Переплати та скандали: чому Лиман третій рік не може закінчити реконструкцію площі
Лиман розташований посеред соснового лісу та оточений місцями для відпочинку, куди з'їжджаються з усієї околиці. Влада оголосила своєю метою розвиток туристичної привабливості. Але водночас вона вже третій рік не може привести до ладу центр міста. У чому ж проблема і коли чекати на її вирішення — дізнався «Східний Варіант»
Плани та надії Лимана
Невелике місто Лиман знаходиться на півночі Донецької області. Тут живе трохи більше 20 тисяч людей, але Лиман є центром найбільшої територіальної громади в Україні — 1209,75 квадратних кілометрів.
Значна частина території — це соснові ліси та озера. Не дивно, що одним із пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку міста місцеве керівництво визначає сферу туризму та рекреації.
Це передбачає створення маршрутів для любителів прогулянок на свіжому повітрі, будівництво велодоріжок та територій для відпочинку у лісі або біля води.
Ці цілі заявлені у так званому паспорті громади, який опубліковано на сайті Лиманської міськради.
Однією з важливих проблем вважається те, що тут немає міського центру як громадського простору. Мабуть, тому місцева адміністрація в пріоритет поставила створення публічних просторів з високим рівнем доброустрою.
Почати вирішили з будівництва площі просто перед будівлею міськради та дитячого майданчика поряд.
Гроші на будівництво виділила Обладміністрація. Спочатку це було 35 мільйонів, потім бюджет зріс до 37.
Хто б міг подумати, що здійснення цього першого кроку затягнеться на три роки.
Скандали навколо будівництва
Територія майбутньої площі — це центр Лиману, частина вулиці Незалежності між будівлею міськради та Будинком культури. Поруч знаходиться ділянка землі, де мало з'явитися дитяче містечко.
Тут досі йдуть будівельні роботи, хоча здати об'єкт планувалося ще 2020 року.
Однак цього не сталося. Причому весь період будівництва супроводжувався серією скандалів та журналістських розслідувань.
Вперше про те, що «щось не так» у всій цій історії громадськість дізналася у 2019-му. За рік до цього у місцевих жителів — родичів загиблих у російсько-українській війні військових виникла ідея встановити пам'ятник загиблим. Тоді визначилися і з місцем встановлення, але влада це не підтримала.
Для встановлення меморіалу міська влада на чолі з колишнім мером Петром Циміданом виділила ділянку на території майбутньої площі. Це викликало невдоволення у родичів загиблих, але справжній скандал спалахнув, коли з'ясувалося, що сам пам'ятник виявився плагіатом.
Згідно із проєктом, зовнішній вигляд пам'ятника практично повністю повторював меморіал воїнам-афганцям, що стоїть в окупованому Донецьку. Тобто проєкт не є оригінальною розробкою, як це задумували автори ідеї. При цьому до розробки проєкту місцевих мешканців спочатку не допустили.
Після низки акцій протесту місцевих активістів та родичів загиблих воїнів і написаних заяв до прокуратури, встановлення пам'ятника влітку 2020 року призупинили.
Недороблена площа
Не краща ситуація з будівництвом площі й дитячого містечка загалом. Влітку минулого 2020 року громадська організація Громадський патруль Донеччини провела журналістське розслідування, в ході якого виявили мільйонні переплати.
З'ясувалося, що договір з підрядником (компанією «Донбас Будіндустрія») було укладено ще у вересні 2019 року. І за місяць після цього підрядник отримав аванс — майже 8 млн грн. Але реальні роботи почалися лише навесні 2020 року.
У ході громадського моніторингу було виявлено, що «Донбас Будіндустрія» закуповувала тротуарну плитку «Брукланд» за 706 грн за квадратний метр.
Але на сайті виробника плитка коштувала 258 грн за один квадрат. З урахуванням виконаних на момент моніторингу робіт виявилось, що підрядник завищив вартість практично на 1 млн 700 тисяч гривень.
Міська рада Лимана на це тоді ніяк не відреагувала.
Минув час, з'явився новий міський голова, але ситуація поки що не змінилася. Будівництво припинено. Зрештою вже півтора року вид центру псує недороблена площа. Не кажучи вже про дискомфорт, який зазнають жителі Лимана, долаючи гори щебеню та піску.
Коментар влади
Про те, на якій стадії зараз знаходиться реконструкція злощасного шматка вулиці перед міськрадою, ми дізналися у заступниці міського голови Лиману Ірини Сироватської.
«На сьогодні виконано менш як 50% робіт. З підрядною організацією договір не продовжено. Договір не виконано, тому ми не продовжили. Від замовника, комунального підприємства “Лиманський Зеленбуд”, було подано заяву до державного суду Києва. Причина позову — невиконані у строк роботи, і частково брак у тому, що вони встигли виконати», — пояснила заступниця міського голови.
Наразі міськрада Лиману, за словами Ірини Сироватської, планує коригувати проєкт та продовжити роботи у 2022 році, але вже з новим підрядником.
Щодо бюджету, на сьогодні залишився неосвоєним 21 мільйон гривень із виділених обласною адміністрацією. Ці гроші повернулися до обласного бюджету, але адміністрація Лиману сподівається, що гроші знову повернуть, і тоді з'явиться можливість закінчити будівництво.
Водночас чиновники не виключають, що вартість робіт може збільшитись, оскільки за рік ціна на будматеріали зросла.
Здійсняться прогнози влади міста чи ні, покаже майбутнє. А поки жителі Лиману замість облаштованого центру мають будмайданчик у центрі міста та надії на те, що ситуація зміниться на краще, які тануть з кожним роком.