Організація "референдуму" та захоплення "Ізоляції". Як судять ідеолога "ДНР" Лягіна
Процес над Романом Лягіним — принциповий для України, але закритий від громадськості. Що відбувається за закритими дверима і чи не зникне підозрюваний з-під варти так само таємниче, як туди потрапив?
Незабаром сплине два роки, як українські спецслужби затримали організатора так званого референдуму в Донецькій області Романа Лягіна. Йому ж закидають і захоплення приміщень, що належали платформі культурних ініціатив “Ізоляція”. Деталі його затримання тоді не розголошувалися. Так само невідомо, що відбувається у судовому процесі над Лягіним, оскільки його вирішили проводити в закритому режимі.
Цей процес вкрай важливий для України та для привернення уваги до жорстокої катівні в Донецьку, яку бойовики влаштували у приміщеннях “Ізоляції”.
“Східний варіант” вирішив зазирнути у цей процес, аби зрозуміти, на якому етапі правосуддя і чи часом не зникне Лягін з-під варти так само таємниче, як туди потрапив. А ще — ми поспілкувалися із засновницею “Ізоляції” Лобов’ю Михайловою, яка була знайома з Лягіним ще до початку російської агресії.
Лягін — політтехнолог, який шукав замовлення
“Лягіна ми знаємо давно”, — говорить у коментарі “Східному варіанту” засновниця фонду “Ізоляція” Любов Михайлова.
Він був таким собі “смотрящім” за фондом від місцевої влади, яка своєю чергою складалася з представників “Партії Регіонів”. Сам Лягін вважав себе політтехнологом і був частим гостем артфонду.
“На перше травня у нас був захід “Мир. Труд. Май. Вай-фай”. Була крутезна атмосфера, діти з батьками малювали на подвір'ї гумористичні антикомуністичні лозунги. Приходив Лягін, теж щось малював з дітьми. Тоді мені говорив: якби ми жили в радянському союзі, то давно вже сиділи б за підрив радянського устрою”, — пригадує Любов Михайлова.
У 2013 році “Ізоляція” проводила мистецький захід разом з американськими партнерами. Тоді в гості до фонду мав приїхати американський посол. Це не подобалося міській владі. Під стінами фонду влаштували провокацію з лозунгом: “Янки го хоум!”. Нею, на думку Людмили Михайлової, керував саме Лягін.
“Він тоді організував мітинг людей, які прийшли з плакатами та скандували тези з російського пропагандизму, як страшні американці дають гроші на не менш страшні культурні проєкти в Донецьку”, — каже пані Любов.
Коли почався Євромайдан, Ізоляція підтримувала однодумців Євромайдану в Донецьку. Тоді фонд через своїх друзів діставав прапори Європейського Союзу, які неможливо було придбати в Донецьку. На одній із акцій у центрі міста помітили Лягіна.
Один із працівників фонду пригадує:
“Я бачу: тітушок привезли. І Рома там. Кажу: “Боже, Рома, невже ви впали так низько, що будете керувати тітушками”. Він каже: “я політтехнолог і мені потрібна робота. Ви ж з вашими демократичними друзями мені не замовляєте демократичну революцію. А тут є інше замовлення”.
На початку окупації Роман Лягін відповідав за організацію так званого референдуму. Про це він зізнавався і в інтерв’ю російському BBC.
“Після того, як ми проведемо його (референдум, — ред.) в Донецьку, ми поїдемо в інші регіони, швидше за все, в Харківську область, щоб допомагати провести його і там. Вони сильніші своїм силовим блоком, а ми більше розуміємося в політичних технологіях”, — ділився планами Лягін.
Після референдуму він став так званим “міністром соціальної політики” і мав кудись розміщувати “гуманітарку” з Росії. Ідеальним місцем для цього був завод ізоляційних матеріалів, де базувався фонд “Ізоляція”.
Любов Михайлова пригадує той день, коли дізналася про захоплення приміщень:
“Це була Троїця (у 2014 році це було 8 червня, — ред.) Я була закордоном, сходила в церкву і в понеділок зібралася в Київ. Я пам’ятаю це місце на дорозі, коли подзвонила моя асистентка. Вона сказала: дзвонив Лягін і сказав, що фонд та завод буде націоналізовано і через “повагу” до фонду він особисто дзвонив попередити. “І навіть не намагайтеся щось робити. Можете сьогодні за ніч винести те що хочете, а завтра завод буде наш”
Вранці наступного дня, за словами пані Любові, Лягін разом з “декретом про націоналізацію” прийшов до фонду. Його супроводжували пару чоловіків, озброєних автоматами Калашникова останньої моделі, а також група “місцевих ополченців” в старих кросівках і зі старою зброєю.
Після захоплення фонду там зробили жорстоку катівню, де продовжують утримувати полонених.
Лягіна загадково затримали
Рівно два роки тому, у березні 2019 року, з’явилися чутки про затримання Романа Лягіна. Першою про це написала колишня народна депутатка та співзасновниця добровольчого батальйону “Донбас” Наталія Веселова. Спочатку вона написала, що Лягін здався за програмою “На тебе чекають вдома”. Ця програма давала можливість бойовикам добровільно здатися українській владі та уникнути покарання. Вона поширювалася на осіб, які добровільно відмовилися від участі в діяльності терористичних груп та незаконних формувань, не брали участі у вбивствах, тортурах, зґвалтуваннях, нападах на підприємства, установи, організації та інших тяжких злочинах.
Однак, згодом Наталія Веселова скоригувала свій пост та додала йому умовності, мовляв: було б добре, аби це сталося.
Згодом генеральна прокуратура та СБУ підтвердили інформацію про затримання Лягіна, однак про те, що він скористався програмою “На тебе чекають вдома”, там не повідомляли.
Ексбойовику обрали запобіжний захід — тримання під вартою. До того ж зробили це абсолютно таємно, без журналістів. Тоді суд та генпрокуратура не повідомили ЗМІ, де та коли буде відбуватися засідання.
Коли досудове розслідування закінчили та справу передали до суду, то процес взагалі закрили від сторонніх очей.
“Ізоляцію” довго не визнавали потерпілою стороною
Справа, через яку затримали Лягіна, стосувалася його діяльності як голови так званої “ЦВК” “ДНР”. Лише побічно там проходив епізод із захопленням приміщень культурного фонду Ізоляція в Донецьку.
Адвокат культурного фонду Володимир Єфименко просив суд визнати організацію потерпілою стороною. Через рік після цього їм відмовили:
“Враховуючи, те, що обвинуваченому не інкримінуються кримінальні правопорушення щодо захоплення будівлі ПрАТ «Ізоляція», а інкримінується участь у терористичній організації, а суд розглядає кримінальне провадження лише в межах висунутого обвинувачення, тому відсутні правові підстави для визнання та залучення ПрАТ «Ізоляція» як потерпілого у даному кримінальному провадженні”, — йшлося тоді в суддівській ухвалі.
Володимир Єфименко коментує:
“З точки зору закону, потерпілим є особа, в нашому випадку юридична особа, якій спричинили матеріальну шкоду. Потерпілий має можливість скористатися своїми правами відразу після подання заяви про залучення потерпілим. Через те, що суд нам відмовив, ми не могли використати свої процесуальні права, в тому числі право на подання клопотань, доказів, участь у судових засіданнях. Щобільше, позиція суду прямо суперечить обвинувальному акту прокурора, згідно з яким Лягіну Р. серед іншого інкриміновано обвинувачення за епізодом захоплення Ізоляції ”.
Представники фонду мали численні зустрічі з прокуратурою. На них прямо заявляли: якщо “Ізоляція” не буде залучена у справу як потерпіла сторона, то яким би не був вирок, його із великою ймовірністю скасує апеляційний суд, оскільки це є суттєвим порушенням закону.
Зрештою прокуратура знайшла вихід. У суд відправили ще одну справу. Вона стосується виключно захоплення “Ізоляції”, а Лягіна в ній обвинувачують за ст. 438 — “Порушення правил та звичаїв війни”.
Ці дві справи об’єднали в одну і тільки починають слухати по суті. 17 березня там відбулося засідання, на якому розв'язували процедурні питання.
Цивільний позов не заявляли. Хочуть моральної сатисфакції
Фонд “Ізоляція” не бачить сенсу заявляти цивільний позов до Лягіна.
“Ми розуміємо, що захоплення “Ізоляції” відбулося на замовлення та під контролем країни-агресора — Російської Федерації. Тому немає сенсу подавати цивільний позов до Лягіна. Саме держава-агресор відповідає за дотримання прав на підконтрольній їй території. До того ж не тільки відповідає, а й повинна забезпечити дотримання прав та припинити протиправні дії, щодо фонду “Ізоляція”, та щодо тих в'язнів, які утримуються останні 7 років у тій нелегальній в'язниці. Це питання буде поставлено пізніше за результатами розгляду цієї справи”, — сказав Володимир Єфименко.
На його переконання, обвинувальний вирок Лягіну покаже світові реальну картину того, що відбулося не тільки із фондом “Ізоляція”, а й вцілому на окупованій Росією території Донбасу.
“Ізоляція в такому випадку отримує не тільки певну моральну сатисфакцію, а й рішення суду, яким буде юридично встановлено факт контролю Росії над ОРДЛО, обов'язок щодо дотримання прав і свобод осіб на цій території, а головне,— обов'язок з відшкодування спричиненої шкоди. Питання не лише в поверненні права власності, а й у тому, аби привернути увагу. Заради тих чоловіків і жінок, яких там роками утримували”, — зазначив адвокат.
Нині справу захоплення Ізоляції та облаштування там тюрми продовжують розслідувати. Зокрема, опитують колишніх в'язнів Ізоляції. Вони підтвердили однозначно: на Ізоляції за весь час перебування жодного представника міжнародних організацій (ОБСЄ, Червоний Хрест) вони не бачили і з ними не розмовляли. Більш того, вони не чули і від інших в'язнів, що такі відвідування Ізоляції мали місце.
Та як зазначив адвокат Володимир Єфименко, ООН та ОБСЄ нарешті почали говорити про проблему “Ізоляції”, і це результат комплексної роботи та привернення уваги з боку фонду, колишніх полонених та людей, що не відпускають ситуацію і розуміють її принциповість для України в цілому.
Читайте також
"Ізоляція" в Донецьку та Соледарі: два різних світи на Донбасі
"Щоб почув весь світ": 16 ексбранців Кремля та "ЛДНР" об'єдналися для визволення полонених
Мир по колу? Що Єрмак казав про план щодо Донбасу пів року тому і зараз