
Розірвати коло: у Маріуполі відкрили центр допомоги жертвам домашнього насильства
За перше півріччя 2020 року в Донецькій області зафіксовано 3670 випадків домашнього насильства
У Маріуполі відкрився Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Також в Маріуполі функціонують шелтер для жертв домашнього насильства і мобільна група протидії насильству «Поліна».
«ВВ» розповідає, куди звертатися за допомогою і на які послуги розраховувати.
З восьмої ранку до п'ятої вечора

Новий Центр розташований на вулиці Карпінського, 56. Тут в будні дні в робочий час будуть допомагати постраждалим від сімейного насильства. Центр сформований за підтримки Фонду народонаселення ООН, громадських організацій та міської влади. На створення витратили 980 тисяч гривень.
Сюди можуть звернутися жінки, чоловіки та діти, які страждають від домашнього насильства. Основне завдання центру — запобігати сімейному насильству. Фахівці працюватимуть превентивно.

Юристи Центру нададуть юридичну консультацію. Також в кабінеті фахівця можна отримати психологічну підтримку. Психологиня Центру Аліна Дороніна каже, що є багато способів встановити контакт з жертвою насильства.
«Можна, щоб дитина не говорила прямо, а, наприклад, малювала. Через малюнок вони проявляють свої емоції та образи. Дитину потрібно прихилити до себе, заспокоїти, тоді вона тобі відкриється», — вважає психологиня.

За перше півріччя 2020 року в Донецькій області зафіксовано 3670 випадків домашнього насильства. Це на 86% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Фахівці Центру пов'язують це не з ростом випадків, а з поліпшенням обізнаності суспільства про проблему: більше жертв бажають звернутися за допомогою, а не замовчувати проблему.
«Ми ставимо дійсно за мету створити місця, допомогти Україні стати вільною від насильства. У мене є відчуття, що Маріуполь і Донеччина мають всі шанси бути локомотивом і першим регіоном, в якому дійсно розв'яжуть цю проблему», — сказав заступник Представника Фонду народонаселення ООН в Україні Павло Замостян.

Центр знаходиться за адресою: вулиця Карпінського, 56.
Час роботи: пн-чт — з 8:00 до 17:00, пт — з 8:00 до 16:00.
Довідки за телефонами: 47-31-03, 068-66-70-429.
Тимчасовий притулок

У листопаді 2017 року в Маріуполі відкрили шелтер для жінок, які постраждали від сімейного насильства. Тут жінки можуть проживати до трьох місяців разом з дітьми. У тимчасовому притулку є ліжка, кухня, душові. За весь час існування шелтеру в ньому проживало понад 70 жінок і більш як 90 дітей. Адреса шелтеру не розголошується, щоб ніхто, включаючи агресора, не міг завдати шкоди жертві, і людина відчувала себе в безпеці.
У 2017 році в Маріуполі також з'явилася перша мобільна бригада з протидії домашньому насильству Міністерства внутрішніх справ «ПОЛІНА». До мобільної групи входять дільничні офіцери поліції, ювенальні поліціянти та слідчі. На місці вони допомагають врегулювати конфлікт, захистити дитину і якщо потрібно — обмежити спілкування агресора і жертви. Ця ж бригада в разі необхідності допоможе зібрати речі та відвезти постраждалу особу до шелтеру.
Розширене законодавство

У січні 2019 року в Україні набрали чинності зміни в Кримінальному кодексі, що визнає системне насильство в сім'ї злочином. Крім того, законодавство суттєво розширило коло людей, щодо яких може застосовуватися насильство. Тепер це не тільки жінка, чоловік або дитина. Також жертвами, як і насильниками, можуть стати бабусі, дідусі, колишнє подружжя, особи в цивільному шлюбі, брати, сестри, опікуни, вітчими, мачухи та так далі.
Нагадаємо, що українське законодавство розглядає різні види насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.
Насильством вважається, якщо член вашої родини:
- завдає вам фізичної шкоди;
- примушує вас до заняття сексом проти вашої волі;
- позбавляє вас права самостійно розпоряджатися коштами, посилено контролює ваші витрати;
- використовує дітей для психологічного тиску, загрожує, що обмежить ваше спілкування з дитиною, якщо ви не виконуєте його умови;
- забороняє вам бачитися з друзями та подругами, обмежує спілкування з іншими членами вашої родини.
Якщо ви стали жертвою домашнього насильства

Якщо ви опинилися хоча б в одній з перерахованих вище ситуацій, і вам потрібна допомога — зверніться за одним з номерів телефонів.
102 — Національна поліція
15-47 — Державна «гаряча лінія» з питань протидії домашньому насильству, працює цілодобово
0-800-500-335 або 116-123 (з мобільного) — Національна «гаряча лінія» з запобігання домашньому насильству, працює цілодобово
0-800-500-225 або 116-111 (з мобільного) — Національна дитяча «гаряча лінія»
0-800-213-103 — «гаряча лінія» координаційного центру з питань безоплатної правової допомоги, працює цілодобово
096-459-00-08 — безкоштовна та анонімна допомога особам, які постраждали від домашнього насильства в Маріуполі.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.