
Борги та акції протесту: опалювальний сезон в Слов'янську під загрозою зриву
У Слов'янську співробітники тепломережі вийшли на акцію протесту. Понад чотири місяці їм не виплачують заробітну плату. Чи може опалювальний сезон опинитися під загрозою зриву?
1 жовтня під будівлею ПЕ «Слов'янськтепломережа» мітингували кілька десятків співробітників. Вимога одна — виплатити заробітну плату. Своїх грошей люди не бачили вже 4 місяці.
«Раніше видавали по 300 гривень раз на два тижні. Зараз взагалі нічого не дають. По 200 гривень давали. Як ви думаєте, можна прожити на ці гроші?», — обурюється слюсар підприємства Михайло.
Всі 4 місяці працівники тепломережі продовжували виконувати свою роботу. Але зараз, без виплати боргу за зарплатами, відмовляються виходити на свої робочі місця.
Як розповідає один з організаторів акції протесту Олександр, в Донецькій обласній військово-цивільної адміністрації провели спеціальне засідання і гроші пообіцяли виплатити.
«Пообіцяли закрити за червень чи що, але це все одно частина. Вони обіцяють нам виплатити до середи, четверга (7-8 жовтня, — ред.), Але знову-таки довіри ніякої немає. Це все обіцянки. Але навіть якщо і за місяць дадуть, це все піде відразу на комуналку. А діти? Люди працюють на других роботах ночами, у нас в бригаді 2 людини працюють вантажниками, тому що треба хоч якось сім'ю прогодувати», — говорить Олександр.
За його словами, у підприємства величезні борги не тільки із виплат заробітної плати співробітникам. Все літо «Слов'янськтепломережа» пробули без електрики — у квітні відрізав РЕМ. І щороку ця ситуація повторюється.

«Не платиться ні в пенсійний фонд, нікуди. Заходиш на свої сторінки на портал пенсійного фонду, а останні внески були за травень або навіть за квітень. Картина не з найкращих і всі говорять, що опалювальний сезон стартує, що все нормально. Ми хочемо зазначити — не все нормально. Загрожує зрив опалювального сезону. Тут не все так просто. Опалювальний сезон повинен розпочатися з 15 жовтня, але це не факт що він буде. Це як область, як Київ буде керуватися. Будуть дивитися на погоду, на борги, які будуть оплачуватися. Тільки з одного газу борг 75 млн гривень. Дуже великі борги», — розповідає Олександр.
Загальна сума боргу 7 млн гривень. Як повідомив в.о. керівника «Слов'янськтепломережа» Олексій Жорес, рахунки підприємства були заарештовані ще в лютому.
Велика частина коштів йде на погашення боргів за газ і світло. За ними загальна сума становить 143 млн гривень. На це йде 80% від коштів, отриманих за надання послуг. Решта 20% — на погашення зарплат.

За декілька днів до акції протесту, на щотижневій пресконференції відрапортував міський голова Слов'янська.
«Житлове господарство готове до опалювального сезону. На сьогодні вже запускаються системи, житловий фонд готовий на 100%. Плюс ОСББ теж готуються. При запуску системи трапляються питання, які за годину-дві вирішуються», — заявив Вадим Лях.

За його словами, нинішня осіння погода сприяє початку опалювального сезону в більш пізні терміни та це допоможе заощадити гроші й громадянам, і міській раді.
«Сьомого жовтня ми будемо приймати з тепла нові норми, затверджувати їх виконкомом. Це не тарифи, а просто нові норми. Вони будуть нижче торішніх, що теж позитивно», — додав мер Слов'янська.
Таке відбувається в одному лише Слов'янську?
Станом на квітень, в Донецькій області борги за комунальні послуги зросли до 3 млрд грн. Більшу частину цієї суми заборгувало населення — 2,7 млрд грн.
За даними департаменту житлово-комунальних послуг Донецької облдержадміністрації, в Бахмутському районі рівень розрахунків користувачів склав 61,1%, що на 16% менше, ніж середній рівень за всіма районами Донеччини. Це найнижчий показник в області. Передостаннє і третє з кінця місця займають Ясинуватський і Мар'їнський райони.
Рівень оплати населення Покровська за опалення склав 88,6%. Це другий показник оплати за опалення в області після Мирнограда (88,8%). При цьому на початок минулого опалювального сезону (2019-2020 рр), заборгованість КП «Покровськтепломережа» за газ становила 256 млн гривень, борг населення з яких становив 60 млн гривень.

Зараз в Донецькій облдержадміністрації рапортують: область повністю готова до початку опалювального періоду 2020-2021.
«Готові всі 8883 житлових будинки та всі 1190 об'єктів соціальної інфраструктури. Капітально відремонтовані всі 11 запланованих котелень, з якими були проблеми. І також ці питання необхідно вирішувати в досить стислі терміни, оскільки минулого року ми зіткнулися з проблемами, які стосувалися містотворчих підприємств в невеликих містах, від яких практично залежало опалення», — повідомив голова Донецької ОВЦА Павло Кириленко.
Він додав, що до початку опалювального сезону готовий кожен з 71 запланованого теплового пункту, на 100% готове водопровідно-каналізаційне господарство. Залишається підготувати 6 котелень, змінити 2 котли та півтора кілометра тепломереж.
Для повноцінного запуску опалювального сезону в Слов'янську розібратися з боргами тепломережі пообіцяла область. Виділять кошти з бюджету на погашення зарплат за червень і боргу за електроенергію. З огляду на багатомільйонні борги підприємства це не зможе повністю розв'язати проблеми, але трохи полегшить ситуацію. Часу до початку опалювального сезону залишається все менше.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.