Російський паспорт, поїздки до Криму і кримінальна справа. Хто став новим нардепом від Донеччини в Раді
У Донецькій області на перевиборах в український парламент виграв мер Добропілля Андрій Аксьонов, що знаходиться під судом. На його «рахунку» — маса скандалів. Зокрема з російським громадянством і поїздками в окупований Крим. І навіть є кримінальна справа. Детальніше читайте в матеріалі «Східного варіанта»
В Покровську, Мирнограді та Добропіллі 28 березня у виборчій кампанії взяли участь 18 кандидатів на 112 ділянках. Кандидати від ОПЗЖ, «Партії Шарія», «Євросолідарності», «Голосу», «Слуги народу» і самовисуванці боролися за можливість отримати місце у Верховній Раді.
Один з представників популярної в Донецькій області політичної сили ОПЗЖ перервав свою участь у виборах. Так, генпродюсер санкційного «112» телеканалу Артем Марчевський зійшов з дистанції ще два тижні тому.
На думку політологів, це зіграло на користь кандидатові від «Партії Шарія» київському адвокату Валентину Рибіну, який посів друге місце, отримавши 13% голосів. На третьому місці опинилася висунута «Євросолідарностю» Юлія Кузьменко з 6,69%.
Лідером же передвиборчих перегонів став міський голова Добропілля Андрій Аксьонов. За інформацією Центральної виборчої комісії після обробки 100% голосів за нього проголосувало 65,46% осіб.
Балотувався Аксьонов від партії «Порядок», головою якої є народний депутат Муса Магомедов. Сам же Магомедов потрапив в Раду від «Опозиційного блоку».
При цьому переможець виборів по 50 округу є фігурантом декількох політичних скандалів і кримінальної справи, пов'язаної з корупцією. «Східний варіант» дізнався докладніше про те, хто ця людина.
Організація «референдуму»
Вперше нинішній мер Добропілля «засвітився» 2014 року, коли сприяв організації незаконного «референдуму» в селищі Новодонецьке недалеко від Добропілля. Тоді Андрій Аксьонов був головою Новодонецької селищної ради.
Журналіст Денис Казанський у себе на сторінці в Facebook підкреслив, що «ніхто не змушував Аксьонова проводити “референдум ДНР”. Бойовиків в Добропіллі та Новодонецькому не було — місто майже відразу взяли під контроль місцеві прихильники України, а потім підтяглися добробати та військові».
На питання, яка у нього була мотивація сприяти референдуму, Аксьонов тоді заявив, що він як керівник повинен підтримувати те, що захочуть люди: «Захочуть вони залишитися в Росії і я зобов'язаний сказати — так, треба залишитися в Росії».
Водночас Андрій Аксьонов перешкоджав проукраїнському автопробігу в Новодонецькому, побоюючись того, що вони «за годину можуть зробити революцію».
Скандали з російським паспортом і кримінальна справа
2014-го Аксьонов виїхав до Криму, де попросив громадянство Російської Федерації.
Про це 2017 року заявив народний депутат Дмитро Лубинець, надавши ксерокопії заяви мера Добропілля на отримання громадянства.
Також журналіст Денис Казанський оприлюднив скрін бази даних Федеральної податкової служби РФ, на якому присутні дані Андрія Аксьонова:
На момент заяви Лубенця Аксьонов вже два роки був міським головою Добропілля. Того ж 2017-го депутат Добропільської міської ради Микола Стрепоченко звинуватив мера в тому, що той протягом пів року 80 днів провів в окупованому Криму.
За словами депутата Аксьонов з грудня 2016-го по липень 2017-го п'ять разів виїжджав на окупований півострів, перебуваючи там приблизно по два тижні.
Інформацію про це Стрепоченко отримав від кримського юриста, ім'я якого не згадується.
Тоді Микола Стрепоченко звернувся в прокуратуру з вимогою прокоментувати ситуацію. У прокуратурі на це відповіли, що не мають повноважень давати коментар з даного питання. Контроль за подібними поїздками ведеться тільки за чиновниками вищого рангу, що мають доступ до держтаємниці.
Сам Аксьонов на питання журналістів про свої поїздки заявив, що їздив на лікування, і не в Крим, а в Білорусь.
Тоді ж, 2017 року мер Добропілля не підтримав пропозицію депутатів міськради вшанувати пам'ять загиблих бійців АТО хвилиною мовчання, запропонувавши вшанувати пам'ять згорілих в Одесі 2 травня 2014 року в Будинку профспілок.
Наступного разу в центрі скандалу переможець виборів на Донеччині опинився 2018 року. Але вже не через політичні мотиви. У травні 2018-го Аксьонову оголосили про підозру в підробці документів. За даними прокуратури мер Добропілля підробляв табелі обліку робочого часу, щоб приховати свої прогули.
«Таким чином мер намагався приховати факти невиконання своїх посадових обов'язків, у зв'язку з залишенням свого робочого місця в робочий час без поважних причин для відвідування тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим», — говорилося в повідомленні прокурора.
Крім того, за заявою прокуратури 2017 року Аксьонов надав до міськради підроблену довідку про непрацездатність (лікарняний — прим. авт.), на підставі якої отримав бюджетні гроші.
Аксьонову вручили клопотання про обрання запобіжного заходу і про відсторонення від посади, але він не з'явився в Краматорський окружний суд. Тоді мера Добропілля оголосили в розшук.
За минулі 4 роки судові слухання нікуди не просунулися, оскільки Андрій Аксьонов регулярно ігнорував засідання.
«Суд триває досі. І за цей час Аксьонов встиг вдруге стати мером Добропілля, а тепер — обрався до Верховної Ради», — коментує ситуацію Денис Казанський.
Чому Аксьонов зміг брати участь у виборах? Думка експерта
Ситуацію, коли особа, що знаходиться під судовими розглядами, бере участь у виборах, прокоментував старший аналітик громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.
«У даній ситуації немає нічого незвичайного. Поки людина не засуджена, вона нічим не обмежена. І може брати участь у виборах, в тому числі. Це регламентується Статтею 9 Закону України про вибори народних депутатів, який, своєю чергою, базується на Конституції України», — пояснив експерт.
Пункт 4 статті 9 закону України про вибори народних депутатів свідчить про таке:
«Не може бути висунутий кандидатом й обраний депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку».
Такі прецеденти вже відомі на Донеччині, коли ексмерка Слов'янська Неля Штепа, бувши сім років під судом за сепаратистські дії та навіть відсидівши в слідчому ізоляторі, брала участь у виборах до міської ради й мера Слов'янська 2020 року. І зараз є депутаткою Слов'янської міськради.
Все це означає, що поки Аксьонову не оголосили вирок, він ніяк не обмежений у своїх правах. Все змінити може лише судовий вирок, але коли це станеться і чи станеться це взагалі, з огляду на недоторканність нардепа, невідомо.