
"Б'є, значить стаття кримінального кодексу": на Луганщині з'явився перший притулок для жертв домашнього насильства
Допомога лікаря, психолога і соцпрацівника. А головне — «дорожня карта» майбутнього життя, в якому можна і потрібно давати відсіч агресору
Все це робота першого в Луганській області притулку для жінок з дітьми, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
«ВВ» розпитав директорку Рубіжанського міського центру соціальних служб Діану Колодочку про роботу притулку.
Дворічна підготовка
Притулок відкрили як структурний підрозділ Рубіжанського міського центру соціальних служб. Він створений в рамках проєкту «Комплексний підхід до розв'язання проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні» за підтримки Посольства Великої Британії та Фонду ООН в області народонаселення в Україні.
Також партнером став Міжнародний благодійний фонд «Українська фундація громадського здоров'я». У 2018 році був підписаний меморандум про співпрацю з Рубіжанським міською радою.
«Почалися ремонтні роботи, покупка всього необхідного для комфортного перебування жінок. У 2019 проходили навчання фахівці, які зможуть працювати в притулку», — розповідає Діана.

Робота притулку фінансується коштом місцевого бюджету міста Рубіжне. Офіційно його відкрили 16 вересня.
«Це дійсно знакова подія не лише для міста Рубіжне, а й для всього регіону, тому що це — перше безпечне місце для перебування для постраждалих від насильства в Луганській області. Фонд і надалі підтримуватиме місцеві громади у розвитку системи протидії та запобігання домашньому і гендерно-обумовленому насильству, щоб ця робота давала хороші результати», — підкреслив на відкритті Керівник Представництва Фонду ООН в області народонаселення Хайме Надаль.
Перший в області
Притулок може одночасно прийняти 15 жінок з дітьми. Тут є кімнати для сну і відпочинку, душові, кухня. Обладнано спеціальний блок для людей з інвалідністю, є кімната для групової роботи. Фахівці центру надають комплекс психологічних, соціально-побутових, соціально-медичних, юридичних, інформаційних та інших видів послуг.

«Обов'язково є така послуга як соціальний супровід. Коли жінка влаштовується до притулку, за нею закріплюється соціальний працівник. Він разом з нею планує кроки, які допоможуть їй вирішити складну ситуацію, щоб вона вийшла з притулку з новими вміннями протистояти насильству. Для кожної жінки формується “план безпеки”. Кожен випадок індивідуальний. При необхідності підключаємо лікарів, юристів. Послуги безкоштовні», — пояснює Діана.
Безкоштовно жити в притулку постраждалі від насильства можуть до 3 місяців, при необхідності цей термін продовжать до пів року.
Хто може знайти прихисток в притулку?
«У притулку можуть перебувати жінки з дітьми, неповнолітні дівчата які перебувають або перебували в зареєстрованому шлюбі, а також внутрішньо переміщені особи. Послуги притулку доступні, в першу чергу, мешканкам Рубіжного, але якщо будуть звертатися постраждалі з інших міст, ми також готові до співпраці в рамках укладеного договору з місцевими органами влади», — розповідає Діана.
Перебування в притулку постраждалих від насильства є безкоштовним і може тривати до 3-х місяців, а при необхідності — продовжено до 6 місяців.

Згідно з чинним законодавством адреса притулку не розголошується в цілях безпеки співробітників та осіб, що проживають там.
З кожною жінкою укладається договір про надання соціальних послуг, а також угода про нерозголошення конфіденційної інформації. Також в притулку встановлено відеоспостереження і є «тривожна кнопка». Для жінок проводяться інструктажі з безпеки.
“Б'є, значить стаття кримінального кодексу”
Рубіжанський міський центр соціальних служб і до появи притулку активно працював з постраждалими від домашнього насильства. З 2016 року в центрі, за підтримки міжнародних партнерів ФН ООН, ЮНІСЕФ, БФ УФГЗ, працює мобільна бригада соціально-психологічної допомоги.
«Там, де допомогу надають наші фахівці, ситуація змінюється на краще. Агресор розуміє, що він вже не залишиться безкарним. При необхідності, виїжджає і дільничний офіцер для оформлення протоколу, тимчасового обмежувального припису. Такі дії зобов'яжуть кривдника, згідно із законом, покинути квартиру. На жаль, жінки не завжди звертаються до правоохоронних органів або до лікарів, тому офіційна статистика значно менше реальної», — розповідає директорка Рубіжанського міського центру соціальних служб.

За словами Діани, часто насильство можна попередити. Щоб змінити ставлення людей до проблеми насильства не припиняємо проводити інформаційні кампанії. Розповідаємо про види насильства, таких як психологічне та економічне, яке, як правило, передує фізичному.
За інформацією Головного управління Національної поліції в Луганській області, щодня правоохоронці отримують близько 10 сигналів, в яких є ознаки домашнього насильства. Тільки в Сєвєродонецьку за рік роботи мобільної групи реагування на випадки домашнього насильства «Поліна» (з вересня 2019 року) фахівці отримали 1 500 звернень. У 435 випадках склали адмінпротоколи, у 26 — внесли інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Як звернутися?
В екстрених випадках необхідно викликати поліцію. Якщо мова йде про побої, жінки можуть звернутися в лікарню на санпропускник, звідки їх перенаправляють. Або ж звернутися безпосередньо до притулку за номером 095 365 55 37. Можна цілодобово дзвонити й на національні гарячі лінії: 116-123, 15-47, 116-111, 772.
«Найголовніше правило: “Не мовчи — і тобі допоможуть”. Ми вчимо жінок давати відсіч в правовому полі, захищати себе. Потрібно шукати можливість звернутися до фахівця. Саме він дасть дієві рекомендації. Були ситуації, коли до нас зверталися друзі або родичі».
Також, за інформацією Луганської облдержадміністрації, Рубіжне стало першим містом в Україні, де сім підприємств і приватних транспортних перевізників об'єдналися для боротьби з сексуальним насильством.
Дослідження показали, що найчастіше до жінок чіпляються на вулиці або в громадському транспорті. Угоду про співпрацю підписали Рубіжанська міська рада, патрульна поліція, громадська організація «Мрії молоді» та перевізники. Зокрема, водії таксі та автобусів отримали докладні рекомендації про те, як реагувати, якщо вони стали свідками насильства.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.