
Пільги для дітей-переселенців: як отримати та що для цього потрібно
Війна змусила 1,5 млн людей покинути рідні домівки на окупованій частині Донбасу та в Криму. Понад 200 тисяч із них — діти до 18 років. Окрім фінансової допомоги вони можуть отримати низку переваг. Яких — розповість «Східний варіант».
Більшість пільг для дітей із категорії внутрішньо переміщених осіб з'явилися порівняно недавно. У 2021 році, на сьомий рік війни на Донбасі. Розповімо докладно про кожну з них.
У дитячий садок без черги
Записати дитину в дитячий садок буває не так просто. Завжди краще це робити заздалегідь. Багато хто подає документи ще до народження малюка. Внутрішньо переміщеним особам зайняти місце у черзі ще складніше.
З 27 січня 2021 року Кабмін вніс зміни до положення про заклад дошкільної освіти. Відповідно до нього першими до дитсадків зараховуються діти внутрішньо переміщених осіб або діти, які мають статус постраждалих внаслідок військових дій та збройних конфліктів.

Для цього потрібно:
- вибрати дитячий садок за місцем фактичного проживання;
- зареєструватися на сайті електронної реєстрації до закладів дошкільної освіти;
- створити онлайн-заявку;
- завантажити скан-копію свідоцтва про народження та довідку ВПО.
Зверніть увагу: щоб скористатися цією можливістю під час подання заяви один із батьків або інших законних представників повинен пред'явити оригінал довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, виданої на ім'я дитини. Також слід зазначити реквізити цього документа у заяві про зарахування.
Якщо часу на електронну чергу немає, звертайтеся одразу до територіального відділу освіти.
Також право на першочергове зарахування мають діти, які
- проживають на території обслуговування закладу дошкільної освіти;
- є рідними (усиновленими) братами та сестрами дітей, які вже ходять до цього дитячого садка;
- діти працівників такого дитсадка;
- належать до категорії дітей з особливими освітніми потребами, які обумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями;
- належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштованих під опіку, до прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу, патронатної сім'ї, а також усиновлених дітей;
- перебувають у складних життєвих обставинах і на обліку в службах у справах дітей.
Безплатне харчування
У травні минулого року було прийнято рішення про безплатне харчування для дітей-переселенців у молочній кухні, яслах, дитячих садках, школах, коледжах та технікумах. Це стосується лише державних навчальних закладів. Фінансування надають із місцевого бюджету.

Читайте також: Нова стара їжа. Як школи Слов'янська переходять на нові стандарти меню
Для отримання пільги достатньо надати довідку ВПО до навчального закладу. Також потрібно написати заяву та зробити копію свідоцтва про народження дитини. Але це може бути не завжди й не скрізь.
«Ми переїхали з Донецька ще у 2015 році, всі й так знали, що ми переселенці. Вчителька сама сказала нам про пільгу, записала до списку на безплатне харчування. Я про всяк випадок зробила копію довідки переселенця, віддала, але таке враження, що вона не була потрібна. Тоді так було. Зараз ми прописалися у Слов'янську і не харчуємось у шкільній їдальні, якщо чесно. Підросла дитина», — розповідає переселенка Марія.
Зверніть увагу: безплатно харчуватися можуть не лише діти, які переїхали з непідконтрольних міст, а й ті, хто народився у родинах переселенців вже після 2014 року на вільній території України.
Безплатний відпочинок та оздоровлення
Як роз'яснюють у «Юридичному пораднику для ВПО», статтею 24 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» визначено, що діти з числа внутрішньо переміщених осіб мають право на оздоровлення та відпочинок коштом держави, місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок та фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел.

Для оформлення пільгової путівки необхідно звернутися до територіального відділу у справах молоді та спорту. Краще подбати про це заздалегідь. Також працює безліч комерційних дитячих таборів із пільгами для дітей ВПО.
Підтримка у навчанні
Министр по вопросам реинтеграции Ирина Верещук на минувшем брифинге в Краматорске заявила, что в Міністр з питань реінтеграції Ірина Верещук на минулому брифінгу в Краматорську заявила, що у лютому буде видано указ, який спрощує вступ до ВНЗ для тих дітей, хто отримав статус переселенця у попередні кілька років.

«Зараз, якщо в тебе довідка з 2020 чи 2021 року, то ти не можеш вступити як ВПО. Ми скасовуємо цю норму. Буде спрощено вступ тим дітям, які, наприклад, отримали статус ВПО у 2020 або 2021 році», — повідомила Верещук.
Усі абітурієнти вступають до ВНЗ на рівних умовах. Єдина перевага дітей-переселенців — зарахування у першочерговому порядку за однаково набраних балів із претендентом.
Також є пріоритет у разі переведення з контракту на бюджет.
Що ще: пільга на проживання у гуртожитку. Розмір знижки на житло визначає навчальний заклад від 50% і навіть до 100%. Але водночас студент має оплачувати не більше як половину вартості гуртожитку. Єдина умова — студент не повинен отримувати щомісячну допомогу (тисяча гривень).
Також студент-ВПО може оформити кредит на навчання. 3% річних на 15 років. Починати виплачувати потрібно лише з 12 місяця після отримання диплому.
Серед пільг право на забезпечення підручниками коштом бібліотечного фонду закладу освіти та безплатний доступ до інтернету.
Якщо студент навчається на бюджеті й не має академічної заборгованості, то може претендувати на соціальну стипендію.

Розмір стипендії для ВПО:
- для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти — 450 гривень на місяць;
- для студентів закладів професійної вищої освіти — 890 гривень на місяць;
- для студентів закладів вищої освіти, наукових установ — 1180 гривень на місяць.
«Сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, отримують підвищені стипендії, а саме 150% відповідного прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня календарного року. На такі виплати мають право і студенти, які залишилися без батьків у період навчання у віці від 18 до 23 років», — зазначають правозахисники організації «Донбас СОС».
Курсантам, які перебувають на державному утриманні (крім сиріт та позбавлених батьківського піклування), сума стипендії зменшується на 50%.
Документи, які треба подати до навчального закладу:
- Заява, де вказується ПІБ студента, дата народження, зареєстроване та фактичне місце проживання, підстава отримання соціальної стипендії;
- копія паспорта та свідоцтва про народження;
- РНОКВП;
- копія студентського квитка (або довідки про навчання).
Нагадуємо, у разі контрактної форми навчання учень не має права на соціальну стипендію.
Щомісячна грошова допомога
На сьогодні щомісячні виплати для дітей-переселенців — це 1000 гривень на одну особу. Щоб їх отримати, потрібно звернутися до територіального управління праці та соцзахисту населення.
Необхідно надати:
- заяву,
- довідку ВПО на дитину,
- свідоцтво про народження;
- документ із навчального закладу про те, що дитина справді там навчається.

Що для всього цього потрібно?
Для отримання пільг та гарантій внутрішньо переміщеним особам потрібно стати на облік та отримати довідку переселенця. Для цього необхідно подати такі документи:
- що підтверджують особу дорослого;
- що підтверджує повноваження його як законного представника чи одного з батьків відповідно;
- свідоцтво про народження дитини;
- що підтверджує факт переміщення територією України.
Як пояснюють правозахисники, іноді це можуть бути відомості, які надалі перевіряються відповідним контрольним органом.
«Після того, як було розглянуто заяву, того ж дня безплатно батькам видається на дитину довідка внутрішньо переміщеної особи. Іноді, щоб перевірити інформацію, надану батьками, потрібен певний час. У такому разі термін може бути подовжений до 14 днів», — розповідає юристка Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.