
Луганщина — на передовій боротьби з коронавірусом
Цієї осені два підприємства Луганщини отримали ліцензії на виробництво продуктів, важливих під час пандемії. Що виготовлятимуть та хто зможе отримати ліки безкоштовно — дізнався “ВВ”
Рубіжанська компанія “Мікрохім” з нового року вироблятиме противірусні ліки, а “Сєвєродонецький “Азот” вже налагодив випуск медичного кисню.
На підприємствах побував кореспондент “Східного варіанту”. Подробиці — у матеріалі.
Перші в Україні
Генеричний препарат “Фавипиравир-Мікрохім” використовують для лікування коронавірусної інфекції. Наразі вже є затверджений Міністерством охорони здоров’я України протокол його дослідження. Розробили технологію та провели тестування у Японії, розповідає генеральний директор “Мікрохіму” Ігор Погромський.
Також, відповідно до встановленої законодавством процедури, вітчизняний «антикоронавірусний» генеричний препарат НПФ «Мікрохім» вже пройшов контрольні дослідження в уповноваженої лабораторії на базі Державного експертного центру при Міністерстві охорони здоров'я України.
“Ми збираємося виробляти генеричну копію препарату “Авіган”, який розробила та провела дослідження японська компанія “Фуджіфільм”. Ще у квітні 2020 року ми вирішили посприяти та включитися у боротьбу з коронавірусом. Цього року ми святкуємо тридцятирічний ювілей нашого підприємства. За ці роки ми змогли розвинути науковий потенціал і розвинути наші виробничі потужності, які дозволяють виробляти 4 мільйони таблеток на місяць. При необхідності ми в короткий термін можемо збільшити виробничі потужності до 10 мільйонів таблеток на місяць”, — каже гендиректор “Мікрохіму”.

Як відомо, “Фавіпіравір” — це міжнародна непатентована назва діючої речовини оригінального противірусного препарату “Авіган” (виробник — фірма FUJIFILM Toyama Chemical Co., Ltd., Японія).
Цей препарат був зареєстрований у 2014 році як засіб, що має противірусну активність проти лабораторних штамів вірусів грипу А і В. При цьому, у вересні 2020 року японські дослідники отримали докази ефективності використання “Авіган” для лікування хвороби, викликаної коронавірусною інфекцією. Вважається, що він не просто усуває клінічні прояви хвороби, а, перш за все, впливає на патогенез розвитку захворювання, викликаного новим коронавірусом в організмі людини.

Наразі представники компанії “Мікрохім” проводять консультації із Міністерством охорони здоров’я України щодо шляхів реалізації препарату. Розглядають декілька варіантів, включаючи програми державного замовлення, каже Ігор Погромський.
“Ми вивчали практику поширення препарату на основі Вавіпіравіра і помітили 2 підходи, які застосовують держави. Наприклад, у Японії цей препарат неможливо купити у відкритому доступі. В інших країнах така можливість є. Я думаю, ми приймемо другу модель. Також хочу зазначити, розробляється програма благодійної допомоги для медперсоналу і лікарень”, — пояснює він.
Безкоштовно хочуть надавати ліки лікарям реаніматологам, анестезіологам, інфекціоністам, а також медичному персоналу цих відділень.

“З огляду на соціальну значимість проєкту, керівництво “Мікрохіму” прийняло рішення коштом підприємства забезпечити можливість лікування препаратом категорії лікарів і медичного персоналу, які знаходяться на передній лінії у боротьбі з коронавірусом і найбільш схильні до небезпеки зараження. Для цього, після реєстрації препарату, компанія планує спільно з Міністерством охорони здоров'я узгодити та реалізувати процедуру передачі партії ліків лікувальним установам на безоплатній основі. Паралельно, препарат надійде в аптечну мережу за звичайною процедурою”, — зазначив Погромський.
Здатні забезпечити потреби області
Медичний кисень на “Сєвєродонецькому Азоті” виробляли до 2013-го року. Потім криза внесла свої корективи. Коштовний газ, брак сировини унеможливив виробництво цього продукту, розповів голова правління підприємства Леонід Бугайов.
“Ми у 2011-му році провели реконструкцію підприємства та відкрили виробництво медичного кисню. Виробляємо приблизно одну тону рідкого кисню за годину, тобто це близько 600 балонів за годину. Але станція заповнення розрахована тільки на 200 балонів на добу”, — пояснює Бугайов.
На станції заповнення працюють переважно жінки. Олена самотужки підключає балони та наповнює їх киснем.
“Це дуже складно. Можете самі спробувати. Тут потрібна й технічна обізнаність, й сила фізична”, — каже жінка.
Заступник начальника цеху з розділення повітря Микола Бердник каже, свою місію прекрасно розуміють, але вихвалятися не любить.
“Технологія виробництва медичного кисню відрізняється від кисню технічного. Вимагає певного підходу. На відміну від звичайного кисню. Це більш прискіпливі вимоги, збільшений контроль. Проте пафосу тут не треба. Це дуже тяжке виробництво, тому, коли кожного дня ти стикаєшся з усім цим, пафос якось відходить на другий план”, — пояснює Бердник.
Наразі Луганщина повністю забезпечена медичним киснем, розповів голова Луганської облдержадміністрації, керівник військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай.
“Цих об’ємів вистачає, аби задовольнити потреби всіх медичних закладів області. Коли ми замовляли кисень у наших сусідів, був певний дефіцит. Але зараз ми допомогли отримати ліцензію нашому підприємству, і наразі дефіциту немає. Навпаки, мені телефонують з інших областей та просять надати їм кисню. Але в нас існують певні проблеми із логістикою, тому ці питання вирішуємо”, — пояснює глава ОДА.
Голова правління “Сєвєродонецького “Азоту” Леонід Бугайов каже, за необхідності вони можуть збільшити потужності.
“Ми можемо збільшити кількість балонів вдвічі, до чотирьох сотень. Якщо буде нагальна потреба, якщо ситуація вийде з під контролю, то, в принципі, готові випускати до шести сотень балонів на добу”, — пояснив Бугайов.
І “Мікрохім”, і “Азот” можуть задовольнити потреби Луганщини повністю та обидва підприємства готові вийти на всеукраїнський ринок та допомагати всім українцям боротися із недугою.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.