Краудфандинг по-слов'янськи. Чи зможуть містяни відродити історичну будівлю
Будівля Слов'янської спортшколи давно вже потребує ремонту. Вона з багатою історією. Це колишній магазин промисловця Іларіона Смирнова. За роки споруда помітно занепала, але з подачі одного з місцевих жителів будівля може знову постати у своїй колишній красі. І зараз через соціальні мережі почався збір коштів на її відновлення.
Історична архітектура — це прикраса будь-якого міста. Величні фасади, старовинні барельєфи або просто цегляна кладка з відбитками часу, як намисто обрамляють міські вулиці.
Але реалії такі, що це прикраса часто знаходиться якщо не в аварійному, то в близькому до нього стані. Особливо в таких невеликих містечках як Слов'янськ.
Ще в 1990-хх тут визначили 29 пам'яток архітектури, хоча цікавих старовинних будівель в Слов'янську набагато більше. Так вийшло, що практично всі вони мають неприємний вигляд — ремонт історичної забудови завжди справа клопітка і дорога. Не кожен міський бюджет потягне такий захід, якщо справа стосується комунальної власності. А що вже говорити про приватний сектор зі столітньою історією.
От і стоять колишні купецькі та міщанські садиби з проваленим тинькуванням, вищербленими та облізлими від часу фасадами.
Будинки, яким пощастило
Лише двом будівлям в місті можна сказати пощастило. Один — Будинок Александрова — недавно відремонтували за міські гроші. Другий — колишній міський банк — привів у божеський вид власник.
Решта чекають свого часу, але, на жаль, багато хто може і не дочекатися.
Мабуть тому місцевий підприємець Віктор Левіт кинув клич в соціальних мережах, закликаючи містян сприяти порятунку ще однієї невеликої частинки міської історичної забудови — дитячої спортивної школи.
Історичні стіни ДЮСШ
Слов'янська дитячо-юнацька спортивна школа на вулиці Банковій 70 за десятки років випустила чимало легкоатлетів і борців. Колись тут викладали навіть фехтування. Усередині школи кипить бурхлива спортивне життя. Чого не можна сказати про її стіни.
Стінам ДЮСШ з кожним роком все важче і важче опиратися часу. Будівля невблаганно старіє, обсипається. Лише порівняно недавно їй замінили вікна — і це весь ремонт за десятки минулих років. А в школі ж займаються діти.
Ця будівля — відбиття історичного минулого міста, яке необхідно врятувати. Відбиття того, як Слов'янськ забудовувався, розвивався понад 100 років тому.
Колись це був магазин заводчика І. Д. Смирнова, про що свідчить збережений до наших днів напис на фронтоні. До речі напис унікальний, більше нічого подібного в Слов'янську поки не знайдено.
На початку 20-го століття завод Смирнова був середній на ті часи, на ньому працювали трохи понад 100 осіб, але виготовляв високотехнологічну продукцію.
Іларіон Дормидонтович Смирнов виробляв і продавав металеві вироби. Чавунні та мідні труби й колони, кухонні плити та інше. Багато що з продукції заводу Смирнова, особливо предмети побуту — водонагрівачі, насоси, машини для прання білизни — тільки входило в міський побут, вважалося модним віянням часу.
Стояв магазин у жвавому місці, зовсім поруч із залізничною гілкою, яка проходила тоді по вулиці Банковій і йшла від вокзалу на Слов'янський курорт, недалеко від залізничної станції Банківська. Дуже привабливе, на ті часи, місце.
Так було колись, але зараз будівля потребує допомоги.
Від обговорення — до збору коштів
Все почалося з обговорення в соціальних мережах зникнення старих воріт біля спортшколи. Вони були в якомусь сенсі візитною карткою цього місця і … раптом зникли. Виявилося, що їх демонтували міські служби під час прокладки тротуару, а на місці воріт встановили тимчасове огородження.
Обговорення цього випадку в мережах було дуже гарячим і вилилося в те, що підприємець Віктор Левіт спочатку запропонував відновити ворота за свої кошти, а потім вніс пропозицію містянам податися на краудфандинговий проєкт — збір коштів на повне оновлення фасаду будівлі.
Віктор Левіт запропонував встановити ворота за свої кошти, а людям — зібрати гроші на фасад. Активісти склали кошторис, і виявилося, що потрібно зібрати 77 тисяч гривень. Сума для такого масштабного проєкту не така вже й велика, тому шанс того, що вона буде зібрана, є.
Також Віктор розмістив в мережі фото можливого вигляду будівлі після реконструкції.
Це знайшло відгук у користувачів, люди почали вносити гроші.
За це кожен отримує невеликий, але приємний бонус, — рамку для Facebook-профілю з написом «Відновлюю архітектуру Слов'янська»
«Без історії, пам'яті, не народжується “аристократія”, люди, в поколіннях переживають за своє рідне, за місто! Хочу, щоб в центрі міста хоч одна будівля приваблювала погляд. А молодь могла сфотографуватися для Інстаграму», — міркує Віктор.
Потрібно сказати, що до такої справи підприємець підійшов не з чистого аркуша. За його плечима величезний досвід відновлення іншого історичної будівлі Слов'янська, яку зараз всі знають під ім'ям Монополія Крона.
Хочеться вірити, що гроші на відновлення спортшколи все-таки будуть зібрані. Тоді місто досягне відразу кількох цілей — містяни самі, своїми руками врятують історичну будівлю, плюс люди об'єднаються заради спільної мети, що дуже важливо зараз в наш непростий час.
Для того, щоб допомогти врятувати будівлю ДЮСШ потрібно:
- Перейти на сайт, де вносять гроші за посиланням
- Натиснути на кнопку «підтримати проєкт»
- Внести будь-яку посильну вам суму
- Рамку можна буде отримати через функцію в Фейсбук