
"У нас теж є ІТ!". Як Луганщина створює нові можливості
Навіщо потрібен ІТ-кластер, чи є у галузі перспективи в Луганській області, які проєкти планують реалізувати в першу чергу, і чому у всьому цьому важливу роль можуть зіграти студенти — про це «Східний варіант» поговорив з керівником ІТ-кластеру «DriveIT» Сергієм Чепелем.
ІТ-кластер — це об'єднання компаній, навчальних закладів, часто за підтримки представників влади. Його мета — плідна співпраця в розвитку інформаційних технологій, освіти, а в перспективі й регіону в цілому.
Об'єдналися, щоб розвиватися
У Луганській області ІТ-кластер створили зовсім нещодавно. 16 грудня 2020 року зусилля об'єднали 7 місцевих IT-компаній і 3 навчальних заклади — Східноукраїнський університет імені Володимира Даля, Лисичанський центр науково-технічної творчості учнівської молоді та Станція юних техніків Сєвєродонецька. Очолив кластер засновник компанії «Мобіус тім» Сергій Чепель.

«Ми об'єдналися, щоб разом змінювати життя в нашій області на краще. Підписавши угоду про співпрацю, ми отримуємо більше можливостей. Як IT-компанії, разом ми можемо швидше розвиватися, займатися більш масштабними проєктами. Зараз одна з основних цілей — поширення інформації про наш кластер. Ми хочемо показати, що в нашій області є IT. Молодь повинна знати, що для роботи в цій сфері необов'язково їхати до Києва, Харкова чи Львова. Ми хочемо створювати IT-ком'юніті», — пояснює Чепель.
Підтримали почин міжнародні партнери, зокрема Проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України». Це вже четвертий кластер, який вони відкривають на Донбасі.
«Проєкт USAID зацікавлений у розвитку IT-галузі. Ми вважаємо її ключовим елементом розвитку Луганської області. Це допоможе розвивати власне IT, а також модернізувати традиційні галузі — хімічну, машинобудівну промисловості, проєктування. Об'єднання IT-компаній і університету має сприяти цьому. Ми вітаємо створення IT-кластеру та будемо докладати зусиль для створення IT-платформи на базі Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля», — сказав під час підписання меморандуму керівник напрямку сталого економічного розвитку проєкту USAID Браян Мілаковскій.

Підтримка на цьому не закінчується. Найближчим часом планують підписати ще один меморандум про співпрацю, тепер уже між кластером і проєктом. У міжнародній організації хочуть привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Донбасу. Також відзначають, що зараз в регіоні як ніколи багато проєктів, які готові залучати інвестиції та розвивати економіку.
Студенти та компанії зацікавлені один в одному
В «DriveIT» одним з основних напрямків буде робота з молоддю. Для цього розвивають співробітництво з СНУ імені В. Даля. У планах представників компаній проводити тренінги, лекції, практикуми для студентів.
«Наприклад, ми займаємося web-розробкою. Студенти можуть отримати інформацію від практиків, дізнатися, як все відбувається. Компанії також зацікавлені. В області непроста ситуація, великий відтік фахівців до інших міст. Не можемо кадри знайти — будемо навчати. Як вони з'являться по-іншому? Ми ж не Київ, куди всі їдуть», — міркує голова кластеру.

Щоб якісно розвиватися, каже Сергій, було б добре з часом організувати IT-хаб — постійний майданчик для роботи, зустрічей, освітніх заходів. Поки тривають пошуки місця. Також 2021 року планують запустити платформу для шкіл.
«Цей проєкт ще потрібно обговорювати. Але з його допомогою можна буде налагодити якісну комунікацію між батьками та вчителями, між школами. Навіть в питаннях тих же олімпіад. Тут ті ж Viber і Telegram мають слабкі можливості», — вважає він.
Донбас і IT
Попри складнощі регіону, впевнений Сергій Чепель, на Донбасі реально створити ефективний і успішний IT-кластер. Прикладом вважають маріупольський.
«У Маріуполі дуже багато різних проєктів. Там запустили програму підтримки стартапів, де допомагають знайти інвестора. Є social booster, який допомагає рости підприємцям-початківцям. А все почалося з того, що компанії об'єдналися в кластер. Ми на них рівняємося, намагаємося кооперуватися і переймати краще, що у них є. У них вийшло — ми теж зможемо», — упевнений він.
Звичайно, Маріуполь велике місто, порівнювати його з тим же Сєвєродонецьком неможливо. Але на Луганщині, сподіваються засновники кластера, можна буде об'єднати людей з різних міст, тобто на рівні області.

Для успіху, додає Сергій, потрібно кілька складових. Наприклад, підтримка з боку влади (міської та обласної) і створення ком'юніті. Для цього потрібно проводити різні заходи — хакатони, конференції, запрошувати спікерів.
«Якщо зможемо пропонувати конкурентні зарплати, люди будуть залишатися. Багато людей їдуть не тому, що їм цього хочеться, а тому, що в рідному місті немає можливості заробити. Ми хочемо бачити, як місто змінюється. Залишаючись тут, допомагаєш як мінімум тим, що платиш тут податки. Так, ми ентузіасти й віримо, що таких людей поруч багато», — резюмує Сергій.
Як приєднатися?
Якщо у вас є ідеї або бажання приєднається до спільноти, що розвивається, можна звертатися на пошту [email protected] або безпосередньо до Сергія за номером +38 099 74 11 290.
Читайте також: Зроблено в Україні: IT-проєкти Донбасу, відомі в країні та світі
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.