Встигнути до локдауну: чи безпечно відзначати свята на головній ялинці Маріуполя
Як уберегти себе від коронавірусної загрози та чого побоюються епідеміологи — в матеріалі «ВВ»
Локдаун в Україні введуть після Різдва, «щоб запобігти новій хвилі захворюваності після новорічних свят».
Наскільки ефективний локдаун і чого очікувати від святкування на головній міській площі — з'ясував «Східний варіант».
Коронавірус в Маріуполі
За даними Національної служби здоров'я України Маріуполь знаходиться на 12 місці серед українських міст за захворюваністю на коронавірус.
За даними пресслужби Маріупольської міської ради в Маріуполі з початку моніторингу захворіли 11 199 осіб, видужали — 8 426 (75,2%).
Транспорт працює в штатному режимі — містом курсують 194 одиниці комунального транспорту і 94 одиниці маршрутних таксі. 10 грудня мобільні групи, які контролюють дотримання карантинних обмежень в громадському транспорті зафіксували 10 порушень.
Також ведуться перевірки суб'єктів підприємницької діяльності. В результаті перевірок було винесено 34 попередження. Переважно вони стосувалися дотримання масочного режиму і соціальної дистанції та відсутності розмітки для дотримання дистанції.
Як Маріуполь готується до свят
Разом з тим місто готується до святкування Нового року і Різдва.
Вулиці та площі прикрашають святковими гірляндами, а на проспекті Миру біля Театральної площі вже встановили ярмаркові будиночки.
Локдаун в Україні планують ввести після Різдва — з 8 по 24 січня.
Під час локдауну буде заборонено:
- відвідувати навчальні заклади, крім дошкільної освіти та спеціальних установ;
- працювати кафе, барах, ресторанах, крім роботи на винос і доставлення;
- працювати закладам харчування в аеропортах;
- працювати ТРЦ, розважальним закладам, крім роботи продуктових магазинів, аптек в торгових центрах;
- працювати салонам краси, фітнес-залам, басейнам, продовольчим і непродовольчим ринкам;
- проведення масових заходів, крім офіційних спортивних заходів.
Водночас продуктові магазини, супермаркети, банки, пошта, аптеки та готелі продовжать працювати.
За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, такі обмеження вводяться для того, щоб запобігти новій хвилі захворюваності, яка може настати, зокрема, і після новорічних свят.
«Посилені карантинні обмеження будуть вводитися для того, щоб розірвати ланцюг захворюваності, який може сформуватися і протягом свят», — зазначив Денис Шмигаль.
Епідеміологи побоюються не тільки сплеску коронавірусу після новорічних свят, а й можливих ускладнень після повного лікування від Covid-19.
«Зараз говорять, що наслідки можуть бути непередбачуваними навіть у людей з легким перебігом хвороби. Наслідки можуть привести до непрацездатності населення. Зараз просто не вивчені можливі ускладнення. І з огляду на цю небезпеку, недоцільно, звичайно [проводити святкові масові заходи]», — пояснює лікарка-епідеміолог, асистентка кафедри патологічної анатомії, судової медицини та гістології Донецького національного медичного університету Наталія Шелегова.
На її думку, обмежувальні заходи можуть бути вже неефективні в умовах міста з великою кількістю населення і великих виробництвах повного циклу, які не припиняли роботу під час першого локдауну.
«Кошти потрібно витрачати на профілактику і надання допомоги», — вважає Наталія Шелегова.
Тримайтеся якомога далі від натовпу
Якщо все ж зважилися відвідати масові гуляння, дотримуйтесь правил.
«Сам вірус не літає. Вірус поселяється на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. І разом з крапельками слизу при розмові, чханні, кашлі він виділяється [в навколишнє середовище]. Залежно від того говорить людина, кашляє або чхає, дальність польоту різна. Тому і маска ефективна. На відкритому повітрі ймовірність зараження набагато нижче, ніж в закритих непровітрюваних приміщеннях. Хоча на відкритому повітрі під час великого скупчення людей, коли немає можливості для дотримання дистанції, в принципі, можливо також зараження», — говорить Наталія Шелегова.
Тому краще уникати натовпу. Наприклад, біля сцени зазвичай найбільше скупчення людей.
Що стосується вживання їжі на ярмарку — все неоднозначно.
«Ще є питання, чи можна заразитися через їжу. Це обговорювали ще навесні. Якщо коронавірус виділяється, то він може потрапляти на поверхні і їжу. Тому продукти й загортають так, але водночас невідомо, в якому стані людина упаковує готові продукти. Але це [ймовірність зараження через їжу] все-таки ще не довели», — резюмує епідеміологиня.