Кремль підвищує ставки: навіщо в Росії заговорили про визнання "ЛДНР"
РФ за крок від визнання самопроголошених «ДНР» і «ЛНР». На тлі цього нова ескалація на фронті. Що це — черговий інструмент тиску чи остаточна смерть мінських угод?
15 лютого депутати російської Держдуми звернулися до президента РФ Володимира Путіна з проханням визнати угруповання «ДНР» та «ЛНР» окремими «незалежними державами». Документ передбачає переговори для створення «правової основи міждержавних відносин та регулювання всіх аспектів співпраці та взаємодопомоги».
Проголосували за більш жорсткий варіант
Усього проєктів постанови про визнання «ЛДНР» було два. Перший авторства групи депутатів КПРФ, другий — двох депутатів урядової партії «Єдина Росія»: першого заступника голови комітету у справах СНД, євразійської інтеграції та зв'язків зі співвітчизниками Віктора Водолацького та заступника голови комітету Артема Турова.
Постанова «єдиноросів» відрізняється від «комуністичної» тим, що передбачає консультації з МЗС РФ про дотримання мінських угод. Профільний комітет Держдуми підтримав одночасно обидва проєкт та направив їх у Раду Думи.
Один з авторів другої постанови від «Єдиної Росії» Віктор Водолацький заявляє про нібито швидкий повномасштабний наступ України та наголошує на кількості громадян, які отримали паспорти РФ — майже 800 тисяч людей. А «співвітчизників треба захищати».
Депутат «єдинорос» намагається лякати росіян страшилкою, що вже перетворилася на легенду від пропагандистів — «великим та жахливим “Правим сектором”». Нібито треба «рятувати народ Донбасу від геноциду», «київський режим некерований», «Україною керують фашисти та куратори з англосакських держав».
15 лютого російські депутати проголосували за жорсткіший варіант — негайно направити звернення президенту, без жодних розглядів. Варіант комуністів набрав більшість голосів — 351 із 450.
Про проєкт постанови від КПРФ стало відомо ще 9 січня. Спочатку Кремль відмовлявся коментувати пропозицію комуністів до офіційного розгляду, а Путін запевняв президента Франції, що закон
Що буде, якщо Путін визнає “ЛДНР”?
- Офіційне введення російських військ на Донбас;
- вихід Росії з «мінських угод»;
- РФ визнає себе стороною конфлікту (Кремль і досі називає себе посередником);
- остаточне приєднання ОРДЛО до Росії.
Що кажуть у РФ
У день голосування президент РФ Путін дав свій коментар: Москва зробить усе можливе, але в рамках мінських угод.
«Я виходитиму з того, що ми повинні зробити все, для вирішення проблеми Донбасу. Але зробити це все насамперед, виходячи з можливостей щодо виконання мінських угод», — заявив Путін, виступаючи на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем у Москві.
Путін зазначив, що депутати орієнтуються на громадську думку своїх виборців і нібито тонко її відчувають.
«У нашій країні переважна кількість людей співчуває жителям Донбасу і підтримує їх», — сказав Путін.
У Кремлі заявляють: визнання псевдореспублік буде прямим порушенням «Мінська».
Як заявив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, Путін на звернення відреагував і взяв його до уваги. Також він зазначив: «Чіткого регламенту про необхідність письмової відповіді президента Росії на звернення Держдуми про визнання «ЛНР» та «ДНР» немає».
Реакція України
Визнання так званих «ЛДНР» означатиме свідомий вихід Москви з мінських угод.
Це серйозний удар для політико-дипломатичного вирішення війни на Донбасі. Так вважають в українському МЗС.
Україна звернулася до Ради безпеки ООН та запропонувала обговорити постанову Держдуми РФ про визнання «Л/ДНР».
Про це на своїй офіційній сторінці у Twitter написав Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Щодо кожного російського депутата, який проголосував за напрям звернення Путіну, Україна може накласти персональні санкції. Так заявив речник ВР Руслан Стефанчук.
Заяви світових лідерів
Ряд західних країн одразу висловили підтримку Україні та зробили офіційні заяви.
Президент Франції Емманюель Макрон закликав російського президента Володимира Путіна не визнавати так звані «ЛДНР».
За словами міністра закордонних справ Франції Жана-Іва Ле Дріана, це дорівнюватиме нападу на суверенітет України.
«Це була б неймовірна ситуація, яка являє собою атаку без зброї та демонтаж єдності та цілісності України», — цитує слова французького міністра агентство France-Presse.
США пообіцяли жорстку і швидку відповідь на визнання Кремлем самопроголошених «ДНР» та «ЛНР».
«Це означало б повну відмову російським урядом від своїх зобов'язань щодо Мінських угод, що визначають процес повної політичної, соціальної та економічної реінтеграції тих частин українського Донбасу», — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Це грубе порушення міжнародного права. Водночас, які санкції в такому разі можуть бути введені проти Росії в Білому Домі, не озвучують.
17 лютого під час брифінгу в Києві міністри закордонних справ України та Великобританії Дмитро Кулеба та Ліз Трасс офіційно повідомили про запуск тристороннього формату співпраці: Україна, Великобританія, Польща.
«Ми маємо честь повідомити про створення Україною, Британією та Польщею нового тристороннього формату співпраці. Ми оголошуємо саме про створення цього тристороннього українсько-польсько-британського альянсу», — заявив Кулеба.
Голова британського зовнішньополітичного відомства вказала на допомогу, яку Лондон надає Україні.
Зокрема, це оборонне озброєння, навчання 22 тисяч українських військових та 88 мільйонів фунтів стерлінгів допомоги, спрямованих на енергетичну незалежність України.
«Сьогодні хочу оголосити наступний компонент нашої підтримки — збільшення нарощування рівня підтримки цих проєктів до 100 мільйонів фунтів. Також я рада, що сьогодні ми запускаємо тристороннє партнерство з Україною та Польщею», — заявила Ліз Трасс.
Бойовики «готові до будь-якого рішення» Кремля
Лідери угруповань «ДНР» та «ЛНР» одночасно опублікували свої заяви приблизно з однаковим текстом: готові до будь-якого рішення президента РФ. Нібито до цього призвело невиконання Україною «мінських угод».
«Ми з розумінням і повагою поставимося до будь-якого рішення вищого керівництва Російської Федерації», — заявили вони.
Маріонетки Кремля у своєрідній манері перевернули з ніг на голову усі факти. Вони подякували депутатам Держдуми за таке звернення. Мовляв, це все вчасно, адже Україна, за їхніми словами, готується до наступу.
В одному з останніх інтерв'ю ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін на питання про повернення до складу України заявив таке: у такому разі на жителів «Донецької та Луганської республік» чекають «етнічні чистки, геноцид та концтабори» від київської влади.
Це одна з найпопулярніших тем на російському ТБ. Такий наратив за кремлівськими журналістами часто використовують в угрупованнях. Тенденція особливо популярна останнім часом.
Що чекає на Україну?
Співзасновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський вважає, що на цей момент Путін не підпишеться під визнанням «ЛДНР». Основна причина: президентові РФ потрібна своя автономія у складі України.
«Якщо Україна не виконує мінські угоди, то велика ймовірність, що Путін це все (т.зв. “ЛДНР” — ред.) визнає. Що найголовніше — якщо визнає, то не працює “Мінськ”. А якщо не працює “Мінськ”, то жодного договору ненападу немає. Тоді буде відновлено воєнний конфлікт», — вважає експерт.
На думку правозахисника, Кремль спеціально створив новий інструмент тиску.
«Бойовики відвойовуватимуть територію. Тобто, якщо у РФ офіційно визнають “ЛДНР”, то укладатимуться договори про гуманітарну підтримку, військову допомогу. Відповідно, там стоятимуть російські військові, російські війська. За прикладом Абхазії, Південної Осетії вони там відкриють свої посольства», — зазначає Лисянський.
«Путіну потрібно, щоб ми виконували угоди на його умовах швидше. Таким чином він каже: або війна знову на Донбасі та втратити території, або ви виконуєте “Мінськ”. У РФ розуміють, що якщо Україна виконує мінські угоди, то в країні розпочнеться дестабілізація, протести, новий майдан якийсь буде. Вони це все розуміють», — вважає правозахисник.
Він наголошує: з 2017 року Кремль використовував технологію залежності територій ОРДЛО. Навіть якщо зараз ці території повернуться до складу України, вони на 90% співпрацюватимуть з усією РФ. На окупованих територіях за цей час з'явилося дуже багато російського: валюта, освіта тощо.
Росія багато зробила для того, щоб якнайдалі віддалити окуповані території від України та поступово інтегрує їх до складу РФ.
Голосування у Держдумі за звернення до Путіна це демонстративний та політичний крок, вважає представник України у Тристоронній контактній групі Сергій Гармаш.
«Путіну не потрібно звернення Думи, щоб визнати щось державою. Він робить це просто своїм президентським указом. Тому якщо з цього робиться шоу на головній політичній сцені Росії, то воно розраховане на конкретних глядачів. У цьому випадку тих же, які спостерігають за накопиченням російських військ на кордоні, перипетії з ультиматумами НАТО та США, кібератаки та інші джерела напруженості, яку Путін офіційно доручив підтримувати своїм дипломатам, на колегії МЗС РФ. Глядачі ці: Київ, Захід та внутрішня аудиторія», — заявив Гармаш.
На думку представника в ТКГ, визнання «ЛДНР» означатиме вихід Росії з мінських угод та їхню смерть «не приходячи до тями».
«Росія в цьому разі втрачає інструмент, за допомогою якого вона сподівалася керувати Україною після “впихання” у наше політичне тіло ОРДЛО з так званим “особливим статусом”. Це фактично зведе нанівець політику Росії щодо України за останні 8 років і зніме з Києва дамоклів меч “мінських угод”», — вважає Гармаш.
Мінські угоди вигідні Росії, коли вони виконуються. Визнання незалежності ЛДНР може стати реальним, якщо Путін втратить надію змусити Україну виконати «Мінськ» на його умовах. На думку Сергія Гармаша, щоб все-таки зберегти конфлікт як інструмент послаблення України, так звані «незалежні держави» розпочнуть військову кампанію зі звільнення підконтрольних українському уряду територій Донбасу. За участю, під керівництвом, на гроші та зі зброєю РФ. Але такий варіант не гарантує Росії успішного фіналу і спричинить санкції за вихід із Мінського мирного процесу.
«Сам факт того, що Москва почала підвищувати ставки в дипломатичній грі говорить, що вона вже не впевнена в ефективності військового тиску на Україну. Тобто військовий запал потроху згасає: якщо й війна, то чужими руками й локально на Донбасі. Тому сьогоднішнє рішення Думи — це радше політичний демарш, ніж зміна політики РФ щодо Донбасу», — наголосив Гармаш.
Загострення на фронті
Водночас ситуація на фронті загострюється. 17 лютого близько 9-ї ранку терористи «ЛНР» обстріляли Станицю Луганську з артилерії. Один зі снарядів потрапив до дитячого садка, розташованого в районі Нової Кіндрашівки. Діти перебували всередині, троє співробітників постраждали.
Постраждала також залізнична станція Кіндрашівська-Нова у Станиці Луганській. Один зі снарядів бойовиків «ЛНР» потрапив на подвір’я ліцею у селищі Врубівка.
Без електропостачання залишилися жителі Красногорівки, селищ Тарамчук, Степове та Солодке — Донецька область.
Поранено 65-річну жительку Мар'їнки. З осколковими пораненнями лівої кисті та черевної порожнини жінку доставили до травматології Курахового. Обстріл застав її на автобусній зупинці.
Лише за одну добу 17 лютого штаб ООС зафіксував 47 обстрілів станом на 19:00. Стрілянину було чути по всій лінії фронту. Поранено двох військовослужбовців.
Загострення бойовиків спостерігається і в соціальних мережах.
У групах тимчасово окупованих територій сіють паніку:
Пишуть, що завтра розпочнеться евакуація жителів непідконтрольних Олександрівки, Сигнального та Старомихайлівки. Про це наводять цитати полковника ФСБ РФ Ігоря Гіркіна-Стрєлкова.
На іншому телеграм-каналі публікують спростування від так званого «голови» Олександрівки:
Бойовики суперечать самі собі: напустивши паніки, закликають зберігати спокій і відразу повідомляють про терміновий призив до складу так званої «армії» і повідомляють про термінове підкріплення добровольців РФ.
Зараз все залежить від одного розчерку пера Путіна. Відлік терміну розгляду постанови про визнання незалежності так званих «республік» стартував, як і провокації бойовиків на фронті.