
Від дизайну до допомоги: як у Краматорську шиють речі для захисників України
Артпростір, який відкривався як місце для творчості та бізнесу, нині допомагає українській армії наближати перемогу. Волонтери шиють речі, необхідні для військових. Про те, як це відбувається, дізнався «Східний варіант».
Є у Краматорську такий громадський простір чи артковоркінг, де допомагають молодим дизайнерам. Там вони можуть втілювати свої креативні ідеї у життя.

Відкрився артковоркінг «Шифт» у 2020 році на вулиці Паркова, 99.
Він був задуманий як простір, де допомагають креативній молоді реалізувати свої підприємницькі ініціативи.

Організатори закупили принтер для друку на текстилі, швейне обладнання, плотер для різання. Загалом, все, щоб створювати всілякі креативні продукти. Проводили майстер-класи для дітей та дорослих, робили сесії з креативного підприємництва… Тут можна було розробити та роздрукувати принт на футболку чи екосумку. Або ж придумати та пошити одяг.
Так було до початку повномасштабної військової агресії росії проти України. Тепер ті, хто вигадував модне вбрання, перекваліфікувалися на допомогу армії.

«Зараз шиємо спальні мішки, балаклави, бафи (Безшовна пов'язка на шию, — авт.), сидушки. Іноді військові приходять, щоби підремонтувати свої речі, підшити-вшити, переробити під себе. Ще ми допомагаємо волонтерській мережі зі спідньою білизною, шкарпетками для військових», — розповідає директорка артпростору Олена Кучерук.
Спочатку перші матеріали Олена закупила у місцевих магазинах за свої гроші. Згодом приєдналися волонтери, підприємці, хтось приносив залишки зі свого виробництва.

«Ось, наприклад, була у нас колега, яка займалася пошиттям постільної білизни. Вона виїжджала, тому принесла нам усе, що мала, навіть деяке обладнання. Згодом ми почали збирати гроші. Я давала свою особисту картку. Коли накопичилися кошти, ми з чоловіком поїхали до Дніпра, купили матеріали. Те саме й зараз, ось недавно закупилися, днів на десять роботи вистачить», — доповнює директорка артковоркінгу.

Шити почали те, що дозволило обладнання та можливості матеріалу.
Наприклад, спальні мішки прості у крої, але можуть бути не дуже легкими, некомпактними. Але їх можна використовувати на блокпості або в бліндажах. Там, де вони не вимагають постійної перенесення.
Пробували шити розвантажувальні жилети для військових, але поки що це лише експеримент.

«Зараз у волонтерів підібрався кістяк. Команда з близько десяти людей, хто працює у коворкінгу. Але насправді колектив набагато більший — хтось працює вдома. Наприклад, ми тут робимо крій, а вони забирають додому і там відшивають. Таких понад 20 людей. За день волонтери встигають відшити близько 7 спальних мішків, близько 50 баффів та приблизно 40 балаклав», — пояснює Альона.

Як замовити пошиття
Спочатку волонтери передавали пошите за двома напрямками:
✅ гуманітарний центр при міськраді;
✅ волонтери, які на постійній основі співпрацюють із певними військовими чи підрозділами.

«Ми віддавали речі до Центру волонтерської допомоги при виконкомі й вони там уже роздавали за потребами.
А ті, хто допомагає точково військовим, зазвичай дають нам певний запит, скільки потрібно баффів чи балаклав, ми це відшиваємо, потім вони приїжджають та забирають», — розповідає Олена.
Таким чином краматорські волонтери допомагають військовим та територіальній обороні у різних містах.
«Ми відправляли речі у Волноваху, Ізюм, місцевій поліції, Слов'янській територіальній обороні. Частину речей ми віддаємо безплатно, але й продаємо також. Зрозуміло, що про якусь комерційну вигоду не йдеться, але матеріали треба за щось купувати. Крім самої тканини, потрібні ще нитки, різна фурнітура, ось заради цього можемо продавати, щоб кошти були закуповувати матеріал», — пояснює волонтерка.

На запитання, чи можна зараз робити замовлення, Альона Кучерук пояснює, що не можна сказати напевно «так» чи «ні». Працювати з кожним днем стає дедалі складніше. Через повітряну тривогу, взагалі гнітючу ситуацію, від того, що людей поступово стає менше.
Щоразу, коли виє сирена, волонтери переривають роботу, а це може відбуватися кілька разів на день. Робота може перериватись на годину, іноді й більше. Тому замовити пошиття можна, але прогнозувати майбутнє складно.

Як допомогти?
Для тих, хто хоче фінансово допомогти волонтерам, гроші можна надіслати на номер картки Приватбанку 5168757381373069
Для зв'язку можна дзвонити за номером: 0997133458
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.