
Окупанти блокують зв'язок: що робити?
Російські окупанти, отримавши частковий та тимчасовий контроль над деякими територіями Луганської та Донецької областей, можуть вдаватися до гібридної війни і блокувати зв’язок та інформаційні канали. «Східний варіант» зібрав поради, які допоможуть правильно діяти в таких ситуаціях.
Коли в російських військ не вдається боротися з українськими військовими на рівні, вони вдаються до боротьби з мирним населенням, в тому числі й за допомогою блокування інформаційних ресурсів та пропаганди.
Мета окупантів проста — залякати та дезінформувати людей, поширити серед них тезу про те, що українська влада здалася, втекла та залишила народ сам на сам з окупантом.
«Східний варіант» розповідає, як діяти в умовах повного чи часткового відключення зв’язку.
Крок №1 Перевірте усі доступні канали комунікації
В більшості випадків є можливість знайти альтернативу втраченим каналам комунікації. Це стосується як інформаційних, так і телекомунікаційних сервісів.
Наприклад, якщо у вас не працюють деякі телеканали, або на них транслюється російська пропаганда, пошукайте інші телеканали, не захоплені росіянами.
Альтернативою також може бути радіо.
Ось тут можна знайти актуальні частоти для вашого населеного пункту: Луганська область, Донецька область.
Актуальні для ваших населених пунктів частоти бажано виписати на аркуш, поки ви маєте доступ до інтернету. Звертайте увагу на дату підтвердження тієї чи іншої частоти, вона має бути найсвіжішою.
Також, якщо ви користуєтеся певним провайдером для доступу в інтернет, який перестав працювати, є ймовірність, що інші провайдери продовжують роботу. Тому можна спробувати звернутися до сусідів, аби під'єднатися до їх мережі.
Крок №2 Спробуйте під'єднати іншу мережу на телефоні
Якщо ваш телефонний оператор не працює, ви можете скористатися опцією зміни мережі, яку нещодавно запровадили для людей в умовах окупації чи в зоні бойових дій.
Як це зробити?
- Відключити автовибір мережі. На Android: Налаштування – Мобільна мережа (чи Підключення). На iOS (Айфони): Параметри – Стільникові дані – Вибір мережі.
- Знайти й вибрати доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи LIFECELL.
- Якщо зареєструватися не вдалось, спробувати ще раз або вибрати іншу мережу.
- Спробувати подзвонити або відправити SMS.
- Намагатися раз на день повернутись до свого оператора.
Зазначимо, раніше Держспецзв’язку повідомляла, що абоненти у яких не достатньо коштів на рахунку, зможуть користуватися послугами. Така опція доступна на час війни.
Крок №3 За можливості використовуйте додаткові канали зв’язку
Варто розуміти, що відсутність звязку, наприклад з екстреними службами, може бути наслідком не повного відключення звязку в регіоні, а перевантаження ліній 101, 102, 103.
Але для людей розробили інші, додаткові номери. Ось деякі з них
- Додаткові номери служби порятунку на Луганщині:
0509734758
0672998475
0933546769
- Додатковий номер служби порятунку на Донеччині:
+38(0629) 56-94-04
- Додаткові номери Нацполіції в районах Луганщини та Донеччини — за посиланням.
Якщо вам потрібні номери інших установ, їх бажано знайти та записати, поки є доступ до інтернету.
Крок №4 Не вірте окупантам і пропагандистам
В Україні вже зафіксовано кілька випадків, коли окупанти отримали контроль над радіочастотами та заповнюють ефір своєю пропагандою.
Зокрема, в Запорізькій області розповідають про зниження тарифів «до рівня росії», списання всіх боргів у банках та комунальних боргів. Таким чином окупанти хочуть схилити місцевих на свій бік.
Які ще тези ймовірно поширюватимуть росіяни за допомогою різних каналів комунікації:
- Українська влада відсторонилася від проблем міста чи регіону/втекла з країни/ капітулювала;
- Для цивільного населення життя не зміниться, а навіть покращиться, якщо люди погодяться «бути частиною росії»;
- Цю згоду потрібно висловити на «референдумі»;
- Більшість жителів міста/регіону раді приходу росіян;
- Безліч інших тез і наративів з вихваляння «руского міра».
Просте правило: не вірити жодному слово окупантів! Тим більше в умовах ізоляції від українських засобів інформації.
Як повідомляли раніше українські спецслужби, росіяни можуть використовувати для своєї пропаганди діпфейки — максимально реалістичні змонтовані відео з першими особами держави, на яких вони нібито говоритимуть про капітуляцію чи інші речі.
Крок №5 Допомагайте іншим не вестися на провокації
У будь-якому випадку частина людей може повірити окупантам і під психологічним та інформаційним тиском почати змінювати свою думку. Саме на цей сценарій і розраховують росіяни.
А тому важливим завданням є проводити інформаційну роботу з людьми, переконувати їх, що держава Україна не залишить людей під окупацією, керівництво країни нікуди не тікає, а відстоює наші інтереси, а українські військові обов'язково повернуть контроль над захопленими територіями.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.