
На Лиманщину повертається газ: скільки чекати та що варто знати мешканцям
Чи вдасться забезпечити газопостачанням увесь Лиман? Які терміни відновлення? Та чи є можливість відновити постачання “блакитного палива” до Святогірська? “Східний Варіант” дізнавався відповіді у голови правління АТ “Донецькоблгазу”
1 жовтня минулого року Лиман було звільнено від російської армії. Одразу ж постало питання, коли мешканцям майже знищеного міста можна очікувати відновлення комунальних послуг. Прогнози були невтішні, та вже 15 грудня тодішній заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко повідомив, що Лиман та Святогірськ вже зі світлом.

Як повідомлялось раніше, Донеччина зараз отримує газопостачання від резервного вузла у Харківській області. Після успішного контрнаступу Збройних сил України у вересні 2022 над вузлом був відновлений контроль. Це дало змогу почати відновлювальні роботи газопостачання до населених пунктів області. На початку лютого жителі Лиману помітили, що газ почав з’являтися і в їхніх домівках.
“Східний Варіант” дізнався у голови правління АТ “Донецькоблгаз”, як це відбувається та скільки абонентів отримають газ вже найближчим часом.
“Провели роботи на північному боці Лиману”
Станом на сьогодні працівники АТ “Донецькоблгаз” опрацювали північний бік Лиману, де заходить газова труба від газороздільної станції. Був відремонтований середній тиск, який відходить від газоредукувального пункту до вулиць. У результаті абоненти близько 36 вулиць Лиману найближчими днями вже будуть з газопостачанням.

“Вчора (1 лютого – ред.) продули середній тиск, сьогодні (2 лютого – ред.) докачали, і працівники вже ходять, запускають газопостачання у будинки”, – розповідає керівник АТ “Донецьколблгаз” Вадим Батій.
Вадим Батій каже, Лиманщина зараз – один з пріоритетних напрямків для газовиків. Багато людей повертаються або вже повернулись, а у напівзруйнованому місті блакитне паливо – чи не єдиний спосіб вижити для населення у зиму.
Бригади були укомплектовані усією необхідною технікою для виконання завдань. Підготовка до запуску газу тривала майже кожен день зранку й до вечора, попри погоду та обстріли.

Старший майстер служби монтажної дільниці каже, пробоїн у газових трубах було дуже багато. Розмір пробоїн від ворожих обстрілів міг сягати 10 сантиметрів. Кожного дня на роботу на Лиманському напрямку виходило близько 30 газовиків попри загрози обстрілів. Задля економії часу, бригади не виїжджали з міста, а постійно залишались там.
До 1000 абонентів зможуть отримати газопостачання
Найближчими днями вже тисяча жителів Лиману отримає газопостачання у свої домівки. Це мешканці приватного сектору тієї сторони міста, де вдалось якомога швидше відновити постачання блакитного палива. Та зараз у місті все одно є ділянки, де подальші ремонтні роботи поки що неможливі.

“Ми зараз запускаємо приватний сектор. Та у місті є багатоповерхівки, це південна частина Лиману. Там ситуація складніша, будинки майже зруйновані. Тому після закінчення робіт у приватному секторі Лиману, ми йдемо працювати по відновленню до сіл Рубці та Коровий Яр. Бо їх швидше можна під'єднати. А потім повертаємось до Лиману саме до багатоповерхівок”, – говорить Вадим Батій.
За словами голови правління, не до усіх багатоповерхівок Лиману взагалі буде можливість підвести газ. За попередніми оцінками, роботи “Донецькоблгазу” у південній частині Лиману можуть тривати до кінця весни або до літа через об’єми пошкоджень.
Що потрібно знати?
Мешканцям під час підключення газу бажано перебувати вдома. Якщо це неможливо, газівники ставлять пломби, що унеможливлює подачу газу найближчим часом до господарства. Коли люди повернуться, вони зможуть звернутися на дільницю АТ “Донецькоблгазу” у Лимані, щоб залишити заявку на відновлення газу до їх оселі.

Та Вадим Батій нагадує, навіть при наявності такої пломби, нарахування за розподіл газу для абонентів все одно буде. До цього, коли газопостачання не було взагалі, комунальна послуга не нараховувалась.
А що у Святогірську?
У Святогірську ситуація складніша. У ході відновлення потрібно переходити річку Сіверський Донець. Спочатку в АТ “Донецькоблгаз” планували установити тимчасову трубу прямо по воді. Але заміновані частини поля, через які підходить пошкоджений газопровід до Богородичного, унеможливлюють поки що й цю ідею.
“Є відрізок, який йде по полях, де йшли бої. Це кілометрів 30. Їх треба пройти з саперами, щоб провести ремонт. Це ускладнює ситуацію. А так, ми ГРП відремонтували (газорегуляторний пункт), підвід до мосту відремонтували. Вже могли б дати на Святогірськ газ. Але ось ця частина нас уповільнює”, – говорить Вадим Батій.
Тож найближчим часом з газопостачанням буде північна частина Лиману, а також села Коровий Яр, Рубці та Яцьківка. Далі будуть продовжувати відновлювати південну сторону Лиману. Газівники працюють майже кожен день, щоб кожен житель Донеччини якомога швидше отримав блакитне паливо у свої домівки.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.