу, але так рідко зустрічаються зі святом і дивом.
“Мене звати Кирило. Святий Миколай, виконай, будь ласка, моє бажання. Я дуже хочу ігрову приставку. Я буду дуже намагатися не розчаровувати тебе і батьків”.
Цей лист 5-річного хлопчика з селища Артема. І, хоч адресований він Святому Миколаю, лист вже отримали волонтери, які взялися стати помічниками доброго чарівника.
«Цьому проєкту вже п'ятий рік. Ми, організація “Українські рубежі”, багато працювали на лінії розмежування ще у 2015-2016 році. Познайомилися з місцевими волонтерами, вчителями, працівниками культури. Вони хвилювалися, що діти живуть на тлі обстрілів, військових дій і у них дуже мало дитинства. Це було напередодні новорічних свят. Ми вирішили, що спробуємо зібрати адресні подарунки для дітей на лінії розмежування. Думали, що це буде подарунків 200-300. Але відразу нас волонтери закидали дитячими листами й проханнями, вийшло десь 1200», — згадує координаторка проєкту «Олені Святого Миколая» Євгенія Левінштейн.
"Яка дитина попросить зимові черевики?"
Листи дітей волонтери збирають і публікують. Будь-який охочий може знайти конкретну дитину і виконати саме його мрію.
Зараз у таблиці бажань їх вже близько 300. Оленячий рекорд — близько трьох з половиною тисяч подарунків. Їх надсилають мало не з усього світу.
«Ми себе так сприймаємо, що ми як би посередники між чарівниками й дітьми. Чарівники — це люди, які роблять дітям подарунки. А ми запрягаємо оленячу упряжку, садимо в неї Святого Миколая і веземо до дітей. Такий зв'язок здійснюємо», — розповідає Євгенія.
«Оленям» вже доводилося возити найрізноманітніші подарунки — практично тонни іграшок, велосипеди, самокати, набори для творчості, планшети, телефони. Головне, щоб це була дійсно дитяча мрія.
«Не тішить, коли батьки пишуть свої бажання. Ну яка дитина попросить зимові черевики? Я ще розумію кігурумі. Ми для того, щоб діти пораділи. Батьки, машинка або дурна лялька, яка коштує страшних грошей, — це для вас вона дурна! Це вас не стосується, це для дітей», — пояснюють посередники між чарівниками й дітьми.
"Ти ж розумієш, "коли війна закінчиться" — це ніколи"
Деякі історії «оленям» особливо запам'ятовуються. Наприклад, про дівчинку, якій допомогли почати займатися фотографією. Тут точно не обійшлося без новорічного дива, каже Євгенія.
«У 2018 році дівчинка написала, що хоче хороший фотоапарат і мріє стати фотографом. Ми не знали, як це зробити, це дуже дорого. Коли ми абсолютно зневірилися, зайшли в магазин уживаної техніки та знайшли дуже хороший фотоапарат за невеликою ціною. Змогли купити прямо перед виїздом. А в наступному році дівчинка прислала фотографії, вона бере участь в різних конкурсах», — ділиться Євгенія.
Зустрічаються і листи, які трохи «оленів» засмучують. Наприклад, якщо дитина просить щось зовсім вже важкоздійсненне з розряду «10 айфонів».
«Торік був один подібний лист. Це була дитина трохи старше, яка вже не вірить ні в що — ні у Святого Миколая, ні в диво, ні в якісь можливості. Написав таке — це знущання, чорний гумор. Потім наша психологиня Катя з ним поговорила і він подумав про те, що він може попросити. Вона його переконала, що це прохання може бути виконане», — розповідає вона.
У перші роки мало не в кожному листі зустрічалися прохання про мир. Зараз цього майже немає. Діти звикли й для них близькість бойових дій — просто звична реальність, додає Євгенія. Або вони просто не вірять у мир.
«На одному з наших дитячих свят ми виходимо в коридор в одній зі шкіл і чуємо діти розмовляють: “А мені папугу подарують, я в листі писав. Так що там говорити, мені тато взагалі обіцяв собаку подарувати, коли війна закінчиться”. На що йому відповідають: “Ти ж розумієш, коли війна закінчиться — це ніколи”. Перший-другий клас. Війна — це їх реальність. Іноді, на щастя вже не так часто, але раз на місяць точно, чутні обстріли. Минулого року взагалі під час свята був обстріл у Світличному. Дуже близько і голосно. Ми хвилювалися. А діти реагували “ніяк”. Вони звикли. А це ще гірше, ніж якби вони лякалися», — ділиться Євгенія.
"Оленяча упряжка" збирається в дорогу
Подарунки привозять не просто так. Спершу дітям показують новорічну виставу з хороводами, Святим Миколаєм і навіть вогняним шоу.
Цього року оленячі мордочки планують малювати на масках. Волонтери дуже сподіваються, що карантин не завадить їм привезти дітям свято, а не просто подарунки.
«Ми дуже гнучкі та готові пристосуватися. Як варіант, провести свято на вулиці. Або мінісвята кілька разів, кожне для 10-15 дітей. Найбільш небажаний варіант — подарунки відправимо поштою, а виставу покажемо онлайн», — розповідає Євгенія.
Такі акції допомагають організуватися і дорослим місцевим жителям. Адже саме місцеві волонтери спершу виходять на «оленів», а потім у своїх громадах збирають листи та допомагають з організацією.
«Такі акції дуже добре об'єднують, формують громаду. Коли нам пишуть мами: “А чому ви до них приїхали, а до нас ні?”. А тому що у вас немає волонтерів. Тоді мама готова бути волонтером. У нас є такі селища, де люди об'єдналися, організувалися. Немає клубу — зібралися у великому будинку на дитяче свято. Щоб діти отримали подарунки, люди докладають зусиль. Не просто сидять і чекають ту гуманітарку. Це дуже важливий аспект нашої роботи», — пояснює Євгенія.
Їздять «олені» невеликими населеними пунктами уздовж лінії розмежування. Саме туди, де мало цікавих подій для дітей, куди рідко приїжджають інші волонтери та фонди.
Поки в списку населені пункти з Луганської області: Трьохізбенка, Кримське, Новотошківське, Нижнє. Обов'язково заїдуть і в Донецьку — це селища під Авдіївкою і неподалік від Майорська. Планують порадувати близько півтори тисячі дітей від 3 до 12 років.
Якщо ви вирішили стати чарівником
У Харкові подарунки можна приносити за адресою вулиця Рижевська, 20. Попередньо потрібно домовитися за номером 063 565 63 39
Можна відправити подарунок до Харкова у відділення Нової пошти №2, одержувач Рассоха Марина Йосипівна, телефон 063 619 72 99
Можна допомогти грошима на карту 5375 4141 2458 9465 monobank (Ачкасова Інна Марківна).
Більше інформації на сторінці Оленів Святого Миколая в Фейсбуці.