
Зима у розпалі. 20+ порад для економії на опаленні будинку
Деякі з них бюджетні та тимчасові, інші дорогі, але допоможуть добре заощадити у перспективі.
На вулиці +8 градусів, опалення працює на всю, а у квартирах відкриті кватирки? Таку картину дуже часто можна побачити у наших містах. Водночас опалення — найбільша за загальною сумою комунальна послуга у платіжках українців.
«Східний Варіант» зібрав десятки корисних рішень для мешканців багатоквартирних та приватних будинків.
Зазначимо, що тут містяться поради не тільки щодо економії, але й щодо збільшення тепла в оселі. А найкраще описані заходи працюватимуть у комплексі.
Лайфхаки для багатоквартирних будинків
У багатоквартирному будинку за збереження тепла та економію коштів відповідає керівна компанія або управління ОСББ. Якщо ваш будинок в ОСББ, то всі мешканці можуть ухвалювати рішення за або проти утеплення будинку. Своєчасний внесок на рахунок ОСББ також дозволить оперативно розв'язувати проблеми. Отже, як можна економити на теплі в багатоквартирному будинку.
☑️ Встановити доводчик на вхідні двері. Доводчики забезпечують плавне закривання дверей і не дають дверям залишатися відчиненими. Вартість такого рішення — від 400 до 1000 гривень, залежно від конструкції та тяжкості дверей.
☑️ Встановити додаткові, наприклад, металопластикові двері усередині під'їзду. Бюджету ОСББ це коштуватиме від 5000 до 9000 тисяч.

☑️ Замінити дерев'яні вікна у під'їзді на металопластикові. У дев'ятиповерховому будинку вартість близько 20 тисяч гривень.
☑️ Утеплити фасад усього будинку. Вартість роботи може варіюватися приблизно від 500 до 1000 гривень за квадратний метр. Чим дорожчі та якісніші матеріали, тим дорожча вартість робіт. Найчастіше на вартість впливає поверх, на якому утеплюють будівлю.
У будь-якому разі, повне утеплення фасаду багатоквартирного будинку — це турбота голови ОСББ, але ухвалити це рішення мають усі жителі.

Також мешканці квартири самостійно можуть ухвалити рішення про утеплення стін тільки своєї квартири. Але є кілька зауважень. Межі утеплення проходять плитами перекриття, через що волога конденсується всередині стіни. Згодом грибок або пліснява може з'явитися вже всередині квартири. Проблеми може спричинити намокання верхнього торця теплоізоляції, хоч його і накривають невеликим козирком.
І остання проблема — естетична. У містах багато будинків, де то тут, то там зустрічаються точкові утеплення, різні за кольором, що, звичайно, не додає доглянутості будівлі.
Також на заходи щодо утеплення можна взяти так званий «Теплий кредит». Держава за кілька місяців поверне вам якусь частину від кредиту.
☑️ За батареями у під'їздах встановити тепловідбивні екрани.

☑️ Встановити лічильник тепла та індивідуальний тепловий пункт (ІТП) у під'їзді. Лічильник дозволить платити тільки за спожите тепло, а не середнє, яке розрахує будинку комунальне підприємство.
А завдяки ІТП мешканці будинку зможуть керувати теплом. ІТП дозволяє регулювати тиск у системі, завдяки чому всі поверхи будуть прогріватися рівномірно.
Ціна ІТП дуже сильно різниться залежно від потужності приладу та кількості насосів. Мінімальна вартість 120 тисяч, максимальна трохи більше 300 тисяч гривень.
Лайфхаки для квартир
⏳ Довгострокові рішення
Головне, що потрібно зробити, — зменшити тепловтрати. Тепло з квартири йде через вікна, двері та вентиляцію. Вентиляцію чіпати не можна, тому що вона забезпечує повітрообмін. Потрібно зосередитись на інших об'єктах.
☑️ Засклити балкон і лоджію, якщо вони відкриті, що часто зустрічається в будинках-сталінках. Ціна залежить від розміру балкона та вибраних матеріалів.
☑️ Замінити дерев'яні вікна на металопластикові. При цьому слід звернути увагу на кількість камер усередині профілю. Чим більше камер, тим тепліше вікно, тим менше сторонніх шумів з вулиці й тим більша вартість пакета.

Пластикові склопакети також потребують догляду. Періодично потрібно викликати майстрів для заміни ущільнювачів та перевірки вікон на втрати тепла.
☑️ Утеплити фасад своєї квартири. Про переваги й недоліки цього способу ми писали вище — в розділі про утеплення фасаду всього багатоквартирного будинку.
☑️ Замінити батареї та простежити, щоб вони були правильно встановлені. Дуже часто, слідуючи сучасним тенденціям в інтер'єрі, люди намагаються зробити підвіконня якнайширшим.
Іноді воно повністю нависає над батареєю, чого робити не можна. Батарея створює теплову завісу від холоду, що йде від вікна. Якщо підвіконня занадто широке, воно перекриває цю теплову завісу. Займатись заміною батарей потрібно влітку, коли в системі не буде води.

☑️ Встановити крани на батареї опалення. Коли на вулиці стає надто спекотно, а управдом не встигає за змінами погоди та не регулює індивідуальний тепловий пункт у під'їзді, ви можете самі знизити температуру, вимкнувши батарею на якийсь час. Вартість крана стартує від 150 гривень плюс робота майстра.
💸 Бюджетні рішення
☑️ Утеплити балкон, лоджію або кімнатне вікно за допомогою енергозберігаючої термоплівки. Вона клеїться просто на скло і зменшує втрати, створюючи додатковий шар. Вартість комплекту — близько 200 гривень.

☑️ Дерев'яні вікна можна ущільнити поролоном. Він клеїться у місцях прилягання дверей та вікон. Додатковою можна обклеїти щілини на вікнах клейкою паперовою стрічкою.
☑️ Постелити теплий та щільний килим на підлогу. Через підлогу і стелю, що прилягають до холодних зовнішніх стін, теж йде тепло.

☑️ Екранувати стіну за батареєю, щоб батарея не гріла стіну. Незначно, але все ж таки вдасться частину тепла зберегти в кімнаті. Вартість відбивного екрана близько 250 гривень за 5 метрів.
☑️ Простір біля батарей повинен бути вільним від меблів та інших об'єктів, які заважають поширенню тепла. Те саме стосується рушників та одягу, який сушать на батареях.
☑️ Утеплити вхідні двері. Особливо це важливо для квартир, які не мають спільного тамбуру. У магазинах продаються вже готові набори для утеплення дверей. Але можна самостійно купити дермантин та поролон. Чому саме поролон? У порівнянні з мінеральною ватою або повстю, він більш довговічний і добре тримає форму навіть через кілька років. Вартість набору для утеплення дверей — близько 1000 гривень.
Лайфхаки для приватного будинку
⏳ Довгострокові рішення
Багато в чому тут підійдуть ті самі рішення, що й для утеплення квартир, але є свої нюанси.
☑️ У приватному будинку важливо утеплити дах та взагалі стежити за станом покрівлі. Якщо в будинку є горище, то воно, як правило, ніяк не обігрівається. Майже завжди теплоізоляція укладається в три шари: обробка перекриттів за допомогою пароізоляційної плівки або глини, укладання теплоізоляційного матеріалу та стяжка, на яку укладатиметься підлога. Останній шар потрібен тільки, якщо ви використовуєте горище під які-небудь цілі. Якщо ні, то перших двох достатньо.

☑️ Теплоізоляція підлоги та більш радикальний та витратний варіант — установлення системи «тепла підлога», коли під зовнішній шар підлоги укладають водяні або електричні трубки для обігріву. Але окупиться таке рішення за три-чотири холодні сезони.
Теплоізоляція підлоги — трохи менш дороге рішення. Якщо підлога дерев'яна, встановлена на лагах, то між ними потрібно укласти теплоізоляційний матеріал (мінеральну вату, пінополістирол, керамзит тощо). Якщо підлога бетонна, теплоізоляційні плити укладають під стяжку.

☑️ Утеплення фасаду та особливо фундаменту. Щоб не втрачати тепло через стіни, можна використати спеціальну теплоізоляційне тинькування.
☑️ Знову ж таки, заміна дерев'яних вікон на металопластикові та утеплення дверей.
💸 Бюджетні рішення
☑️ Підійдуть ті ж рішення, що і для квартир: заклеїти щілини та двері на вікнах поролоном та клейкою паперовою стрічкою. Утеплити вікна за допомогою енергозберігаючої термоплівки.

☑️ Постелити на підлогу килим. На жаль, можливо, доведеться повісити на стіну. Багато хто недолюблює це «бабусине» рішення, але зараз можна підібрати стильний і красивий килим, який вигідно доповнить інтер'єр. Килими обов'язково регулярно пилососити та чистити, тому що на них накопичується чи не стільки ж пилу, скільки й на підлозі.
***
Цей матеріал створено завдяки читачам “Східного Варіанту”, які обрали тему статті. Нам важлива думка наших читачів!
Надсилайте теми або контакти героїв, про яких ви хотіли б прочитати у нас на сайті, у наші соцмережі або на нашу офіційну пошту: [email protected]
Будемо разом творити круту та корисну журналістику на сході України!
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.