"Спільнота Відновлення": як краматорська "Ферма 3Д" відновила свою діяльність у Житомирі
Компанія «Ферма 3Д» — з Краматорська. Її співзасновники Сергій Гаков, Богдан Трістан та Микита Єрьомін — амбасадори «Спільноти Відновлення» та лауреати відзнаки «Незламні зі сходу». Після релокейту вони працюють у Житомирі
«Спільнота Відновлення» — засноване Східним Варіантом ком’юніті незламних жителів сходу, які заново поставили на рейки свою діяльність у сфері бізнесу чи в громадському секторі. Люди, якими ми захоплюємось та про яких хочемо розповісти якнайбільшій кількості людей. Бо такі історії варті вашої уваги та підтримки. Підтримайте створення таких історій — долучайтесь до «Спільноти Відновлення» та підтримайте Східний Варіант донейтом.
***
«Якщо ця технологія має перспективи в майбутньому, для інженера вона стає цікавою»
«Ферма 3Д» запрацювала в Краматорську у 2015 році. Ідея виробляти обладнання для 3Д-друку належала викладачу місцевого вишу Сергію Гакову, студенту інженеру-машинобудівнику Богдану Трістану та IT-спеціалісту Микиті Єрьоміну.
Сергій Гаков розповідає, що цей напрямок був перспективним, саме тому на нього звернули увагу:
«Це перспективна технологія, яка давала змогу тоді й дає змогу зараз швидко виготовляти різні деталі, які не можна виготовити іншими технологіями. До того ж пришвидшує виробництво. Тобто насамперед це швидке виготовлення прототипів і спрощення деяких технологічних ланок».
З часом ідею компанії дещо змінили. Виробництво обладнання та розробка 3Д-принтерів стала не головним напрямком, а суміжною основою.
«Ми виробляємо обладнання, ми виробляємо на власному обладнанні 3Д-друковану продукцію. А також інтегруємо обладнання у складніші комплекси: лабораторні або виробничі, і вже продаємо або постачаємо як рішення. З маленького стартапу «Ферма 3Д» розрослася вже на свої окремі напрямки: освітній, виробництва обладнання, виробництва продукції та інжинірингу», — розповідає Сергій Гаков.
У 2019 році «Ферма 3Д» почала реалізацію освітнього проєкту зі створення в українських школах STEM-лабораторій. Згідно з ідеєю, діти навчалися одночасно чотирьом дисциплінам — science (наука), technology (технології), engineering (інженерія) та mathematics (математика). До початку повномасштабного вторгнення ініціативу реалізовували в 80 навчальних закладах країни.
Деякий час компанія виготовляла протези. Метою було розробити доступні протези для першого застосування, або адаптаційного періоду. Це були електромеханічні протези з функціонально заданими характеристиками. Така ідея, каже пан Сергій, особливо стосувалася дітей, які швидко ростуть та часто змінюють протези. Рішення допомагало їм без труда замінювати виріб та краще інтегруватися в соціум.
«Втратили виробництво на Луганщині та Харківщині»
До лютого 2022 року головне виробництво «Ферма 3Д» розміщувалося на Донеччині в Краматорську. Контрактне виробництво та додаткові склади були на Луганщині та Харківщині. На жаль, саме вони були знищені, а деякі після початку повномасштабного вторгнення ще й окуповані.
У перші місяці співвласники компанії призупинили роботу, щоб зрозуміти подальший розвиток подій. Та коли всі підприємства почали масово евакуйовуватися з Донеччини, «Ферма 3Д» також прийняла рішення про релокацію.
«Що можна робити на Донеччині, якщо немає партнерів та підрядників? Зараз Донецька область — це глухий кут логістики. Тому ми обрали релокацію. Зараз ми працюємо на Житомирщині. До повномасштабної війни Краматорськ нас повністю влаштовував. Ми там працювали й не виїжджали. Ми тільки розширялися. Та якщо ми виготовляємо якийсь продукт, нам потрібна логістика та безпека. Ми вибрали Житомир, бо це транзитне місто», — пояснює Сергій Гаков.
Підприємець зізнається, що до повномасштабного вторгнення мали змогу виготовляти в Україні 70 % продукції для свого виробництва, а 30 % — імпортувати з-за кордону. Зараз же доводиться імпортувати майже 80 % продукції.
«Якщо далі так піде, ми будемо, мабуть, економічно не конкурентні. Імпорт майже 80–90 % комплектуючих і матеріалів для виготовлення інших комплектуючих — це критично багато. Тобто повна імпортозалежність», — каже Сергій.
Та попри складні умови повномасштабної війни «Ферма 3Д» і далі працює на Житомирщині. Найближчим часом компанія планує збільшувати експортну складову, а зараз — займається розробкою нових моделей.
«З вересня ми вже збираємо експериментальну нову ферму з цікавішого обладнання. Уже два тижні проводимо перші випробування. Є десь недоліки, тож другі версії будемо виправляти з більшою продуктивністю. І ми б хотіли, щоб освітня сфера України поверталася в довоєнний напрямок, щоб розвивався STEM-напрямок, робототехніка, лабораторії. Щоби були інвестиції від донорів у ці сфери, але зараз усе крутиться довкола безпеки. Освіта зараз дуже страждає, але ми стараємося її підтримувати. І на Донеччині теж. Віддалено, але робимо», — каже Сергій.
Співзасновники та співвласники компанії «Ферма 3Д» здобули відзнаку «Незламні зі сходу» від Східного Варіанта! Пишаємося нашими підприємцями, які знаходять сили відновити бізнес під час повномасштабної війни!
Як зв’язатися?
Звʼязатися з компанією можна через електронну пошту: info@marina
***