Від любові до ненависті: чому маріупольці незадоволені новим дзвоном
Що було не так із Дзвоном Миру і коли можна буде почути його дзвін
До 242-річчя від дня заснування міста в Маріуполі відкрили реконструйовану площу Свободи.
Тут з'явився арковий фонтан, фуд-хол, дитячий майданчик, система освітлення і Дзвін Миру. У перший же день маріупольці стали скаржитися на гучний дзвін.
Розповідаємо, у чому був задум дзвона, як міська рада розв'язала проблему шуму і що ще дратувало городян.
2,5 мільйона гривень, 550 кілограмів
За задумом автора проєкту, Анатолія Бердюгіна, дзвін «Дзвона Миру» символізує спокій, мирне життя і дружбу і водночас це заклик до дії в ім'я збереження миру і життя на Землі.
Подібні дзвони встановлюють по всьому світу, наприклад, в Японії, Німеччині, США, Польщі та багатьох інших. Щорічно, 22 квітня, в Міжнародний день Землі за традицією в них дзвонять, щоб закликати людей піклуватися про мир у всьому світі.
Маріупольський «Дзвін Миру» відлитий з бронзи та важить 550 кілограмів. Поруч з ним в землю вбудовані таблички зі словами «мир» і «свобода» різними мовами. Загальна вартість конструкції — близько 2,5 мільйонів гривень.
Черга, щоб подзвонити
У суботу після 22:00 в Telegram-чаті «Маріуполь — Безпечне місто» люди стали масово скаржитися на гучний дзвін.
«Що можна зробити з дзвоном миру на новій площі Свободи? Невже всі будуть в нього дзвонити до ранку? Це ж неможливо», — повідомлення подібного змісту неодноразово з'являлися в чаті.
Маріупольчанка Анастасія Лімаєва, яка винаймає квартиру біля площі Свободи, поскаржилася, що дзвін дратував не своєю гучністю, а постійністю.
«Це не припинялося кілька годин поспіль. Я тоді подумала — там, напевно, черга. А потім подивилася відео в інтернеті, там реально черга вишикувалася. Люди підіймали один одного, і дітей, і дорослих, щоб ті “дзвякнули”. Ну я відразу подумала, що у вихідні спокою не буде жителям прилеглих будинків, тим більше влітку, коли вікна у багатьох відкриті», — розповідає Анастасія.
Скарги на дзвін надходили також на лінію Національної поліції. У пресслужбі патрульної поліції зазначають: те, що люди дзвонять в дзвін, не є порушенням. У відповідь на масові скарги на лінію «102» патрульні поліціянти обмежили доступ до дзвону в суботу ввечері. Повідомлення зі скаргами на дзвін з чату видалили адміністратори.
Дзвонитиме тільки у свята
У неділю язичок дзвона зняли підрядники. Зараз він знаходиться на складі будівельного майданчика.
«В принципі, ми його на святкування вішали. Але, як показала практика, народ любить пошуміти в 3-4 години ночі, подзвонити. Відповідно, було прийнято рішення його зняти, тимчасово покласти. Він буде переданий подальшому балансоутримувачу і буде вішатися, можливо, на свята, специфічні заходи й так далі», — розповідає старший інженер міського управління капітального будівництва Ігор Радченко.
За його словами, більшу частину часу дзвін буде нести архітектурну цінність, а язичок повертатимуть на деякі свята. За задумом передбачалося, що люди будуть вільно в нього дзвонити, але не в нічний час.
Що кажуть про нову площу в соцмережах?
Крім гучного дзвону, маріупольці скаржилися на те, що люди, які гуляли площею, без поваги поставилися до нових конструкцій.
Наприклад, біля назви «Дзвін Миру» невідомі написали слово «язык», але його протягом декількох годин стерли.
Маріупольці публікували в Facebook відео, де діти лазять по пам'ятниках Воїнам-визволителям. Декоративне дубове листя було пошкоджено або відірвано.
Пам'ятник виконаний у вигляді герба України, стилізованого тризуба, на зубцях якого закріплене дубове листя, яке символізує загиблих воїнів, що захищали Маріуполь. У понеділок підрядники взялися за відновлення пам'ятника.
Також жителі міста поскаржилися, що у нового аркового фонтану є проблеми з водовідведенням.
На трансляціях з камер відеоспостереження видно, що потік води з фонтану розтікається площею.