Невигідний хід для Росії. Як світ може покарати агресора за напад на Україну
Президент США Джо Байден під час зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним дав чітко зрозуміти, що на Росію чекають жорсткі санкції в разі чергового нападу на Україну. «Східний варіант» зібрав найбільш можливі варіанти впливу світової спільноти на агресивні дії РФ.
Вже тривалий час в Україні відчувається напруження від інформаційної хвилі щодо підготовки чергового нападу Російської Федерації, про який повідомляє як українська, так і американська розвідка.
Можна припустити, що саме це напруження і є однією із задач політичного керівництва РФ. Тому цього разу поговоримо не про саму загрозу, а про наслідки, які можуть очікувати Російську Федерацію.
«Східний варіант» проаналізував підсумки зустрічі американського президента Джо Байдена з президентом РФ Володимиром Путіним, а також дослідив прогнози міжнародних аналітиків, та зібрав найбільш очікувану реакцію на ймовірне бажання Росії посилити агресію.
Що відбувається?
Кілька тижнів світ активно обговорює можливий черговий напад РФ на територію України. «Східний варіант» уже розбирав, що думають аналітики з цього приводу.
4 грудня іноземні ЗМІ оновили інформацію про підготовку РФ до нового нападу. Американське видання The Washington Post з посиланням на дані розвідки США повідомило, що РФ збирається атакувати силами 175 тисяч військових. При цьому видання пише про ймовірний одночасний напад російських сил з окупованих Криму та частини Донбасу, а також з півночі країни.
Німецьке ж видання Bild опублікувало нібито план російських військових щодо захоплення території України. У ньому передбачається, що атака відбуватиметься поетапно.
Спершу, нібито, планується атака на південь України з території окупованого Криму. Таким чином, Росія, ймовірно, планує відтіснити Україну від моря.
На другому ж етапі у плані йдеться про авіаційний удар по всій території України, а також про наступ танкових частин з Луганської, Донецької та Харківської областей.
Вже на третьому етапі мова може йти про наступ на північні регіони України з території РФ, чи навіть Білорусі. Щодо того, чи піде на це білоруська влада на чолі з Олександром Лукашенком, в американських розвідників однозначності немає.
7 грудня президент США Джо Байден та президент Росії Володимир Путін провели відеозустріч.
Як повідомляє Білий дім, Байден пригрозив Путіну серйозними економічними санкціями в разі ескалації конфлікту в Україні.
Як почали припускати експерти, це можуть бути прямі санкції щодо Путіна та його безпосереднього оточення, відключення Росії від міжнародної платіжної системи, зупинення Північного потоку-2 та інші. Розберемо їх детальніше.
Персональні санкції проти олігархів та посадовців
Статус: частково діють, триває дискусія про розширення
Що означають: як правило, персональні санкції для визначених осіб забороняють в'їзд на територію США, країн ЄС та інших країн, які вводять санкції, а фінансові активи цих осіб блокуються у разі їх виявлення.
Про персональні санкції щодо російських посадовців та олігархів почали предметно говорити у 2018 році. Саме у січні того року Міністерство фінансів США опублікувало «Кремлівський звіт». У ньому була закрита та відкрита частина. У відкритій містилися прізвища 114 високопосадовців Росії та 96 олігархів з Росії. Зокрема до звіту потрапили прізвища голови адміністрації президента РФ Антона Вайно, його заступника Олексія Громова, речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова, радника президента РФ Владислава Суркова та інших.
Голова «Роснафти» Ігор Сєчін та голова «Газпрому» Олексій Міллер також були в списку. А ще — російські олігархи Алішер Усманов, Роман Абрамович, Сулейман Керімов, Михайло Фрідман.
Цей список не передбачав конкретних санкцій, а був створений Мінфіном США, аби мати перелік потенційних об’єктів для таких санкцій.
У квітні того ж 2018 року США запровадили санкції щодо 38 російських посадовців, бізнесменів та компаній. Тоді під персональні санкції потрапили той же Міллер, секретар Ради безпеки Микола Патрушев, голова Роскомнагляду Олександр Жаров, директор Росгвардії Віктор Золотов. Майже весь 2018 рік санкційні від США списки оновлювалися.
Зараз, коли світ заговорив про небезпеку російської агресії не тільки для України, а для всієї Європи, небезпідставно вважати, що США може розширити списки персональних санкцій та застосувати їх.
По-перше, така стежка вже протоптана американським Мінфіном.
По-друге, хоч після публікації «Кремлівського звіту» російські топ-чиновники, зокрема Пєсков, заявляли, що для них це нічого не означає, однак у разі реального накладення санкцій на переважну більшість оточення Путіна, це, за оцінками експертів, завдасть по ним серйозного удару. Більшість з них мають активи закордоном та попри антизахідну риторику продовжують користуватися благами “загниваючого заходу”.
Економічні санкції проти російських компаній
Статус: планується продовження
Що означають: компанії із санкційного списку втрачають можливість експорту/імпорту товарів, кредитування та здійснення платежів з Європою та США
Зараз проти Росії продовжують діяти економічні санкції, введені Європейським Союзом ще в 2014 році. Ці санкції доволі комплексні. Вони унеможливлюють будь-яке фінансування чи кредитування визначених російських підприємств в Європі та інші ринкові відносини.
Кожні пів року ЄС продовжує економічні санкції проти Росії. Як повідомляють ЗМІ, лідери Євросоюзу на саміті наступного тижня мають розглянути питання щодо продовження санкцій. При цьому, згідно з цією інформацією, про підсилення цих санкцій поки не йдеться.
А ось у США говорять, що готові до нових жорстких санкцій. Як зазнчила після зустрічі Байдена та Путіна заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд, такі санкції можуть означати "фактичну ізоляцію Росії від міжнародної фінансової системи з усіма відповідними наслідками".
Одним із дієвих важелів впливу США на Росію в умовах ескалації можуть бути санкції щодо «Північного потоку-2» — газопроводу, який Росія будує до Європи в обхід України. Нуланд заявила, що енергоресурси є "дійною коровою" для Росії і це дає можливість їй здійснювати військові маніпуляції.
В США уже не раз заявляли про загрозу енергетичній незалежності Європи, оскільки з «Північним потоком-2» Європа буде вкрай залежати від російського газу.
Що можуть зробити штати? Ввести нові жорсткі санкції щодо всіх причетних до будівництва «Північного потоку-2», враховуючи як компанії, так і конкретних посадовців.
Відключення від SWIFT
Статус: раніше не застосовувалося, триває обговорення
Що означає: неможливість здійснювати міжнародні платежі з Росії.
SWIFT — міжнародна платіжна система, що дозволяє швидко, надійно та зручно відправляти платежі закордон. Кожен банк, який підключений до системи, має свій унікальний SWIFT код. Знаючи його, людина може в будь-який момент відправити кошти в іншу країну. Це дозволяє робити покупки закордоном, бронювати та оплачувати готелі для подорожей тощо.
Відключення Росії від SWIFT буде дійсно жорстким і безпрецендентним кроком. Як повідомляє CNN уряд США розглядає таку можливість і вважає, що може запровадити найбільш жорсткі економічні санкції що були застосовані до будь-якої країни, окрім Північної Кореї та Ірану.
Також у США вважають, що Росія дуже залежна від SWIFT і це може бути дієвим кроком для попередження чергової хвилі російської агресії в Україні.
Військове втручання країн-партнерів
Статус: допускається Великою Британією
Що означає: безпосереднє залучення військових країн-партнерів до протидії РФ в Україні
Попри різкі заяви щодо економічних санкцій до РФ, Сполучені штати не поспішають так само рішуче говорити про надання своїх військових для захисту українських територій.
Однак, варто відзначити, що США при цьому посилює надання військової техніки та обладнання Україні. Державний секретар США Ентоні Блінкен пообіцяв, що така підтримка продовжиться й надалі.
«Ми продовжуємо надавати допомогу в забезпеченні безпеки, якої потребує Україна, включаючи летальну оборонну зброю для захисту від будь-якої російської агресії. Це життєво важливий аспект нашої підтримки й допомоги, щоб переконатися, що Україна має засоби для захисту», — сказав Блінкен.
А ось хто дійсно готовий відправити в Україну своїх військових, то це Велика Британія. Ще після першого повідомлення про ймовірний напад РФ на Україну, британське видання Mirror повідомило, що країна готова направити від 400 до 600 своїх військових. Вони, згідно з повідомленням, «готові та можуть летіти в Україну».