Кінець грі? У Маріуполі створять Музей науки замість волейбольного комплексу
У виші вважають, що музей може стати магнітом для туристів, а спортсмени хочуть зберегти зал європейських стандартів
Понад десять років комплекс належить Маріупольському державному університету. Через форму залу містяни називають комплекс «куполом». Будівля не опалюється понад десять років через дорожнечу послуги, тому в холодну пору року зал простоює.
«Східний варіант» розбирався в ситуації.
Утримувати «купол» дорого
Про те, що єдиний в місті волейбольний комплекс планують закрити, маріупольські волейболісти дізналися випадково.
«Ніхто нікому нічого не поширював, і, по суті, ми дізналися не від офіційних джерел, випадково. І коли почали “створювати хвилювання в соцмережах”, ця інформація підтвердилася вже офіційно», — розповідає гравець маріупольської професійної чоловічої волейбольної команди Головного управління національної поліції (ГУНП) Олег.
У теплу пору року в «куполі» проходять спортивні заходи, а в холодний сезон будівля простоює, оскільки грати в ньому холодно і травмонебезпечно.
«Ми можемо там тренуватися, змагання проводити до жовтня і з квітня. Ніяких в цьому плані проблем немає. Завжди керівництво університету давало дозвіл там тренуватися і проводити змагання в теплу пору року. Ну а взимку ми туди самі не йдемо. Тому доводиться вибирати інші варіанти залів, яких в місті, по суті, і немає», — пояснює волейболіст.
Зараз його команда тренується в спортивному комплексі «Іллічівець», але Олег каже, що цей майданчик не дуже підходить для тренувань.
За словами Олега, «Купол» відразу будувався для ігор у волейбол, тому він відповідає не тільки українським, а і європейським нормам.
«Основна проблема в волейболі — стеля. Якщо стеля заважає, то гра закінчується швидкоплинно. А в “Куполі” під час ігрових елементів добити до стелі складно. Це плюс простору. Всі матчі, зокрема і Вищої ліги України, грають в школах навчальних закладів, які обмежені за шириною і висотою. У нашому випадку простору повно. Плюс є трибуни на 500 місць, які зручно розташовані», — розповідає спортсмен.
Комплекс обладнаний спеціальним освітленням, декількома роздягальнями з окремими душовими для команд, тренажерним залом для розширеного тренування, паркінгом для клубних автобусів.
«Все це вміщається в невелику квадратуру. Але по факту це все необхідно для існування і розвитку волейболу як професійного, так і дитячого, з чого ми самі виросли. Ми цю школу пройшли, через що зараз і боїмося, що це залишиться тільки в пам'яті на фотографіях», — каже Олег.
Чемпіонат Європи в Маріуполі — чи можливо?
2023 року в Україні пройде Чемпіонат Європи з волейболу серед чоловічих команд. Федерація волейболу України назвала історичним рішення Європейської конфедерації волейболу про надання Україні права проводити чоловічий чемпіонат Європи 2023 року разом з іншими трьома країнами. Водночас Україна замінила Сербію в чемпіонаті 2023 року. Попередньо відомо, що матчі чемпіонату пройдуть в Запоріжжі.
«Ми з Федерацією волейболу України вели діалог. Вони знали нашу проблему і готові були гарантувати, готові організовувати збори молодіжні, збори України та оплачувати тим самим оренду. Якби місто зацікавилося проведенням чемпіонату, то вони могли б розглядати маріупольський зал, як одну з домашніх арен», — розповідає Олег.
Він додає, що Маріуполь міг би гордо сказати, що в місті пройде Чемпіонат Європи з волейболу, враховуючи, що Запоріжжя заявлене, як базове місто для проведення чемпіонату.
Хто платитиме за опалення музею?
У пресслужбі Маріупольського державного університету роз'яснюють, що зараз у ВНЗ з'явилася можливість модернізувати спортивний комплекс, який давно потребує ремонту.
«На базі навчального корпусу буде відкрито науково-освітній простір Музей науки, створений на зразок Центру Науки «Коперник» у Варшаві. Маріупольці отримають можливість відвідувати тематичні виставки, науково-освітні заходи, стежити за експериментами та наочними демонстраціями природних закономірностей», — передає позицію вишу пресслужба.
В університеті впевнені, що такий музей приверне туристів.
Як компенсацію за «купол», виш планує разом з містом створити майданчик для розвитку волейболу, але поки не уточнюється, яким саме він буде.
«Музей же теж потрібно буде опалювати після реконструкції його опалювальної системи. Я сумніваюся, що він буде себе окупати за вхідні квитки. Точно так само він буде дотаційним, як зараз», — вважає Олег.
Він також не розуміє, на підставі чого розрахували вартість опалення на рік, що дорівнює половині мільйона, якщо комплекс не опалювався 12 років.
Верховна Рада — остання надія
У боротьбі за місце для тренувань волейболісти міста спочатку подали петицію на місцевому сайті, яка набрала необхідну кількість підписів за п'ять днів. Потім звернулися до Федерації волейболу України, де їм сказали, що готові своїм коштом організувати збори молодіжної збірної України з волейболу в Маріуполі.
Також Олег з однодумцями написали запит до Управління фізичної культури та спорту Донецької обласної адміністрації та голові ДонОДА Павлу Кириленку і чекають на відповідь.
Завдяки суспільному резонансу, спортсменам вдалося зв'язатися з одним з народних депутатів України, який входить до складу Комітету Верховної Ради України з питань молоді та спорту, і надати звернення з роз'ясненням ситуації. Олег прямо говорить, що на цей комітет остання надія.
«Ми записалися на зустріч до мера Маріуполя і ректора МДУ Миколи Трофименка. У ректора нам обіцяли передзвонити наступного дня, але за тиждень так ніхто і не зателефонував», — резюмує Олег.
Волейболісти не втрачають надії, що знайдеться людина, яка викупить будівлю комплексу у держави та віддасть під спортивні потреби волейбольної спільноти Маріуполя.
Факти про волейбольне життя Маріуполя
🏐 «Купол» побудували 2000 року для проведення волейбольних матчів всеукраїнського та європейського рівня.
🏐 2005 року волейбольна команда «Маркохім» стала переможцем Кубка України з волейболу.
🏐 2007 року професійна волейбольна команда «Азовсталь» (до перейменування «Маркохім»), яка зіграла безліч матчів в «куполі», була розформована. Припинили своє існування дитячі волейбольні команди.
🏐 2017 року ентузіасти створили в Маріуполі місцеву Федерацію волейболу, яка проводила змагання серед аматорських чоловічих команд Маріуполя, Волновахи, Мелекіного, Мангуша, Бердянська та інших найближчих міст.
🏐 2018 року маріупольська професійна команда ГУНП взяла участь у Чемпіонаті України з волейболу 2 ліги, а в сезоні 2020-2021 вже стала учасником 1 ліги.
Фото на обкладинці: Ярослав Макарець