Медична реабілітація військових. До чого треба прагнути Україні та навіщо нам підтримка НАТО
За даними ООН, від 9,5 до 10,5 тисяч українських військових отримали поранення під час бойових дій на Донбасі. Як їм допомагають фізично та психологічно відновитися — читайте у нашому матеріалі
У 2014 році комісія НАТО-Україна визначила медичну реабілітацію військових як один з ключових напрямків розвитку практичного співробітництва з Україною.
Зараз в Україні діє цільовий фонд НАТО з медичної реабілітації, є ціла збірна ветеранів, які отримали поранення на війні пройшли реабілітацію та беруть участь у спортивних змаганнях. А також є відповідні програми в університетах, покликані на покращення послуг з реабілітації військових.
У цій статті «Східний варіант» розбирався, чим саме НАТО допомагає Україні в реабілітації військових та чи далеко нам до рівня провідних країн світу, зокрема США.
Військові підрозділи самі відкривають свої реабілітаційні центри
Самоорганізація військових, добровольців та волонтерів на самому початку російської агресії дозволила врятувати від окупації велику частину території України. Та на восьмий рік війни ця самоорганізація також стає в пригоді.
93 бригада «Холодний Яр» відкрила центр реабілітації для своїх бійців, які нині захищають Україну на особливо складних ділянках фронту.
«Коли мова заходить про реабілітацію військовослужбовців, зазвичай йдеться про ветеранів російсько-української війни, які вже звільнилися з армії. Утім, чинні військові бригади, які прямо зараз потрапляють під обстріли, ховають товаришів, виносять поранених, живуть у бліндажах, які затоплює дощем, кожного дня ходять шанцями, вгрузаючи берцями у бруд, часто потребують відпочинку й зняття психоемоційної напруги вже тут, у зоні ООС», — розповіли у 93 бригаді «Холодний Яр».
Так з’явилася ідея заснувати рекреаційний та реабілітаційний центр на лінії розмежування. Його створили силами бригади, відновивши раніше закинуті будівлі. На його території бійці можуть виспатися на білій білизні, поїсти з нормального посуду, відпочити, позайматися спортом, а найголовніше — звернутися до медиків, поговорити з психологом, капеланом.
Лікар-ординатор 93-ї бригади «Холодний Яр» Єгор Пісковий зазначив, що українська армія та медична служба нині переходять на стандарти НАТО і це має спростити роботу військових медиків.
«Однак, не достатньо тільки мати ці нові протоколи, потрібно довести їх до лікарів та навчити їх. Тоді це буде супер. Це підвищило б оперативність, ефективність та якість медичної допомоги», — вважає Єгор.
Яка ситуація з реабілітацією військових на сході України
У 2020 році Українська Гельсінська спілка з прав людини провела опитування в кількох містах Донецької області: Покровськ, Маріуполь, Торецьк, Краматорськ, Мар’їнка, Авдіївка, Красногорівка, Слов’янськ, Новогродівка, смт Зайцеве. Серед опитаних були як військові, так і цивільні. Всі вони отримали травми чи розлад здоров’я внаслідок бойових дій.
Респондентів питали про якість отриманої реабілітації після поранень. Половина опитаних зазначили, що не мали достатньо інформації про можливість проходження реабілітації. Відтак 20% взагалі не проходили реабілітацію.
З тієї частини поранених, кому вдалося пройти реабілітацію, лише 41% зробили це повністю коштом держави, а 26% — завдяки волонтерам. Ще 26% опитаних частково чи повністю оплачували свою реабілітацію, а 7% відмовилися через високу вартість.
Зрештою, лише четверта частина опитаних повністю задоволена медичною реабілітацією в Україні.
Щоб покращити ситуацію, експерти склали перелік рекомендацій для влади:
- розробити та затвердити спеціальні програми медичних, оздоровчих, соціально-психологічних, реабілітаційних послуг;
- інформувати людей про те, які можливості отримання реабілітаційних послуг вже існують;
- збільшити фінансування на сучасні допоміжні засоби при реабілітації;
- передбачити видатки з міського бюджету в якості компенсацій на оздоровлення людям, які цього потребують,
- створити спеціальні комунальні установи, які спеціалізувалися б на реабілітації людей після поранень.
Медична реабілітація поранених: досвід США
У США вибудувана розгалужена система адаптації ветеранів, на яку виділяється понад 60 мільярдів доларів щорічно. Більша частина грошей використовується на медичне та психологічне відновлення людей, які пережили війну. Хоча в Асоціації ветеранів США вважають, що держава могла б робити більше для постраждалих під час бойових дій.
Зазначимо, що в українському бюджеті немає окремої статті витрат на медичну реабілітацію поранених військових. Вона вписана в загальну категорію: «забезпечення діяльності ЗСУ, підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їхніх сімей, ветеранів війни». У 2021 році ця категорія видатків складає 89 млрд грн.
З 2011 року в США запровадили систему з психологічної та соціальної адаптації військових. Представництва цієї організації, що складається із мережі понад 600 центрів, працюють майже у всіх великих містах країни, куди кожен військовослужбовець може звернутися за підтримкою психологів або соціальних робітників.
До початку будь-якої операції військові США проходять курси бойової стійкості, або бойової філософії. Під час проведення військових дій спеціалізовані групи контролюють стан отриманого бойового стресу у військових. Вони виїжджають на місця з підрозділами та повертаються з ними на ротацію, де процес реабілітації є обов’язковою і формалізованою процедурою, на яку відводиться спеціальний час для реінтеграції та психологічного відновлення військовослужбовця. Це передбачено стандартами НАТО.
Після фізичних уражень, зокрема втрати кінцівок, влада США забезпечує військового безплатним протезуванням та матеріальною компенсацією. Різноманітні програми протезування передбачають зокрема надання новітніх протезів, що керуються імпульсами з мозку. Так звані кіберпротези.
Зазначимо, що поранені українські військові за допомогою різних програм та сприяння з боку США час від часу потрапляють на протезування до США та отримують подібні протези.
5 років підтримки. Чим допомагає НАТО Україні
Щоб централізувати процес реабілітації військових, зробити його систематичним, а найголовніше — відповідним до стандартів, Україна співпрацює з НАТО.
Існує кілька трастових фондів, через які НАТО надає допомогу Україні. Один з таких фондів стосується медичної реабілітації військових, які отримали поранення.
Задачі фонду:⠀
• надавати допомогу пацієнтам, зокрема, діючим та звільненим військовослужбовцям, а також цивільному персоналу сектору безпеки та оборони;
• сприяти їх реабілітації та протезуванню за межами країни;
• сприяти доступу до професійної та спортивної реабілітації;
• сприяти розвитку системи медичної реабілітації в Україні.
За 5 років свого існування цільовий фонд медичної реабілітації допоміг понад 1000 пораненим солдатам у фізичній, психологічній та професійній реабілітації. Також фонд регулярно оснащує українські реабілітаційні центри медичним обладнанням.
Так, з січня по липень 2021 року Трастовий Фонд передав понад 40 одиниць сучасного медичного реабілітаційного обладнання для чотирьох медичних реабілітаційних установ України, серед яких - Національний військово-медичний клінічний центр «Головний військовий клінічний госпіталь» — Міністерства оборони України.
До одного з найпроблемніших питань в Україні щодо протезування поранених фонд НАТО підходить стратегічно. Протягом 2018 - 2021 років фонд профінансував 2 дворічних бакалаврських програм для 22 студентів із 9 регіонів України в Інституті протезування та ортопедії у Харкові. Таким чином НАТО підвищує рівень надання послуг людям з ампутацією в Україні, аби в майбутньому в них не було потреби їздити на протезування до США. Всього, за 5 років роботи Трастового Фонду в Україні 28 військовослужбовців отримали допомогу в сучасному протезуванні, в тому числі спортивному.
Спортивна реабілітація, яка досить популярна в США, також реалізується в Україні. З 2017 року Агентство підтримки та закупівель НАТО (NSPA) підтримує участь українських солдатів у Іграх Нескорених (Invictus games). Це всеукраїнські та міжнародні змагання між учасниками бойових дій, які отримали поранення. Вони змагаються в силових вправах, а також у вправах на швидкість та витривалість. Це легка та важка атлетика, пауерліфтинг, плавання та інші види спорту. Ігри Нескорених -2021 перенесені на квітень 2022 року.
У 2021 році Трастовий Фонд з ініціативи Міністерства у справах ветеранів України підтримував участь національної збірної у міжнародних змаганнях Ігри Воїнів (Warrior Games) для військовослужбовців, які отримали травми, рани та хвороби під час служби в зоні бойових дій. Змагання відбудуться з 08 по 23 вересня 2021 р. в м. Орландо, Флорида, США.
У грудні 2020 року фонд НАТО передав українській збірній мікроавтобус, придатний для людей на інвалідних візках.
Зараз українська команда є регулярним учасником міжнародних змагань, а цього року навіть збільшила квоту своїх спортсменів з 15 до 20.
Як зазначають в оргкомітеті Ігор Нескорених, такі змагання мають на меті сприяти розвитку та популяризації спорту як засобу реабілітації поранених бійців, а також «спонукати суспільство й державу створювати для цього необхідні умови».