
"Побачити проблеми та успіхи на власні очі": посли Вишеградської групи відвідали Луганщину
Загроза екологічної катастрофи та можливість інвестицій. Що побачили та про що говорили посли Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини на Донбасі
Дипломати перевірили реалізацію своїх проєктів в регіоні. Відвідали обласний кардіоцентр та обласну дитячу лікарню.
Подробиці — у матеріалі “Східного варіанта”.
Побачити — ефективніше, ніж прочитати купу звітів
Посли так званої “Вишеградської четвірки” Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні пан Іштван Ійдярто, Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні пан Радек Матула, Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні пан Марек Шафін, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні пан Бартош Ціхоцкі приїхали на Луганщину, аби подивитися реальні результати своєї допомоги.

Радек Матула каже, що в Україні вперше.
“Для того, щоб знати, яка тут ситуація, які потреби, звичайно, треба приїжджати. Мої колеги були тут, я радий, що зміг відвідати область. І на основі цього ми будемо далі розвивати наше співробітництво і будемо знати, де, що можна зробити”, — наголосив пан Матула.
Близько години посли обговорювали з очільником Луганщини Сергієм Гайдаєм нагальні проблеми Луганщини. Одна з них — затоплення шахт області водою зі штолень окупованої частини.
“Географічно область розташована так, що води шахтні вони більше стікають до нас. Навіть з тимчасово непідконтрольної території стікають до наших шахт і ми постійно думаємо, щоб обладнання десь не дало збій. У нас фактично шахта “Золоте”, яка належить держпідприємству “Первомайськвугілля”, працює тільки на відкачку води. Проте ми нічого не можемо зробити з цією проблемою. Окупаційна влада каже “не хочете відкачувати, не відкачуйте. Але це може стати дійсно катастрофою для регіону”, — пояснює Гайдай проблему.
Представник республіки Польща зазначив, що в питаннях вугледобувної галузі їхня країна й наш регіон дуже схожі.
“У нас може бути гарний проєкт і по технології добичі вугілля, а також у нас був складний процес реструктуризації. Ми допомагали шахтарям з регіонів, де закривали шахти, знайти себе в житті, переспрямувати міста на інші виробництва, зокрема сільське господарство. Тому наш досвід має буди корисним для вас”, — зазначив Бартош Ціхоцкі.
Завдяки вам ми — перші в Україні

Про нове обладнання з Європи генеральний директор Луганського обласного кардіологічного диспансеру Олександр В’язовик може розповідати годинами. Каже, кожен прилад обирав самостійно. Діагностичний апарат для виявлення порушень серцево-судинної системи — чи не єдиний в Україні.
“Заміряємо тиск, заміряємо всі критичні речі, все дивимося в русі. Апаратура розрахована на це. В Україні, я думаю, він такий перший. Він повністю автоматизований, тобто вплив людського фактора — виключений. Сьогодні ви перебуваєте в функціональному кабінеті, який здатний після огляду всіх лікарів прийняти в систему, і від нас людина йде вже готова, тобто вона отримує повний діагноз”, — пояснює лікар.
На обладнання для центру Вишеградська четвірка надала 30 тисяч євро. За ці гроші купили прилади для щоденного моніторингу серцево-судинної системи, для діагностики сатурації легенів, унікальний апарат УЗД, тощо.
Ми працюємо у вільному форматі
Перевага роботи саме Вишеградської четвірки — майже повна відсутність бюрократичних перепон та акумулювання допомоги чотирьох країн, каже Марек Шафін.
“Спільними зусиллями ми зможемо зібрати цієї допомоги побільше. Доказом є те, що відбувається прямо зараз. І щоб ви розуміли, у Вишеградської групи немає інституцій ніяких. Це група, яка працює у вільному форматі. І ми знаходимо способи, як допомагати”, — наголошує він.

У “Вишеградської четвірки” багато проєктів на Донбасі, тут вони працюють, починаючи з 2015 року. Зокрема з початку року у Станиці Луганській працює міжнародна медична організація, яка обслуговує не тільки мешканців селища, а й людей, що перетинають КПВВ та жителів “сірої зони”.
Допомагають також партнери й нашим військовим.
“Ми розуміємо, що на Донбасі ви захищаєте не тільки свою незалежність від країни-агресора, а й наші країни також. І від того, як почуватимуться ваші солдати на передовій, залежимо й ми в тому числі”, — зазначив Бартош Ціхоцкі, Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні.

Окрім допомоги, представники країн Європи та очільник області Сергій Гайдай обговорили й можливі області співпраці.
Зокрема компанія “Шкода електрик” зацікавилася розробками Сєвєродонецького науково-виробничого підприємства “Імпульс”, а польські партнери мають намір вкласти гроші в агробізнес Луганщини.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.