Мир по колу? Що Єрмак казав про план щодо Донбасу пів року тому і зараз
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що в нього на столі лежить мирний план з врегулювання ситуації на Донбасі, який розробила Україна спільно з Німеччиною та Францією. Проте це ми вже чули
Офіс президента, за словами Андрія Єрмака, чекає підпису від Росії на мирному плані щодо Донбасу. Та там уже встигли заявити, що про жоден план не знають.
“Східний варіант” вирішив пригадати, що Єрмак говорив раніше про мирне врегулювання ситуації на сході та з’ясував, що пів року тому він озвучував майже ідентичні тези — там було і про Росію, і про “мирний план на столі”.
Що змінилося за цей час?
Що сказав Єрмак
Керівник Офісу президента виступив під час онлайндискусії "Конфлікт на Сході України: перспективи на 2021 рік".
“Сьогодні на столі лежить конкретний план — план мирного врегулювання, запропонований Німеччиною і Францією, доопрацьований Україною. У випадку, якщо Росія сьогодні задекларує свою готовність щодо припинення війни, реінтеграції окупованих територій в Україні, повернення наших громадян, то це відповідатиме всім критеріям. (...) Чекаємо позицію з боку Росії", — наводять його слова у ЗМІ.
Деталей плану Єрмак не назвав. Він зазначив лише про загальні тези щодо встановлення миру та реінтеграції.
“У рамках "нормандського формату" було зроблено дуже потужний крок, який ми сьогодні обговорюємо, і я сподіваюся, за тиждень-два це буде предметом потужного обговорення під час відеоконференції в "нормандському форматі" — це так звані "кластери" (...), які можуть стати, в разі їх узгодження, основою для дорожньої карти, яка дійсно б завершилася встановленням миру на Донбасі, поверненням і реінтеграцією окупованих територій в Україну і проведенням місцевих виборів", — сказав Андрій Єрмак.
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив журналістам, що не знає про жоден мирний план.
Його слова спростував радник української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович.
“Росія насправді прекрасно знає, що відбувається”, — сказав він.
За його словами, план презентують до кінця березня під час чергової зустрічі політичних радників. Поки подробиці не розголошують через домовленість про конфіденційність.
Що говорив Андрій Єрмак пів року тому
У жовтні минулого року керівник ОП дав інтерв’ю журналісту Тиграну Мартиросяну. У розмові він зазначив:
"Одне з великих досягнень за цей рік — те, що ні в кого серед наших міжнародних партнерів не виникає питань про українську позицію. І сьогодні український план мирного врегулювання лежить на столі. Тому сьогодні нам вдалося виставити таким чином атмосферу в переговорному процесі, як у Мінську, так і в "Нормандському форматі", коли ні в кого не виникає в цьому сумнівів, залишилося тільки отримати відповіді від наших візаві. Якщо ви "за" — вперед. Його можна чітко окреслити в термінах й закінчити цю війну. Якщо "ні" — скажіть голосно про це всім, що ви не хочете припинення війни в Україні”.
Андрій Єрмак тоді додав, що фінальним етапом цього плану є проведення місцевих виборів на підставі українського закону й Копенгагенської конвенції.
Єдина відмінність у висловлюваннях Єрмака це те, що у жовтні він говорив виключно про український план врегулювання ситуації, нині ж говорить про спільну роботу з Францією та Німеччиною.
Мирний, але скандальний “план Кравчука”
Ймовірно тоді Єрмак говорив про план, який пізніше отримав назву “план Кравчука”. Саме перший президент України ініціював винесення його на обговорення в тристоронню контактну групу.
Депутати називали цей план фантастичним. Леонід Кравчук передбачав, що Росія має вивести свої війська з території України до початку 2021 року.
“Пропонуємо припинити збройний конфлікт, відвести всі війська й озброєння з території. Збройні формування — розпустити. Все слід реалізувати на початку 2021 року”, — говорив тоді Кравчук.
Тоді він також зазначав, що необхідно прийняти закон про особливості проведення місцевих виборів в ОРДЛО та взяти до уваги "формулу Штайнмаєра".
Також українська сторона пропонувала створити на Донбасі вільну економічну зону.
Нічого, крім різкої критики депутатів, цей план не приніс.
Представник “Слуги народу” Віталій Безгін зазначав, що такі заяви наражають на небезпеку та дискредитують українських членів ТКГ.
“Якщо ти вже кажеш подібні речі, то маєш чітко, покроково розтлумачувати план. А зараз це виглядає знову, як медійний вкид. Якщо у представників ТКГ є план, то спочатку потрібно це, мабуть, проговорювати з парламентарями, і тільки після цього робити якісь заяви, які, зокрема, мають контроверсійний характер”, — казав тоді Безгін.
Поспішні заяви Кравчука тоді пов’язували з тим, що Росія озвучила свій, не вигідний для України план. А тому потрібно було реагувати.
Нині ж російські ЗМІ пишуть про можливе загострення ситуації на окупованій Росією території, зазначаючи, що Україна готує наступ.
Натомість український президент Володимир Зеленський відзначав, що загострення на Донбасі відбувається вже з боку окупантів. А також може посилитися через закриття проросійських телеканалів.
Чи матимуть розмови про мирний план фактичне підгрунтя, або ж черговий раз виявляться реакцією на дії бойовиків, покаже час.