
"Золотий" проїзд: чому в Маріуполі можуть підняти тарифи і які рішення є в країнах ЄС
У автобусах тариф збільшиться на 25%, в трамваях — на 28%, а в тролейбусах на 42%
15 липня в маріупольському депо №4 пройшли громадські слухання. Громада, місцеві депутати, активісти та співробітники Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління обговорювали підвищення тарифу на проїзд в громадському транспорті.
Влада наполягає, що для того, щоб утримувати якість роботи на чинному рівні, підвищення необхідно. Присутні виступили проти.
«Східний варіант» розібрався, чим обґрунтоване підвищення тарифу, що зміниться і як оплата і тарифи громадського транспорту влаштовані в Європі.
Чому потрібне підвищення
Громадські слухання почалися з презентації директора департаменту транспорту та зв'язку Василя Клата. Він розповів, що змінилося за кілька років. На сьогодні в Маріуполі є 100 нових автобусів, 89 нових тролейбусів і 60 трамваїв. Частка комунального транспорту в місті — 80%, приватного — 20%. Водночас 85% комунального транспорту пристосовані для перевезення людей з інвалідністю.
Ввели диспетчерський пункт, громадський транспорт під'єднали до системи GPS, яка дозволяє відстежувати наближення транспорту за табло, встановлених на зупинках міста. Також є додаток, де в режимі реального часу можна відстежувати переміщення громадського транспорту.
Основна стаття витрат «Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління» — це оплата праці.

«Необхідно збільшувати заробітну плату, про це нам говорить поточна ситуація в країні та в місті, і на аналогічних підприємствах в інших містах», — коментує керівник «Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління» Віталій Донєв.
Крім необхідності підвищення заробітної плати він назвав і інші причини.
Наприклад, зросли ціни на паливо. У 2019 витрати на нього становили 27,9 мільйона гривень, а у 2021 за аналогічний період — вже 69,3 мільйона гривень.
«Аналогічна ситуація і щодо інших позицій товарно-матеріальних цінностей, які необхідні для роботи підприємства. Якщо у 2019 році автобус ми могли “перевзути” за 25 тисяч, то сьогодні за поточними торгами це вже коштує 49 тисяч», — говорить Донєв.

Василь Клат також згадав і про приватних перевізників, які теж планують підвищити свої тарифи до 10 гривень.
«Підприємці, які займаються перевезеннями, мають такі ж складнощі, як підприємство “МТТУ”. Зростає вартість запасних частин, дизельного палива, капітального ремонту кузова і двигуна. І заробітну плату в приватному транспорті теж потрібно доводити до необхідного рівня», — розповів Клат.
Місто розробило документи з компенсації вартості пільгового проїзду для приватних підприємців. Вони ґрунтуються на тому, що на один рейс припадатиме 4 пасажири з пільгової категорії. Василь Клат розраховує, що система компенсації буде реалізована через 1,5-2 місяці.
З чого складається тариф
МТТУ і департамент транспорту і зв'язку провели розрахунок економічно обґрунтованого тарифу.
За даними презентації, підготовленої департаментом транспорту, повна собівартість проїзду в електротранспорті становить 21 гривню, в автотранспорті — 12 гривень 78 копійок. В середньому 57% від цього тарифу йде на заробітну плату співробітників МТТУ, 17% — на енергоносії та змінне обладнання, 10% — на амортизацію, ще 10% — на техобслуговування і ремонти, 6% — це інші витрати.

Місто пропонує підвищити проїзд в громадському транспорті: в автобусах і тролейбусах — до 10 гривень, в трамваях — до 9 гривень.
«Різницю до обґрунтованого тарифу компенсуватиме місто», — пояснює Віталій Донєв.
Він також говорить, що дешевшою альтернативою для оплати проїзду в Маріуполі є проїзний квиток. Він видається відразу на всі види комунального транспорту, не має обмеження за кількістю поїздок. Його вартість — 450 гривень на місяць.
Чому незадоволені люди?
Присутні в залі люди не підтримують підвищення тарифу.
Так, жителька Маріуполя Людмила Івлєва навела в приклад місто Кропивницький. За її словами, транспорт там в такому ж стані, як в Маріуполі, але водночас проїзд в тролейбусі коштує 2,50, а в автобусі 4 гривні. «Східний варіант» перевірив цю інформацію: з березня 2021 року тариф підвищили до 5 і 6 гривень відповідно.

Ще одна жінка, яка представилася представницею профспілки, повідомила, що підвищення тарифів тільки погіршило ситуацію з зарплатами.
«Однією зі складових підняття тарифу було підвищення заробітної плати водіям. Це не відповідає дійсності. На сьогодні водії та кондуктори отримують на 4-5 тисяч менше, ніж торік», — поскаржилася вона.
В кінці вона запропонувала знизити тарифи, щоб залучити більше містян до громадського транспорту.
Також містяни згадали, що в Кривому Розі проїзд недавно зробили повністю безплатним, але цю ідею розкритикували присутні депутати. На їхню думку, такий підхід не буде використовуватися довго і призведе до погіршення міського транспорту.
«Громадський транспорт потребує інвестицій»
«Східний варіант» зв'язався з експертом з транспортного планування, директором компанії «А + С Україна» Дмитром Беспаловим.
«Можу сказати, що наш громадський транспорт в будь-якому місті дуже недофінансований. Якщо ми хочемо, щоб він нас ще хоча б в такому вигляді обслуговував, то він потребує інвестицій. А інвестиції повинні звідкись прийти», — каже Дмитро.

Інвестиціями можуть бути як кошти з міського бюджету, так і кошти містян внаслідок підвищення тарифів.
«Але тут дуже важливо, щоб люди через дорогий проїзд не пішли в автомобілі. Якщо потрібно підвищити тариф, щоб поліпшити якість обслуговування або зберегти інфраструктуру, але водночас щоб не було відтоку на автомобілі, в місті, наприклад, вводиться платне паркування, щоб регулювати перетік», — пояснює експерт.
Чим живе громадський транспорт країн ЄС?
Хоча в Маріуполі масова автомобілізація — не така велика проблема, система громадського транспорту тут також переживає реорганізацію. Місцеві чиновники часто говорять про те, що Маріуполь наближається до європейських стандартів, в тому числі й щодо громадського транспорту.
Давайте на прикладі країн Європейського Союзу розглянемо, як можна організувати міський транспорт і тарифи на нього.
Наприклад, в Берліні ціна на квиток залежить від того, в якій частині міста ви перебуваєте. Місто поділене на три тарифні зони: A — покриває центр, B — інша частина Берліна і С — передмістя, в тому числі й аеропорт.

Вартість квитка АВ — 3 євро, ВС — 3,5 євро, АВС — 3,8 євро. Вартість проїзних на тиждень для цих зон — 36, 37 і 43 євро відповідно.
«Бувають такі тарифні моделі, коли в одній частині міста вартість проїзду більше, а в іншій — менша. Це робиться для балансування попиту. Це повинно мотивувати людей більше уваги звертати на ту частину міста, де проїзд дешевше і розвивати її. Наприклад, винаймати там офіс», — розповідає Дмитро Беспалов.

Крім того, в Берліні бувають різні квитки. Їх вартість може залежати від кількості зупинок. Бувають квитки на час — на годину, на день, на місяць і навіть на цілий рік. Але найбільш незвичайні та незвичні нам — це групові квитки, які розраховані на 4-6 осіб. Його вартість на 1 день: для зони АВ — 25,5 євро, для зони ВС — 26 євро, для зони АВС — 26,5 євро.
У деяких великих і популярних серед туристів містах Німеччини продаються квитки для туристів. У них, крім вартості проїзду, входять знижки на відвідування визначних пам'яток і мапа міста.
Безлімітні проїзні квитки — на піку популярності
У Польщі широко поширені проїзні, які дають право на безлімітну кількість поїздок на місяць. Середня вартість проїзного в Польщі — від 30 до 40 доларів. Для студентів вдвічі менше.

У Варшаві також діють дві тарифні зони. Проїзний на місяць на дві тарифні зони обійдеться в 60 доларів. Туристи зазвичай користуються проїзними на добу або три доби, в залежності від часу перебування в країні.
Безплатний транспорт — не утопія
У деяких містах або навіть цілих країнах Європи є практика введення безплатного проїзду.
Першою такою країною став Люксембург. З березня минулого року жителі герцогства і його гості більше не платять за проїзд в автобусах, трамваях і поїздах. До цієї події поставилися як до свята: на різних вокзалах провели концерти та інші культурні заходи.

На такі заходи уряду довелося піти, оскільки на тлі автомобілізації в країні значно зросла кількість пробок. За підрахунками влади проєкт обходиться Люксембургу в 41 мільйон євро, цю суму відшкодовують коштом податків.
В Естонії безплатний проїзд ввели частково — в 11 повітах з 15. Це сталося ще у 2018 році. Мета все та ж: знизити кількість поїздок на особистих автомобілях. Бюджетні витрати подвоїлися. У 2018 році на транспорт з бюджету йшло 21,9 мільйона євро, а у 2019, після реформи вже 43,1 мільйона євро.

У Таллінні громадський транспорт став безплатним ще у 2013 році — але тільки для жителів міста. Це принесло непогані результати: приблизно половина пасажирів стала використовувати громадський транспорт частіше після того, як він став безплатним.
Кривий Ріг став першим українським містом, де була введена така новація. Для безплатного проїзду містяни там використовують «Картку криворіжанина».
Хоча ідея безплатного проїзду часто піддається критиці, на думку експерта з транспортного планування, вона також змушує муніципалітет більше уваги приділяти транспорту.
«Я швидше позитивно до цього рішення ставлюся, тому що це дуже сильно фокусує міську владу на розвитку громадського транспорту. Їм потрібно не “прогоріти”, тому що комунальний перевізник по суті втратив 10% своїх надходжень. Тепер їх треба перекривати з бюджету, тобто взяти з іншої статті витрат — з доброустрою, освіти або соціального забезпечення. Тому я думаю, що буде ухвалено ряд оптимізаційних рішень, спрямований на собівартість проїзду. Цей безплатний проїзд за хорошого збігу обставин може бути трампліном для створення гарної транспортної системи», — коментує Беспалов.

У разі введення безплатного проїзду повністю зникають такі види витрат, як виготовлення квитків, проїзних талонів, контроль оплати проїзду пасажирами, робота інспекторів і так далі.
Як бачимо, існують різні інструменти для організації громадського транспорту. У Європі вони, звичайно, складніші, ніж в Україні: місто розділене на тарифні зони, іноді мешканці платять тільки за час, який вони проводять в дорозі й так далі.
Експериментуючи та спираючись на досвід країн Європейського Союзу, які багато в чому раніше були схожі на Україну зараз, ми зможемо знайти для себе ідеальну тарифну політику і транспортну систему.
Читайте також
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.