"У нас це екзотика": в Маріуполі відкриють єдиний в області клас бандури
Жителі міста збирають гроші на купівлю традиційного музичного інструменту. Чому це важливо, і як їм допомогти?
У Маріуполі вперше навчатимуть дітей грати на бандурі. Молодий педагог Анастасія Іванюта, випускниця Запорізького музичного училища імені Майбороди, навчилася гри на традиційному українському музичному інструменті та готова вчити всіх охочих.
Але в музичній школі для учнів не вистачає інструментів — дитячі бандури коштують від 15 тисяч. Маріупольці організували збір коштів на придбання інструментів.
Потрібен педагог з душею
Маріупольська спеціалізована музична школа працює з 1991 року. Тут навчають музичного, образотворчого та хореографічного мистецтва. З цього року в школі відкривають клас гри на бандурі.
«Я хотіла, щоб був національний дух, а не “шароварщина”. У мене було мікрозавдання для колективу: знайти педагога по класу бандури, — розповідає директорка Маріупольської спеціалізованої школи Лариса Гах. — Я дуже підтримую молодь, у мене багато студентів навчається, дружимо з харківською консерваторією [Харківський національний університет мистецтв імені Котляревського]. І ось мені хлопці Настю рекомендували. Моя задача, якщо мені вже трапилася така людина, максимально це розвинути. І дати можливість всім це побачити та почути».
Директор музичної школи сама підшукує інструменти в місті. Поки що вдалося знайти лише один в Маріупольській школі мистецтв.
«Повинно бути багато людей, які грають на бандурі. Це поле з якого виростають і культивуються далі. Моє завдання як адміністратора — створити ось це поле, щоб на ньому виросли таланти, щоб всі їх почули. Але почнемо з того, що, хоч як прикро це не звучить, у нас це екзотика», — говорить Лариса Гах.
Лариса шукала педагога, як вона сама каже, «з душею». На її думку, особистість важлива не менше, ніж майстерність.
«Якщо немає педагога з душею, то… Ну ось одна мама хотіла привести дитину на вокал, потім побачила Настю і каже — ні, давайте на бандуру. Дуже багато залежить від особистості, індивідуальності педагога. Будуть йти куди завгодно, коли подобається педагог, коли у нього горять очі», — вважає Лариса Гах.
Випускниця Запорізького музичного училища імені Майбороди Анастасія Іванюта зателефонувала Ларисі в кінці серпня і запропонувала викладати бандуру дітям. Через тиждень дівчина переїхала до Маріуполя.
Відкладала стипендію, щоб купити бандуру
Анастасія Іванюта з першого класу вчилася грати на фортепіано. Бандуру дівчина вперше спробувала вже в старших класах, коли в її музичну школу влаштувалася викладачка з цим інструментом. Настя пригадує, що струни були іржаві, але інтерес до нового вже зародився.
За місяць до вступних іспитів, вона спробувала освоїти кілька класів гри на бандурі, займаючись з ранку до вечора. Іспит за фахом Настя здала на 7 балів, зате сольфеджіо — на 11. Поступово дівчина доклала всіх зусиль, щоб освоїти українську бандуру. З Запорізького музичного коледжу Настя випустилася з дипломом з відзнакою. Зараз вона вчиться в Харківському національному університеті мистецтв імені Котляревського на заочному відділенні.
До Маріуполя Анастасія переїхала не замислюючись. Каже, що давно хотіла почати працювати з дітьми.
Свою першу бандуру Анастасія купила, ще бувши студенткою в Запоріжжі. На неї дівчина спеціально відкладала свою стипендію. Вже не новий інструмент коштував близько п'яти тисяч гривень і дістався Насті з іржавими струнами та тріщиною.
«Я хотіла привести інструмент до ладу для держіспиту. Мені потрібно було зібрати 15 тисяч, щоб надати бандурі такого вигляду, в якому вона зараз. Тут і гриф міняли, і струни. Ми з подружкою на вулицях Запоріжжя сиділи навесні, грали та співали. За годину нам кидали тисячу-дві. Ось так ми й заробили — я собі на бандуру, а подруга на нові струни», — розповідає Настя.
Резонаторний отвір бандури прикрашено вирізьбленим профілем Тараса Шевченка, а краї інструменту — традиційним українським орнаментом.
«Мені пропонували його вирізати, але я проти була. Хіба можна таку красу вирізати? А люди на вулиці підходили, помічали й запитували, чи не Ленін це», — згадує Анастасія.
Сьогодні учні, завтра капела бандуристів
На одному і тому ж інструменті можна грати по-різному. За кілька років Настя освоїла різні техніки гри на бандурі — і львівську, і харківську. Свої знання вона готова передати маріупольським дітям. На майбутні заняття вже записалися чотири людини.
«Діти приходили, вони спочатку просто на вокал хотіли. А ось вчора дівчинка прийшла, Регіна, і каже, що ніколи не чула бандуру. Я їй зіграла, показала, вона послухала і каже “це так красиво”. Увечері її мама написала мені, подякувала і сказала, що Регіна дуже вражена», — розповідає молода викладачка.
Знайти готовий для навчання інструмент складно. Для навчання дітей потрібні спеціальні дитячі бандури — вони легше, мають менше струн. Вартість однієї бандури стартує від 15 тисяч гривень, їх потрібно як мінімум три.
Маріупольський волонтер Кирило Долімбаєв організував збір коштів на купівлю бандур для музичної школи. Він також опікується проєктом з розпису Храму Святого Петра Могили та Собору Успіння Пресвятої Богородиці. Надалі тут неділями навчатимуть гри на бандурі.
«Сьогодні я нарешті знайшов те, що шукав. У нас в Маріуполі відкривається клас гри на бандурі. Повірте, такого в нашому місті ще не було і в наших силах зробити все, щоб цей клас розвивався», — написав Кирило на своїй сторінці в Facebook і запропонував маріупольцям зібрати гроші разом.
«Буде круто прочитати через кілька років про “Капелу бандуристів з Маріуполя”», — коментують маріупольці.
Записати дитину на заняття можна за телефоном 097 583 04 58 або звернувшись до Маріупольської спеціалізованої музичної школи за адресою вулиця Гранітна 116.