Катування освітою: що відбувається у школах окупованих міст Луганщини
Війна не залишила можливість отримувати якісну освіту на окупованих територіях. Тисячі дітей змушені займатися дистанційно, а дехто, навіть, за новою "російською" програмою
Коли почалася війна, освітній процес на якийсь момент зупинився. Менше ніж за місяць, поступово школярі повернулися до навчання. В основному, це було дистанційне навчання.
Наприклад, у Старобільську було саме так.
Вчителі давали домашні завдання у групу в Вайбері, діти їх виконували та надсилали на перевірку.
Згодом у деяких школах класні керівники почали запитувати про можливість очного навчання. Так, в одному із міських ліцеїв класні керівники почали надсилати повідомлення з таким текстом (текст повідомлення корегований для того, аби не ідентифікувати заклад освіти — ред.):
“З 21 березня наш навчальний заклад буде працювати під керівництвом відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської народної республіки. Освітній процес поновлюється у стінах закладу. Таких предметів як українська мова та література, історія України, правознавства та захисту України не буде. Замість них вводиться російська мова та література, Всесвітня історія та історія давнього світу, фізкультура. Мова навчання — російська. Ви можете продовжити навчання у нашому закладі освіти на цих умовах або написати заяву на екстернатне навчання у будь-який заклад України. Свідоцтво про освіту буде видано лнр”.
Такі повідомлення облетіли більшість шкіл. Сказати, що батьки школярів були у шоці, це нічого не сказати.
«Яке може бути очне навчання? У місті купа військових. Моя донька — підліток. Хто буде гарантувати їй повну безпеку? Це по-перше. А по-друге, нехай вони свідоцтва “лнр” у себе видають. Ти гляди які… Не треба нам їх навчання», — прокоментувала на правах анонімності місцева жителька.
Але розпочати «російський освітній процес» так швидко, як оголошувалося, не вдалося. Треба ж мати мізки аби знати, як працює система. А в орків з цим явно проблема.
Ще й будівлі шкіл наразі виконують роль притулку для переселенців. Більше про це читайте за посиланням.
Вчителі звільняються та… зникають
Оскільки у рашистів був час, аби залякати та схилити на свою сторону деяких освітян, знову заговорили про відновлення освітнього процесу. Але чи вистачить вчителів, щоб викладати предмети, — це питання.
“Шановні батьки, Старобільський навчальний заклад (не вказуємо з міркувань безпеки — ред.) згідно з “законодавством” “лнр” припиняє свою діяльність. З квітня заклад називається "Старобельская средняя школа лнр”. Я звільняюсь. Всім дякую і всім миру”, — ось таке повідомлення написала одна з місцевих вчительок.
За нашими підрахунками, більшість вчителів таки відмовилася від співпраці з окупантами.
Але є випадки, коли за це педагоги “розплачуються” своїм здоров’ям та навіть життям. Так, на початку травня у Старобільську стало відомо про зникнення вчителя математики одного з міських ліцеїв. Як повідомляє місцева Facebook-спільнота, його викрадення може бути пов’язано з тим, що він хотів звільнитися. Директорка того ліцею пішла на співпрацю з окупантами та одна з перших “перевела” його на російську програму.
Про початок очного навчання “під прапорами лнр” повідомляється і на території Біловодської громади. Так, за словами вчительки одного зі старостинських округів, новопризначена директорка пригрозила розстрілом вчителям, які не вийдуть викладати свої предмети.
Так, це реалії життя під окупацією. Важко уявити, що там переживають люди, які через ряд обставин не полишили свої домівки.
Дошкільна освіта також страждає
Про початок роботи закладів дошкільної освіти в окупації, достеменно нам не відомо. Але те, що вихователів та персонал садочків змушують оформлювати документи “лнр” для роботи, це факт. З цим особисто зіткнулися жителі тимчасово окупованого Сватового, про що розповіли нашому виданню.
«У мене починається депресія, це якесь жахіття. Сьогодні відносила документи на нову зарплатну картку... Я вже не можу. Я довго відтягувала цей момент, обговорювала з директором. Вона каже, що невідомо на скільки це затягнеться, а гроші потрібні. Я й сама це розумію, але кажу, що приймати все це не збираюся і документи змінювати теж не буду. Вона сказала, що картку нову зробимо, а там буде видно. Також я додала завідувачці, якщо вже вимагатимуть писати інші плани тощо, то я не працюватиму», — розповіла одна з виховательок у Сватовому.
Заради картинки для пропагандистських каналів рашисти продовжують намагатися встановлювати власні “порядки” на тимчасово окупованій території Луганщини. Проте страждати українцям, які опинилися під окупацією, залишилося недовго. ЗСУ тримають удар, тож рашисти скоро поїдуть додому. А як саме — на своїх двох чи “200-тими” — то вже хай обирають самі.
Ксенія Новицька, Східний Варіант