
Підтримували "руський мір", а виборці підтримали їх. Чому Луганщина обирає політиків із сумнівним минулим?
ЦВК оприлюднила результати виборів у багатьох громадах. Ми вже здебільшого знаємо, хто став головою ОТГ, а хто отримав депутатські повноваження. Щоправда, на Донбасі прізвища переможців можна одночасно шукати й на сайті центрвиборчкому, і в базі “Миротворця”.
Чому це не лякає виборців та чи тільки їхня це відповідальність — ми розпитали політичного експерта, який власне і сам переселенець з Луганська, Дмитра Снєгирьова.
Зазначимо, що вважати людиною винною у скоєнні будь-якого злочину можна лише за рішенням суду. З іншого боку, стосовно участі багатьох публічних діячів та новообраних політиків, як мінімум, у мітингах на підтримку так званих “ЛДНР” є фото- та відеодокази та багато свідчень очевидців.
Трохи фактів, від яких патріотам може стати боляче
Мабуть, найбільш разючою та неочікуваною була перемога у Кремінній кандидата від “ОПЗЖ” Володимира Струка. За нього віддали голоси 3466 виборців, а це 51,68% від усіх, хто проголосував.
Згадки про минуле кандидата у ЗМІ з'явилися ще минулоріч, коли він балотувався на парламентських виборах. Мова йде про підтримку так званої “ЛНР” та фінансування “загонів самооборони” з ветеранів Афганістану (тоді Струк жив у Луганську та очолював район “Ювілейний”).

Цьому є відео-підтвердження. Бачимо, що Володимир Струк з георгієвською стрічкою емоційно розповідає:
“Ми захистимо своє місто, свою Луганщин Тільки но їхня нога ступить на нашу землю, вони будуть знищені”.
Ймовірно, вони — це міфічні бандерівці, якими так залякували мешканців Донбасу.
Щодо Струка СБУ навіть відкривала кримінальні справи, але це не завадило йому знову балотуватися і перемогти.
З Кремінною новообраного мера пов'язують бізнес-інтереси, адже він голова наглядової ради Кремінського пивзаводу “Пінта”.
“По Струку навіть є кілька моїх заяв до СБУ. Кримінальні провадження відкриті, але чомусь питань у СБУ до Струка немає. Щобільше, була відповідь, що лінгвістична експертиза підтвердила його невинуватість. Людина брала безпосередню участь у фінансуванні незаконних збройних формувань, які склали кістяк таких підрозділів бойовиків як “Бетмен” та “Зоря”. Людина стояла біля витоків, брала участь у нарадах з Царьовим та іншими одіозними персонами, де власне обговорювалось питання проведення референдуму та створення “Новоросії”, — каже Снєгирьов.
Рубіжне — і мер, і депутати
У Рубіжному ж переміг Сергій Хортів. Він вже був мером, але депутати його відсторонили. А ось жителі підтримали — за нього віддали 9955 голосів, а це 61,65%.
На сайті ж “Миротворець” про Хортіва знаходимо наступне:
“Хорті брав участь у блокуванні української техніки 22 травня в Рубіжному, коли бойовики з-за спин мирних жителів розстріляли наших бійців, в результаті чого загинуло кілька воїнів з Житомира. Досі підтримує “ЛНР” і виступає за Росію, проживаючи у звільненому від терористів місті Рубіжне. У розмовах з наближеними, переконує що скоро прийде раша і заживемо всі «по людськи». До наступу російських військ сидів тихо, після трагедії під Іловайськом, почав займатися саботажем. На території технікуму, де живуть міліціонери з Житомира, за його наказом відключили воду, посилаючись на поламаний насос, хоча він був справний. Заявляє, що співробітники МВС постійно знаходяться в нетверезому стані, зі зброєю і пристають до студентів”.

На тому ж “Миротворці” можна побачити й прізвища новообраних депутатів. Зокрема, це генеральний директор підприємства “Зоря” Олександр Чернецов (“ОПЗЖ”), якому закидають забезпечення терористів транспортом та пальним.

Секретар міської ради Анатолій Бусєнков, який також знову став депутатом від “ОПЗЖ”, за даними “Миротворця”, брав участь у нарадах терористів.

Депутаткою від партію “Наш край” стала голова редакторка газети “Рубіжанські новини” Софія Лавренюк. Також на “Миротворці” в одному з документів вказано, що вона проводила допит українського військовослужбовця.

“Не варто в усьому звинувачувати виборців”
Експерт вважає, що не можна покладати усю провину за таких обранців тільки на симпатії виборців. Та виокремлює декілька причин.
🔴Недостатня робота правоохоронців
Займатися тим, щоб люди, причетні до підтримки терористів, відбували покарання, має СБУ, поліція та прокуратура. Тоді вони б росто не мали шансів балотуватися.
“Це безпорадність наших спецслужб. Такі люди мали б не балотуватися, а зайняти свої місця у слідчому ізоляторі. Але СБУ не протистоїть проникненню таких проросійськи налаштованих політиків до органів влади”
🔴“Неуважність” ЦВК
“За великим рахунком, щодо того ж Струка були зафіксовані і факти підкупу виборців, роздача меду, окулярів, і факти підвозу виборців, так звані каруселі. Фактів для того, щоб зняти його з передвиборчих перегонів було більше ніж достатньо”, — вважає експерт.
🔴Безпорадність центральної влади
На переконання Дмитра Снєгирьова, ані за президентства Порошенко, ані коли його змінив на посаді Зеленський, центральна влада не змогла побудувати стійку вертикаль та завоювати довіру виборців на Донбасі.
“На посади голів ВЦА на Донбасі призначали сумнівних осіб або “варягів”, які не розуміються на проблематиці регіону. Ми не бачимо розбудови інфраструктури, створення нових робочих місць, вирішення питань переселенців, відновлення роботи підприємств. Люди втомились від невиконання обіцянок центральної влади. І виборець голосує за тих людей, які, на його думку, ототожнюють таких “міцних господарників”, яких вони знають”.
Попереду — протистояння міськрад з обласною ВЦА?
Сподіватися на розвиток місцевого самоврядування там, де перемагають старі проросійські кадри, не варто, додає експерт. Навпаки, є загроза “розхитування” ситуації та відсутністю діалогу між представниками державної влади та місцевого самоврядування.
“Можливе блокування будь-яких ініціатив центральної влади. будуть конфлікти між обласною ВЦА і новообраним депутатським корпусом. Тут не треба бути пророком. Вже зрозуміло, що той самий Хортів буде тягнути ковдру на себе. Буде конфлікт і так зване двовладдя. ВЦА будуть позбавлені важелів впливу щодо прийняття рішень, в тому числі й фінансових, на місцях”, — додає Дмитро Снєгирьов.
Натомість форпостами центральної влади в регіоні залишаться Сєвєродонецьк та Лисичанськ, де керують призначені президентом голови міських ВЦА.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.