Як проїхати через КПВВ, якщо щось сталося з українським паспортом
Відсутні чи пошкоджені українські документи в людей, що живуть на окупованій території, часто є причиною того, що люди просто відмовляються від перетину лінії розмежування. Вони бояться, що їх “розвернуть” на КПВВ та не пропустять на підконтрольну Україні території. «Східний варіант» з’ясовував, чи так це насправді.
Прикрості з документами у людей на окупованій території стаються доволі різноманітні. Як зазначають самі мешканці ОРДЛО, інколи в українських паспортах ставлять певні позначки окупаційні «держоргани». Або ж паспорт зазнав технічних пошкоджень, чи навіть втратився. Або в людини не було змоги вчасно приїхати та поновити документ, а тому його термін дії закінчився.
Що робити в кожній з таких ситуацій і чи варто намагатися перетнути лінію розмежування без дійсних українських документів — далі у форматі питання-відповідь.
❓ У паспорті стоять позначки окупантів. З ним можна пройти через КПВВ?
Почнімо з того, що будь-які пошкодження українських документів, та навіть їх відсутність, не завадять людині перетнути лінію розмежування. Відрізняється лише процедура відновлення цих документів уже на підконтрольній Україні території.
Як розповіла «Східному варіанту» керівниця гуманітарного центру «Проліска-Станиця-Луганська» Катерина Артьомова, паспорти з позначками чи штампами окупантів на КПВВ фактично не зустрічаються. Однак, є інші подібні позначки від країни-агресора.
«Були випадки, коли російські держоргани ставили в українські паспорти печатки про тимчасову реєстрацію. Варто розуміти, що жодна держава не має права ставити позначки у внутрішній паспорт громадянина іншої країни. Такий паспорт потребує заміни. І коли люди перетинали лінію розмежування, то їм говорили, що ваш паспорт треба замінити. Але у будь-якому випадку їх пускали на підконтрольну територію», — зазначила пані Катерина.
❓ А якщо в паспорті вирвані сторінки чи він сильно пошкоджений?
На КПВВ це не буде проблемою. Але варто мати при собі інші документи, наприклад свідоцтво про народження. Воно допоможе під час відновлення паспорту.
❓ Дитину без документів пропустять на КПВВ?
Ні. Якщо дитину супроводжують дорослі, які не мають свідоцтва про народження дитини, то працівники КПВВ не матимуть підтвердження того, що дитину, наприклад, не викрали.
Крім того, дитину до 16 років мають супроводжувати батьки. А якщо хтось один з батьків перетинає лінію розмежування з дитиною, він має надати згоду від іншого з батьків.
У випадках, коли свідоцтво про народження дитини є втраченим на окупованій території, варто звертатися за консультацією до правозахисників. Такі ситуації розв’язуються індивідуально. Наприклад, якщо батьки мають інші документи, що підтверджують народження дитини.
❓ Якщо українського паспорта взагалі нема, або він втратив чинність N років тому, мені не варто навіть пробувати перетнути лінію розмежування?
Україна, як держава, не відмовляє людям, які хочуть поновити свої українські документи. Тому, якщо людина втратила паспорт навіть кілька років тому і через проживання на окупованій території не могла його поновити (і при цьому має копію паспорта), то на підконтрольну Україні територію її пропустять.
Те ж саме стосується і людей з простроченими паспортами.
«Варто розуміти, що на підконтрольну територію людину пропустять і з пошкодженим паспортом, і взагалі без паспорта. Але на окуповану територію, якщо людина того захоче, вона зможе виїхати лише після поновлення українського паспорта», — зазначила Катерина Артьомова.
❓ Добре, я перетнув/ла лінію розмежування з недійсним паспортом. Що далі?
Те, що українська сторона пропускає людей на підконтрольну територію без особливих проблем, далеко не означає, що із собою не потрібно мати жодних інших документів, які можуть підтвердити вашу особу (якщо вони є).
Наступним етапом після перетину КПВВ є процес відновлення документів в міграційній службі. І в різних випадках ця процедура різниться.
«Якщо, наприклад, людині 22 роки й в неї взагалі немає українського паспорта, то тоді їй доведеться залучати свідка, який має приїхати та підтвердити особу людини. У будь-якому випадку, фахівці ДМС скажуть, чи потрібне встановлення особи, чи ні, і проконсультують щодо процедури в кожній окремій ситуації», — зазначила Катерина Артьомова.
Важливий момент: людям, які хочуть поновити документи, варто розуміти, що деякий час вони мають знаходитися на підконтрольній України території, поки ці документи виготовляються. На це потрібно розраховувати, плануючи поїздку.
❓ Чи доведеться платити штраф за несвоєчасне поновлення паспорта?
Ні, жодних штрафів у таких випадках немає.
Як відомо, оновлювати паспорт потрібно у 25 та 45 років. Раніше, потрібно було вклеювати фотографію у паспорт-книжечку. Тепер же під час поновлення документ замінюють на ID-картку. Так ось, якщо навіть 25 чи 45 років людині виповнилося 5 чи 7 років тому, то вона так само безперешкодно може проїхати на підконтрольну територію та поновити документ.
❓ Я не розбираюсь у таких речах і не зможу самостійно відновити документи. Мені хтось допоможе на КПВВ?
Звісно. Більш того, таку консультацію можна отримати навіть не перетинаючи КПВВ. У «сірій зоні» працюють волонтери, які консультують людей.
Зокрема, на КПВВ «Станиця-Луганська» волонтери працюють без вихідних з 8-ї до 16-ї години. Вони мають уніформу з емблемами на ній. Така допомога консультантів є безкоштовною.
Катерина Артьомова при цьому радить консультуватися з юристами телефоном перед тим як рушати в дорогу.
З ким радитися:
📌 Державна міграційна служба (Донецька обл.— (095) 440-44-39, Луганська обл. — (067) 315-85-81);
📌 Гуманітарна місія «Проліска» — 096 404 1034;
📌 «Донбас—SOS» — 0 800 309 110;
📌 «Право на захист» — 044 337 1762.
Підсумовуємо:
- Відсутність, пошкодження та інші проблеми з українськими документами — не причина відмовлятися від приїзду на підконтрольну Україні територію.
- Поновити паспорт — не проблема, особливо якщо людина має інші документи, які підтверджують особу. В протилежному випадку доведеться залучати свідків. Однак, кожен випадок індивідуальний і юристи можуть знайти рішення навіть без свідків.
- Людина, як правило, має бути присутньою на підконтрольній території, поки поновлюються її документи. Існують винятки, але їх краще уточнювати у фахівців ДМС індивідуально.
- На КПВВ, у сірій зоні чи телефоном завжди можна отримати безкоштовну консультацію.
***
P.S. Вже після публікації матеріалу до редакції “Східного варіанту” звернулися читачі та попросили відповісти на ще одне питання:
❓ Якщо у паспорті значиться Донецька реєстрація (або будь-яка інша "прописка" на окупованій території), то чи дозволений в’їзд на підконтрольну територію?
Так, реєстрація місця проживання на окупованій території не може бути причиною не пустити людину на підконтрольну територію. Це навіть не є причиною відправляти людину на зміну паспорту.
Крім того, віднедавна вимушеним переселенцям дозволено мати два місця реєстрації — в ОРДЛО і на підконтрольній території.