Обмін полоненими на Донбасі. Чи чекати цього року?
Чи відбудеться обмін полоненими до Нового року? Що кажуть із цього приводу експерти, політики, правозахисники — в матеріалі «Східного Варіанта».
Півтора року тому президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що незабаром обміняє всіх українських полонених. З того часу між Україною та угрупованнями «ЛДНР» пройшло 2 обміни утримуваними особами під час яких в Україну вдалося повернути 96 осіб.
Також один обмін пройшов з Російською Федерацією, коли на батьківщину повернулися 35 осіб, зокрема політв'язні та захоплені моряки.
Усіх на всіх?
Але це ще далеко не «всі». Сотні людей залишаються в ув'язненні у російських найманців, говорить голова київського осередку «Українська асоціація полонених» Олександр Ретівов.
«За нашими підрахунками сьогодні ця цифра близько двохсот осіб. Це не військові, не розвідники або диверсанти, це просто звичайні громадяни, які потрапили в немилість до окупаційних адміністрацій», — пояснює він.
Домовитися про новий обмін утримуваними особами в Мінській ТКГ намагаються практично рік, після того, як на Нормандській зустрічі сторони прийшли до єдиної думки, що обмін між Україною і невизнаними «республіками» необхідно провести до кінця 2020 року. Але минулого тижня з'явилася інформація, що в ці терміни обмін не відбудеться. І, схоже, люди так і не повернутися додому до нового року.
За словами голови української делегації на переговорах щодо Донбасу, Леоніда Кравчука, справа знову в позиції російської сторони, яка блокує гуманітарний блок політичним.
«Ми говоримо, обміняймо полонених. Вони кажуть, так, але поки не будуть вирішені політичні питання, ми до цієї проблеми підводити не будемо», — говорить голова ТКГ.
Кого будут менять?
За словами Кравчука, на останніх засіданнях українська сторона подала опонентам список на обмін з 11 осіб, але подібного не отримала. Кого хочуть забрати в угруповань, поки не розголошується, каже Олександр Ретівов голова київського осередку «Українська асоціація полонених».
«Як нас намагаються переконати, що це люди, які гостро потребують медичної допомоги. Неможливо перебувати в тих умовах, в яких знаходяться наші громадяни, де немає неналежного медичного догляду та взагалі елементарного людського ставлення, і бути здоровим. Тобто, якщо ми говоримо, що люди хворі, потребують медичної допомоги, то ми маємо на увазі всіх полонених, насправді», — пояснює Олександр.
Переговори. Боротьба дипломатів
Чергову спробу зробила й українська омбудсвумен, Людмила Денисова, але результат переговорів поки не розголошується. Людмила Денисова на своїй офіційній сторінці в фейсбук написала наступне:
«Сьогодні відбулася зустріч з представником так званої “ДНР” в робочій підгрупі з гуманітарних питань в ТКГ Дар'єю Морозовою ... Було порушено питання про продовження процесу звільнення цивільних осіб і військовополонених, що знаходяться на тимчасово окупованій території Донецької області. Зараз є технічні питання, які потребують уточнення, але в цілому сторона переговорів налаштована на організацію цього процесу», — вважає Денисова.
Відбудеться чи не відбудуться обмін — це, по суті, питання тактичної боротьби в переговорному процесі, який триває. Для Росії ж всі гуманітарні питання, будь то блокування обміну або відкриття КПВВ — це інструмент в тискові на політичний блок.
Цього разу, обмін затягують, намагаючись змусити Київ піти на свої умови та визнати угруповання «ЛДНР» стороною, з якою повинні вести діалог, каже військовий експерт, заступник директора «Українського інституту вивчення екстремізму» Богдан Петренко.
«Це звичайний шантаж, до якого Росія вдається у всіх переговорах з Україною. Головна мета — визнати угруповання «ЛДНР» і зняти відповідальність з Російської Федерації. Але потрібно розуміти, що Києву також частково вигідно затягування процесу. Зеленському потрібно дочекатися, поки Байден вступить на посаду та офіційно озвучить позицію Вашингтона щодо українського питання. Тому, за моїми прогнозами, обмін в цьогоріч, на жаль не відбудеться», — вважає Петренко.
Не схильний до оптимістичних прогнозів і Олексій Арестович — спікер ТКГ. Однак, не виключає, що все може піти «не за сценарієм».
«Це шантаж і маніпуляція. Росія завжди все робить сценарно, дивиться на кілька сценаріїв відразу. І не виключено, що, наприклад, в останній момент, за дві години до 10 грудня, вийде Путін і виступить “рятівником вітчизни”, який всіх обміняє, про все домовиться», — коментує Арестович.
Поки ж дипломати домовляються між собою, в катівнях і підвалах самопроголошених «ЛДНР» знаходяться сотні українців, які не втрачають надію.