
Удар по пропаганді: навіщо Youtube заблокував канали терористів в ОРДЛО
У ніч на 4 лютого з популярного відеохостингу зникло кілька каналів окупантів. «ГТРК ЛНР» та «Луганський інформаційний центр» заблоковані, донецькі «Мінінфо ДНР» та «Народна міліція ДНР» — видалені. Водночас інші подібні канали продовжують виливати тонни фейків та маніпуляцій. Чому саме так і як відреагували в ОРДЛО — розбирався «Східний варіант».
Напередодні США заявили, що РФ збирається використати фальшиве відео з жертвами серед «мирного російськомовного населення» сходу України як привід для вторгнення. Як стверджують Сполучені Штати, на фейковому відео планується показати руйнування, загиблих людей, підставну українську військову техніку та турецькі безпілотники, які перебувають на озброєнні України.
The New York Times пише, що відео планувалося поширити, щоб створити обурення у російському суспільстві та звинуватити Україну в геноциді. Це спричинило те, що лідери сепаратистів на сході України закликали Росію втрутитися. Представник Держдепартаменту заявив, що США повідомили про плани Росії, щоб їх зірвати.
Легенди та міфи псевдо «народних республік»
«Спроба заглушити голос Донбасу», «порушення свободи слова», «подвійні стандарти», «підступи клятих американців»... Як тільки не називали терористи угруповань «ЛДНР» видалення своїх пропагандистських каналів. Найпафосніша назва, як вони висловлюються, «атаки», яку їм вдалося вигадати — інформаційна кампанія «Сокрушительный меч». Мовляв, це українські та західні спецслужби спільно «утискають» пропагандистів.
Але найкумедніше — якимось чином фантазії псевдожурналістів пов'язали воєдино з хвилею фейкових «мінувань», що прокотилася не лише по ОРДЛО, а й по всій Україні. Повідомлення про бомби + блокування каналів у Youtube = «акти тероризму». До речі, за офіційною інформацією МВС України, більшість повідомлень про «мінування» надходять саме з непідконтрольних територій чи РФ.

У своїй манері бойовики та керовані ними ЗМІ у всьому звинувачують Україну. Нібито це Київ навмисне приховує свої заплановані провокації, а США допомагають у цьому, видаляючи «правдиві ресурси».
«Вони готують інформаційний ґрунт, громадську думку до того, що у випадку, якщо Україна піде у наступ... вони говоритимуть, що це все “фейк”. Вони заблокували YouTube-канали, які б показували реальну картину того, що відбувається на Донбасі», — розповідає самопроголошений заступник голови «міністерства інформації ДНР» Данило Безсонов.
У Луганську пропагандисти навіть записали гнівне відеозвернення, хоча картинка виглядала дуже комічно.

Згодом трагікомедія почала набирати обертів. Ватажок угруповання «ЛНР» Леонід Пасічник зробив гучну заяву:
«Ми звертаємося до Російської Федерації, до її представників в ООН, ОБСЄ, ПАРЄ та інших міжнародних організаціях з проханням донести інформацію про цинічне порушення прав людини, демократичних стандартів та запровадження цензури з боку найбільшого інтернет-ресурсу YouTube», — заявив Пасічник.
З іншого боку, самопроголошений голова так званої «республіки» закликав усю міжнародну спільноту «звернути увагу на ігнорування дій YouTube, спрямованих на знищення свободи слова, владою США, в юрисдикції яких знаходяться компанія та її власники».
На тлі всього свавілля, що відбувається на окупованих територіях, всіх безчинств, вбивств, незаконних арештів і тортур, такі промови можна, м'яко кажучи, вважати знущанням.
«Без попереджень» та права відновлення
Канали видалені так, ніби їх ніколи не існувало. Якщо вбити в пошуковому рядку назву, нічого не знайдеться. Може видати лише подібні назви якихось відеороликів та новостворені канали тих самих рупорів бойовиків.
Так звані редактори скаржаться в соціальних мережах на відсутність будь-яких роз'яснень від самого відеохостингу і публікують скріншоти надісланих запитів.


«Ми раніше стикалися із ситуацією, коли блокували канал або окреме відео, але хоча б пояснювали, за що це було зроблено. А в цьому випадку причини такого вчинку керівництва YouTube нам поки що не зрозумілі», — висловлюється представник «Луганського інформаційного центру» Сергій Мєшковий.
Але YouTube заблокував далеко не всі канали бойовиків. Гучні обурення не так вже й обґрунтовані, адже насправді кількість переглядів не перевищувала кількох сотень. Не чіпали якраз більш популярні канали, створені на базі донецьких ЗМІ.
Заборона проросійських пропагандистів
Разом із каналами угруповань «ЛДНР» відеохостинг Youtube заблокував «Перший незалежний» та «UkrLive», які пов'язані з депутатами від проросійської «Опозиційної платформи — За життя» Нестором Шуфричем та Тарасом Козаком.
Компанії-власники цих каналів — «Тайм Медіа» та «Телепростір» — з 28 грудня перебувають під санкціями Ради національної безпеки та оборони. Обмеження, які передбачають заборону використання радіочастот, блокування активів та ведення будь-якої діяльності в Україні, діятимуть протягом п'яти років.
Під час спроби на іншому сайті відкрити ролик, опублікований Youtube-каналом «UkrLive», платформа видає попередження: «Відео недоступне, тому що пов'язаний з ним обліковий запис YouTube був видалений». Після блокування на відеохостингу з'явились нові канали підсанкційних ЗМІ.

Рік тому, у лютому 2021 року, президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО, які блокували мовлення телеканалів «112 Україна», «Newsone» та «ZIK», також пов'язані з ОПЗЖ. А саме з Віктором Медведчуком та його соратником, депутатом Верховної Ради Тарасом Козаком. Тоді санкції пояснювалися тим, що телеканали займалися пропагандою, яку фінансує країна-агресор.
Наприкінці лютого 2021 року журналісти підсанкційних телеканалів зареєстрували «Медіахолдинг Новини», який через ТОВ «Тайм Медіа» розпочав супутникове та онлайн мовлення телеканалу «Перший незалежний».

Паралельно в Німеччині заборонили мовлення російського пропагандистського телеканалу німецькою мовою RT DE (Russia Today) на території ФРН. З 1 лютого трансляція будь-яких програм каналу, у тому числі через супутникове та онлайн-мовлення у Німеччині заборонені.
У відповідь російська влада заборонила мовлення на території РФ німецької медіакорпорації Deutsche Welle. Також у Росії примусово закриють корпункт каналу, а акредитацію всіх співробітників російського бюро DW буде анульовано.
Плани бойовиків в ОРДЛО
Після блокування облікових записів на Youtube бойовики заявили про створення, а деякі навіть про відновлення каналів на російському відеохостингу Rutube. Це сервіс, створений російською владою ще в середині 2000-х років на випадок заборони YouTube у РФ — якщо компанію Google, що володіє відеохостингом, не вдасться «примусити до покірності» штрафами й погрозами відключення.

Згадується спроба російської влади назвати спосіб приготування кави «руссіано» замість звичної всім нам американо. Як пише російське видання «Медуза», наприкінці 2020 року єдиним власником Rutube став «Газпром-медіа».

Також представники бойовиків заявили, що планують організувати додаткові ресурси, які дозволять отримати доступ до необхідної інформації у соцмережах «Телеграм» та заборонених в Україні «ВКонтакті» та «Однокласники».
Ба більше, у так званій ДНР вирішили взяти приклад зі своїх кремлівських натхненників і потягатися з другим за відвідуваністю сайтом світу — розробити свій аналог. Як бачимо, у РФ це вийшло не в кращому вигляді.

Цікаво, що канали бойовиків видалені не за тиждень чи місяць після їх реєстрації, а на восьмий рік російсько-української війни. Весь цей час у вуха жителів окупованих територій лився потік дезінформації: критика української влади, дискредитація українських військових, фейки та затята пропаганда.
На сьогодні інформаційна війна стала однією з найнебезпечніших. З кожним роком вона набуває нових форм і набирає все нових обертів. Російсько-українська війна продовжується на всіх фронтах.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.