Крізь терни до реформ: як у 2020 році змінювалася Луганщина
2020 рік не можна назвати «проривним» у плані впровадження реформ. Практично на всі сфери вплинула пандемія і введення карантину. Але зміни все ж відбуваються.
«Східний варіант» розповідає про три галузі, де відбувається рух вперед.
🏥 Медична реформа: процес йде
З 1 квітня 2020 року в Україні стартувала реформа так званої вторинної ланки — це спеціалізовані лікарні, де надають допомогу профільні фахівці. А третинна ланка — це вже допомога з використанням найсучаснішого обладнання та процедур.
Планувалося, що медустанови стануть автономними неприбутковими комунальними установами, а гроші будуть одержувати не на «ліжка», а на лікування конкретних пацієнтів. Для цього лікарні повинні укладати договори з Національною службою здоров'я України. І вже після цього отримувати фінансування по-новому.
У Луганській області на початок грудня лікарні уклали 110 договорів на суму 1,233 мільярда гривень. За даними департаменту охорони здоров'я ОДА, вже беруть участь в реформі більшість медзакладів регіону.
«Для надання всебічної, якісної медичної допомоги жителям області, організації та підтримки обласних закладів охорони здоров'я була затверджена Регіональна програма розвитку і підтримки комунальних закладів охорони здоров'я і надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на 2020-2022 рік.
Особлива увага в програмі приділена питанням фінансування медичних установ в умовах децентралізації та адміністративної реформи. ОТГ необхідно вжити всіх заходів для повноцінного функціонування закладів охорони здоров'я, забезпечення якісними медичними послугами жителів області. Це можливо здійснити шляхом надання фінансової підтримки, придбання медичного обладнання, яке дозволить лікарням укладати договори з НСЗУ з метою фінансування установ», — розповів у своїй доповіді директор департаменту охорони здоров'я Луганської ОДА Юрій Стогній.
Згідно з інформацією на сайті НСЗУ, договорів вже 136. Загальна сума — понад 1,5 мільярда гривень. Але ці 136 договорів уклали 54 лікарні. І це найменше в Україні. Для прикладу, в Донецькій області це 121 лікарня.
🤝Децентралізація: на шляху до завершення реформи
Цьогоріч в Україні реформа децентралізації завершується. Багато що було зроблено і в Луганській області. Наприклад, область розділили на нові райони (зокрема заплановані вони й на тимчасово окупованих територіях). Були затверджені й плани базових територіальних громад.
«Це дає нові підходи до адміністративно-територіального устрою. У районів функції йдуть на місцевий рівень, а місцева влада розширює повноваження. Масові послуги будуть надаватися базовими територіальними громадами. Ми раніше їх називали об'єднаними, але тепер це поняття йде. Громади будуть міські, сільські та селищні», — говорить керівниця Луганського регіонального відділення Асоціації міст України Наталія Бойко.
На місцях повинні залишитися два рівні влади: обласні ради та базові громади. Але в Луганській області, як і в Донецькій, поки завершити всі процеси децентралізації не можна. Замість обласних рад діють цивільно-військові адміністрації. Місцеві вибори 2020 року не провели в 8 громадах Луганщини (на Донеччині їх 10).
«Я думаю, що наступного року ці громади чекають все-таки місцевих виборів. Зараз законодавчо вирішується питання, яким чином ці сільські території, які повинні приєднатися до міст (Щастя, Сєвєродонецька, Лисичанська, де зараз ВЦА), перейдуть в управління військово-цивільних адміністрацій. Поки це законом не визначено. Відповідно, це за собою тягне несформованість бюджету на наступний рік для цих громад. Незрозуміло, як будуть фінансуватися школи, медичні заклади в цих громадах», — додає Наталія Бойко.
Для цих 8 громад децентралізація ще триває, адже поки не сформовані органи місцевого самоврядування, не обрано голову і депутатський корпус.
Нові ж райони, прогнозує експертка, повинні передати майно громадам і також канути в минуле. Але для цього потрібно внести зміни до Конституції.
Залишається також відкритим питання формування обласної ради — йдуть бойові дії й поки залишаються обласні ВЦА.
👩🏫 Освіта: НУШ і фінансування
У Луганській області працюють 271 дитячий садок, 273 школи (зокрема ліцеї, гімназії), 19 закладів професійної освіти та 23 ВНЗ I-IV рівнів акредитації.
За інформацією заступниці голови Луганської обласної державної адміністрації Катерини Безгинської, у 2020 році на впровадження стандартів Нової української школи область отримала субвенцію з державного бюджету 16 мільйонів 761 тисячу гривень.
З них 4 мільйони розподілили на купівлю устаткування (крім комп'ютерного), 6,4 мільйона — на сучасні меблі для початкових класів, 5,6 мільйона — на комп'ютерне обладнання і ще 699 тисяч — на спортивний інвентар, навчальні посібники та літературу. Субвенція використовується тільки на умовах співфінансування з місцевих бюджетів.
Якщо говорити про професійно-технічну освіту, в області впроваджують дуальну форму навчання: учні 70% навчального часу проводять на реальному виробництві, а не в аудиторіях. За словами Катерини Безгинської, у 2019-2020 навчальному році на 25% зросла кількість закладів, в яких є такі програми.
Основною складністю залишається низька наповнюваність профтехучилищ (в середньому 150-200 осіб). Це не дозволяє брати участь у багатьох урядових і міжнародних проєктах. Так що в перспективі їх очікує об'єднання та укрупнення.