Врахували старі помилки: в Маріуполі знову створять молодіжну раду
Це вже друга спроба молоді впливати на життя міста. Чому не вийшло в перший раз, які плани у "нового покоління" і як будуть впливати на рішення міськради — дізнався “ВВ”
31 серпня Маріуполі відбулися установчі збори Молодіжної ради Маріуполя. Молодіжна рада створюється замість попереднього Молодіжного парламенту, який проіснував один рік. Претенденти представили свої ідеї та відповіли на питання комісії. За підсумками виступів конкурсна комісія відбере 35 учасників у молодіжну раду.
Голос молоді в місцевій міськраді
Завдання молодіжної ради полягає в тому, щоб представляти інтереси молодих маріупольців в міській раді. Молоді депутати будуть виносити питання молодіжної політики на розгляд міської ради.
«Учасник може прийти в Молодіжну раду і сказати, наприклад, “хочу скейт парк”. Представники Молодіжної ради обговорюють між собою і виносять [питання] вже дорослій міськраді на обговорення. Лобіювання ідей молоді, я б назвав це так», — розповідає депутат Молодіжного парламенту першого скликання Сергій Яровий.
У новій раді буде 35 учасників, вони будуть ділитися на три групи за віковими категоріями. Вік учасників — від 14 до 35 років.
«Ми проаналізували всю нашу попередню роботу. Виходячи з цих помилок, було розроблено положення, яке усуває всі ці недоліки. <...> Саме для цього ми зробили розподіл на три вікові категорії, тому що в попередньому парламенті була проблема з комунікацією між наймолодшими учасниками та старшими. Найстарша молодь там була — 24 роки. Тобто не було представників молодих сімей та молоді, що працює», — розповідає начальниця відділу молодіжної політики управління молоді та спорту Лариса Табала.
Комунікація в пріоритеті
На презентації прозвучало безліч різних ідей щодо роботи Молодіжної ради. Одна з найпопулярніших — поліпшити комунікацію між молодими депутатами та молодими маріупольцями. Претенденти пропонують створити окремий сайт і чат-бот в месенджерах, проводити анкетування та опитування для того, щоб дізнатися, що турбує молодь міста.
«Завжди, коли спілкуюся з молоддю, я шукаю, що їм потрібно дати. Дивлячись через цю призму, я бачу проблему — значить їм не вистачає комунікації. Отже, потрібно шукати нові канали. Зараз це здебільшого телеграм і сайт міськради. Можливо, потрібно виходити на нові ресурси. Також сьогодні багато хто говорив про те, що раніше люди не знали про роботу Молодіжного парламенту. Вони вбачають своїм завданням інформувати людей про діяльність. Щоб про Молодіжну раду чули, на відміну від Молодіжного парламенту », — говорить Лариса Табала.
Учасники пропонували соціальні проєкти — запустити молодіжний волонтерський рух, створити програму соціальної адаптації для вихованців дитячих будинків і так далі. У своїй програмі деякі також згадували поліпшення екологічної ситуації в місті, розвиток приватного підприємництва, підтримку молодих сімей.
Що трапилося з Молодіжним парламентом?
До складу Молодіжного парламенту першого скликання увійшло 84 людини. До парламенту потрапляли за квотою — кандидатів висували від кожного навчального закладу і від громадських організацій.
«Не було ніякого конкурсного відбору, подавалися від університетів, шкіл. Відповідно чимало людей йшли просто не вмотивовані. Зараз вже це автоматично виключається тим фактом, що люди самі подають свої кандидатури та ми їх розглядаємо», — розповідає Сергій Яровий.
Також були проблеми з обранням голови молодіжного парламенту. Головою обрали Ростислава Чучмая — сина начальника ККП «Маріупольавтодор», за нього проголосували 22 учасники парламенту. Інший претендент на посаду голови парламенту Валерій Губакін тоді заявив, що членів парламенту спеціально агітували голосувати за Ростислава директори маріупольських навчальних закладів.
Молодіжний парламент першого скликання провів три сесії, на яких учасники розв'язували організаційні питання — стверджували регламент, обирали голів і заступників комітетів і так далі. На сайті міської ради немає інформації про те, чи проводилися ще сесії та про схвалені на них рішення, але відомо, що окремі учасники парламенту організували заходи та конкурси для молоді міста. Каденція Молодіжного парламенту тривала один рік.
Як потрапити до Молодіжної ради?
Список учасників нової Молодіжної ради оголосять до 7 вересня. Якщо член ради залишає раду, його місце займе наступний за рейтингом учасник відбору або кандидат, який був волонтером Молодіжної ради та проходив стажування.
Каденція новоствореної ради триватиме два роки. Її наступний склад визначать самі члени ради. Перед завершенням каденції учасники створять комісію, проведуть установчі збори, на яких затвердять новий склад.