
КПВВ на Луганщині. Довгоочікуваний коридор або чергова афера?
Вкотре на засіданні тристоронньої контактної групи сторони домовилися про відкриття нових контрольно-пропускних пунктів в Луганській області
Про історію цього питання і перспективи кореспонденти «Східного варіанта» поговорили з військовими, експертами та місцевими жителями.
Транспортний коридор на Луганщині
Станиця Луганська на сьогодні є єдиним чинним контрольним пунктом в'їзду-виїзду в Луганській області. По суті ж, це пункт входу-виходу, оскільки транспортного сполучення з окупованою Луганщиною просто немає.
Про автомобільні пункти пропуску в Золотому і Щасті говорять уже практично п'ять років. На початку 2016 року КПВВ в Золотому навіть відкрили. Правда в одну сторону. Бойовики встановили бетонні загородження, протитанкових їжаків й нікого не пускають дотепер.
Помічниця командира Луганського прикордонного загону Неля Доценко розповідає, що позиція командування незмінна з 2016-го року.

«Пункт пропуску з нашого боку працює. Пропуск проводиться в села, які знаходяться в так званій “червоній зоні”. Це Золоте-4, Хутір Вольний, Катеринівка. З боку прикордонної служби все готово для повноцінної роботи пункту пропуску», — пояснює вона.
Раніше була досягнута домовленість в рамках ТКГ про відкриття транспортного пункту пропуску в Щасті.

Про це на брифінгу розповів перший заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ростислав Замлинський.
«Є останні домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про відкриття двох КПВВ. Це в Золотому. На підконтрольній українському уряду території вже побудовані певні комплекси будівель і споруд. Це пов'язано з режимною територією, також сервісною територією, де люди зможуть отримувати ті чи інші послуги, а також мова йде про Щастя», — пояснив він.

В Щасті ж роботи йдуть повним ходом. Представник підрядної організації розповів, що вже завезено близько 350 тонн щебеню.
«Ми зараз готуємо фундамент під установку модулів, де будуть розташовуватися наряди прикордонної служби, пункти допомоги й так далі. Роботи ведуться позмінно», — говорить він.
"Одне КПВВ невигідно бойовикам, друге — ЗСУ"
Відкриття пункту пропуску в Щасті — стратегічна поразка української сторони, вважає заступник директора «Українського інституту дослідження екстремізму» Богдан Петренко.
«У місті Щастя — важливий стратегічний об'єкт — Щастинська ТЕС. Однією з умов відкриття КПВВ є, на цю мить, розведення сил і засобів. Але якщо ми це зробимо, то поставимо під загрозу захоплення підприємства. Бойовики ж використовують це, безсумнівно, як свою перемогу. Цього ні в якому разі не можна допустити. Якщо ж ми залишимося на тих же позиціях, то ватажки так званої “ЛНР” навряд чи підуть на такі умови», — упевнений експерт.
У Золотому ситуація кардинально протилежна. Чому — пояснила мешканка Золотого Тамара.

«Там у них (бойовиків т.зв. “ЛНР”) в Первомайську ремонтна база важкої техніки. Тому вони ні ОБСЄ туди не пускають, ні КПВВ не відчиняють. А нам доводиться робити гак практично в 300 кілометрів, щоб потрапити до Первомайська, до якого максимум 10 кілометрів. У багатьох місцевих там квартири, родичі поховані», — пояснює жінка.
Петренко резюмує: щоб відкрити 2 транспортні коридори, потрібно проробити величезну дипломатичну роботу.

«Хто поступиться — в будь-якому випадку програє у військовому плані, але виграє в дипломатичному. Тут потрібно розуміти, що на сьогодні вигідно обом сторонам конфлікту, і хто більше впевнений у перемир'ї. Людям же війна, в принципі, не потрібна. Але якщо говорити про пункти пропуску, то, звісно, людям зручніше, коли їх більше», — говорить експерт.
Що ж, сумний досвід з відкриттям КПВВ в Золотому підказує про неспроможність таких заяв.
Однак, можливо, новий склад ТКГ зможе досягти стійких домовленостей. Як то кажуть, час покаже.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.