У Слов'янську багатоквартирний будинок став небезпечним для проживання. Що робити мешканцям?
Влада заявляє про готовність виділити гроші, а експерти впевнені, що ремонт можна закінчити за місяць. У чому ж проблема і чому будинок досі аварійний, дізнався “ВВ”
Як жити у квартирі, де під час дощу зі стелі ллється вода, а зовнішня опорна стіна поступово відходить, створюючи небезпеку обвалення? З «принадами» такого проживання вже кілька років знайома сім'я, що живе на дев'ятому поверсі будинку №54 на вулиці Батюка в Слов'янську. Щоб запобігти трагедії люди звертаються до міського керівництва, але термінів розв'язання проблеми ніхто не називає.
Побутова тривога
«Мій будинок — моя фортеця» — це не про жителів аварійної квартири в будинку №54 по вулиці Батюка. В останні роки замість відчуття надійності, ними володіє тривога і передчуття біди.
«Спочатку по стінах пішли тріщини й ніхто не розумів, з чим це пов'язано», — ділиться своєю історією Наталія Торська, мешканка аварійної квартири. — «Потім почало тріскатися вікно. Почали розбиратися і з'ясувалося, що плита перекриття сповзла і видавлює зовнішню стіну. Ми дуже боїмося, що стіна довго не протримається. Якщо вона відвалиться, то ми залишимося на вулиці. Просимо допомогти місцеву владу, але чіткої відповіді нам поки не дали».
Управління керівної компанії, яка обслуговує цей будинок, теж вважає, що до розв'язання проблеми терміново має під'єднатися місто.
«Розв'язати проблему самостійно ми не можемо. Єдине, що зробили, — поставили дерев'яні підпірки, але після цього навантаження пішло вже на стелю квартири, яка і так тріщить», — говорить директор керівної компанії Леонід Батрак. — «Ситуація дуже серйозна, вона загрожує техногенною катастрофою. Тому до розв'язання проблеми має долучитися керівництво міста. Ми їм направили вже 2 листи».
Що стосується причин, які зумовили деформацію опорних елементів будівлі, то говорити про них однозначно директор керівної компанії не береться:
«Можливо, що цей брак був закладений ще при будівництві. Імовірно плита перекриття була пошкоджена під час бойових дій у 2014 році. Вірогідно обидва ці чинники зіграли певну роль. Загалом зараз схоже на те, що плита тисне на стіну і стіна починає відходити. Якщо нічого не робити, це може, звісно, призвести до непередбачуваних наслідків», — припускає Леонід Батрак.
Виїзне засідання
13-го серпня на місце виїхала комісія у складі представників управлінь житлово-комунального господарства та капітального будівництва. Присутній на ній міський голова Слов'янська Вадим Лях заявив, що місто готове виділити кошти для ремонту з міського бюджету, але звернутися до фахівців, які нададуть свої висновки щодо необхідних робіт, повинна саме керівна компанія.
Більш докладно алгоритм дій виклав начальник управління житлово-комунального господарства призначено Володимира Башкаєв:
«Перше, що повинна зробити керівна компанія — це найняти експерта і зробити експертний висновок, в якому будуть вказані шляхи виходу з ситуації, що склалася. Експертиза коштує близько 10 тисяч гривень, тож це посильна сума для керівної компанії. Зробити цю експертизу можна максимум за місяць. Після того, як ми отримаємо експертний звіт, ми вже беремо на себе розробку проєктно-кошторисної документації. З цього документа ми вже будемо розуміти, якого обсягу витрат потребуватиме ремонт і тоді будемо вирішувати — обійдемося ми власними коштами або ж доведеться звертатися за допомогою до облдержадміністрації».
Думка експерта
Інженер-будівельник зі стажем Анатолій Швед, каже, що проблема будинку по Батюка 54 не така вже й рідкісна. За свої 60 років трудової діяльності в будівництві зі схожими випадками стикався неодноразово.
«За останні шість років я брав участь в комісіях з огляду будинків по всій області. І в Авдіївці, і в Мар'їнці ми інспектували будинки, які постраждали від обстрілів. І я вам скажу, що дев'ятиповерхівка по Батюка 54 ще не найстрашніший випадок. Те пошкодження, яке там є, можна усунути максимум за місяць. Є кошти та можливості — спеціальні стяжки та розпірки. Це все робиться досить легко. Проблеми за цією адресою не в технічному навіть стані, а в бюрократичному.
Річ у тому, що у кожного житлового будинку повинен бути технічний паспорт. Це як медична карта у людини, де записуються всі проблеми, нюанси експлуатування від самого моменту спорудження. І ось у цього будинку такого паспорта, на скільки я знаю, немає», — каже Анатолій Швед.
«А це не тільки помилка, а й порушення певних законів, за якими місто має передавати будинок керівної компанії. Тобто передавати без цього паспорта не можна, тому що без нього неможливо нормально обслуговувати будинок. Але треба зазначити, що такі паспорти в Слов'янську є не більше, ніж у 70% будинків. Хто тут винен, зараз складно сказати, але без цього паспорта виникають додаткові бюрократичні перешкоди для розв'язання проблеми.
І найголовніше, що жителі зараз тут особливо нічого зробити не можуть. Хіба що тільки тримати ситуацію на суворому контролі. Тут повинна бути воля і професіоналізм міської влади та конкретно тих, хто займається житловим фондом. А проблемою цією займатися потрібно не відкладаючи. Не можна чекати, поки який-небудь елемент конструкції відвалиться, адже тоді ремонт буде набагато складнішим і дорогим. А це рано чи пізно може статися», — пояснює експерт.
Бюрократичний процес
Потрібно сказати, що досвід відновлення зруйнованих будинків в Слов'янську є і він чималий. У 2014 році в ході бойових дій в Слов'янську було пошкоджено з різним ступенем руйнування близько десятка багатоповерхових будинків.
Усі вони відновлені як коштом місцевого, так і коштом обласного бюджету, а також за кошти міжнародних фондів. Ще у 2016 році Агентство ООН у справах біженців виділило 24 млн гривень на відновлення 650 приватних та 24 багатоповерхових будинків, зруйнованих в Донецькій області в ході бойових дій.
Але цей самий досвід підказує, що швидко все це не відбувається. І поки міська влада і керівна компанія з'ясовують стосунки, жителям аварійної квартири залишається тільки чекати результатів бюрократичної тяганини. І сподіватися, що плита не впаде їм на голови.