Єдність світу перед обличчям російської агресії: як Литва допомагає Україні
11 лютого до Луганщини з робочим візитом прибули прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук та прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте. Вони відвідали КПВВ у Станиці Луганській, а також КПВВ і ЦНАП у м. Щастя.
Яку підтримку надає Україні Литовська Республіка та що потрібно знати жителям ОРДЛО — дізнався “Східний Варіант”.
Знаковий візит
На зустрічі з журналістами Денис Шмигаль зазначив, що візит Інгріди Шимоніте є дуже важливим та знаковим для України.
"Це демонструє чергову скоординованість та єдність світу та всіх наших партнерів перед обличчям Російської агресії, перед тим підвищенням ескалації, яке ми маємо", — зазначає прем'єр-міністр України.
Він додав, що Україна має потужну підтримку від Литовської Республіки. Литва передає Україні зброю оборонного призначення, зокрема, це стінгери. Також союзником надані вакцини "Jonson & Johnson".
“Велика кількість і достатньо партій вакцини для того, щоб ми могли продовжувати боротьбу з Covid-19, і надати відповідні сервіси та послуги нашим людям, українцям з окупованих територій, які цього забажають на цих пунктах пропуску”, — уточнює Денис Шмигаль.
Також, за його словами, Литовська республіка надає допомогу у розбудові гуманітарної інфраструктури. Серед таких проєктів фінансування школи у м. Авдіївка.
Прем'єр-міністр України відзначив важливість координації партнерів України загалом в Європейському Союзі.
“Дуже важливий сигнал — це те, що пані прем'єр-міністр сьогодні присутня тут, на контактній лінії. Це один з тих факторів, який російським агресорам не дає рухатись вперед, не дає робити обстріли через контактну лінію. Це рятує здоров'я, часом, і життя наших військових”, — додає він.
Денис Шмигаль також прокоментував результати переговорів політичних радників лідерів країн "нормандської четвірки", які відбулись 10 лютого у Берліні. За словами Прем'єр-міністра, вони тривали 9 годин та були надзвичайно важкими.
"Ми бачимо, що російська сторона все ще не хоче рухатись назустріч для того, щоб домовлятись. Але підтвердження виконання мінських домовленостей зі всіх сторін — це також добре досягнення, які є на сьогоднішньому етапі переговорів у нормандському форматі. Ми домовились про наступну зустріч у березні", — зазначає прем'єр-міністр України.
“На власні очі побачити рани війни”
Прем'єр-міністерка Литовської Республіки розповіла, що мета її візиту до України — це висловлення підтримки, обговорення впливу на кордоні та співпраця з Україною.
“Я тут, щоб на власні очі побачити рани війни”, — ділиться з нами Інгріда Шимоніте.
За її словами, у час, коли бачення демократів спрямоване на створення безпечного світу, РФ використовує своє бачення та військову силу у справі для того, щоб поновити сферу впливу та залишити своїх сусідів без вільного вибору.
Інгріда Шимоніте розповіла, як зустрічалась з українськими захисниками.
“Вони впевнені та оснащені, як ніколи. Я побачила готовність захищати власну країну, незалежність та цілісність, а також захищати Європу та світовий порядок”, — впевнена вона.
Прем'єр-міністерка Литовської Республіки зазначила, що українська влада намагається покращити життя людей, які страждають від впливу РФ на обох сторонах від контактної лінії.
“Я тут, щоб запевнити українців, що їхні друзі та партнери намагаються зробити все для того, щоб забезпечити деескалацію конфлікту та підтримати Україну. Литва переходить до військової допомоги Україні. Ми збільшуємо кількість військових інструкторів в країні та забезпечимо додатково оснащення зброєю. Я сподіваюсь і бажаю, що Україні ніколи не прийдеться скористатися цим”, — додає вона.
Важливо знати
Східний Варіант проводив опитування людей. І на питання “Чого саме не вистачає на КПВВ?” багато хто говорив про безплатний транспорт до найближчих міст і між КПВВ.
Сьогодні Східний Варіант мав можливість поспілкуватись з віцепрем'єр-міністеркою з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Іриною Верещук. Вона дала відповідь щодо цього питання.
“Ми вже це робимо. Ми вже замовили такі транспортні засоби. Допоки ми купимо транспортні засоби, ми замовимо послугу. Компанія буде безкоштовно возити людей за кошти державного бюджету. 15 лютого вже проведені тендери, і на Каланчаку і на Чонгару починається така послуга. Як тільки ми побачимо, що це працює, це одразу буде тут”, — зазначає Ірина Верещук.
Також вона розповіла про те, що необхідно знати та як діяти переселенцям та жителям ОРДЛО, які є користувачами карток Ощадбанку.
Нагадаємо, що 1 квітня 2022 року Ощадбанк блокує картки переселенців та жителів ОРДЛО.
“Зараз ці картки старого зразку і їх треба змінити для того, щоб ідентифікувати особу. Особа все-таки змушена буде виїхати. Нам потрібно, щоб люди прийшли принаймні на КПВВ і пройшли ідентифікацію. Ощадбанк може навіть на КПВВ приїхати. Ми розглядали питання за умов гарантії безпеки, щоб Ощадбанк поїхав на ту сторону КПВВ і там, якщо не дають перейти КПВВ, робив таку послугу”, — пояснює віцепрем'єр-міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
За її словами, наразі Російська Федерація відмовляється обговорювати це питання і всіляко блокує.
“Після 1-го квітня ми точно не зможемо надавати таку послугу. Кошти будуть акумулюватись на рахунку. Їх, звичайно, будуть нараховувати. Це пенсії, які мають люди отримати, але вони не зможуть ними скористатись. Тому треба всіляко людям пояснювати, щоб потім не було ажіотажу, шо до 1-го квітня вони мусять пройти ідентифікацію. Їх мусять верифікувати. Якщо немає живої людини, що прийшла і показалась, так буде дуже важко. Через “Дію” це можливо буде потім, коли верифікація буде проведена, бо вже багато часу її не проводили”, — додає Ірина Верещук.
Також Ірина Верещук розповіла, що наразі йде активне розв'язання питання щодо житла для ВПО.
"Через 2 тижні ми презентуємо концепцію, наше бачення, як ми будемо будувати, купувати, здавати в оренду житло для наших внутрішнього переміщених осіб", — резюмує вона.
Підсумком візиту є підтвердження підтримки України Європою. Наша країна може розраховувати на допомогу від іноземних партнерів, що є значним внеском у протидії російській агресії.