З “цієї” сторони — на “ту”: як проїхати з ОРДЛО в Україну і навпаки
Коли повноцінно запрацюють усі КПВВ? І чи чекати хоч якихось змін на лінії розмежування? “Східний Варіант” розібрався у ситуації
Автомобільна траса. Неймовірна спека. Черга з десяток машин. Та, нарешті, — КПВВ. На контрольних пунктах в’їзду\виїзду із району проведення ООС яблуку ніде впасти. Тільки пропускають не всюди. І не всіх.
Ще з листопада 2020 року Україна відкрила свої контрольні пункти в’їзду\виїзду. Усього їх сім: КПВВ “Щастя”, “Станиця Луганська” та “Золоте” у Луганській області; “Майорське”, “Мар’їнка”, “Гнутове” та “Новотроїцьке” у Донецькій. Через усі проїхати неможливо: 5 дзеркальних блокпостів представників самопроголошених “республік” — закриті.
Тому користуватись приходиться лише двома: “Станиця Луганська” та “Новотроїцьке”.
“Станиця Луганська”
КПВВ “Станиця Луганська” — лише пішохідний. З підконтрольної Україні території цей пункт працює без вихідних з 8 ранку до 16-ї години дня.
У липні, коли Україна перебувала у «зеленій» зоні, проходити самоізоляцію було не потрібно. Тоді за липень 2021 року через «Станицю Луганську» з ТНТУ (тимчасово неконтрольованої території України — ред.) прибуло 37 тисяч людей, а в’їхало — 38 тисяч.
З 5 серпня через збільшення хворих на коронавірус в Україні уряд запровадив знову 14-денну самоізоляцію через додаток «Вдома».
За словами координатора з питань захисту БФ «Право на захист» Володимира Олексенка, такі міри безпеки зменшили кількість людей, які перетинають КПВВ, на 9-10 тисяч.
«Станом на серпень 2021 року через «Станицю Луганську» зі сторони ОРДЛО на підконтрольну українському уряду територію за попередньою статистикою прибуло близько 28 тисяч людей, на непідконтрольну виїхало близько 29 тисяч».
Аби перетнути КПВВ з території, яка підконтрольна українському уряду, достатньо мати дозвіл від СБУ і реєстрацію місця проживання у Донецькій або Луганській області.
Олена (ім'я змінено на прохання героїні) переїхала до Києва у 2015 році, коли вступила до університету. Додавала максимум зусиль, аби навідуватися до мами в рідний Луганськ за першої можливості. Проте цього разу Олені це не вдалося:
“У мене в паспорті зараз київська “прописка”, бо я проживаю у гуртожитку. Але є і луганський штамп. Там питань не було. Але як тільки я дійшла на той КПП… відразу почались питання. Що раз у мене київська прописка, то я уже “не луганська”. Казали, що можуть пропустити, але плати гроші. 500 доларів. В мене таких грошей нема. І я поїхала назад”.
Однак, якщо ви все-таки в’їхали, не факт, що зможете повернутись.
По-перше, перетинати КПП зі сторони бойовиків можна лише один раз у місяць. А по-друге, щоб виїхати з ОРДЛО, також потрібно мати “прописку” в самопроголошених республіках та пропуск від “Міжвідомчого штабу” т.з. “ЛДНР”.
Сам пропуск буде дійсний лише пів року, а рішення про його видачу/невидачу буде прийматися протягом 15 днів. Отримати його можна онлайн. Відправити заявку на Telegram-канал чи електронну пошту.
“Дозвіл” люди чекають і по 2 роки.
Але і з ним може бути неприємний сюрприз від бойовиків на КПП у вигляді хабаря.
А потім потрібно буде “відсидіти” карантин удома.
Перевіряти, правда, будуть лише перші два дні й то — не факт.
“Досі діє самоізоляція з України на окуповану територію — дані вносять в журнал. І хтось має перевіряти, вдома чи ні. Але по факту ніхто не дзвонить. Люди висиджують вдома два дні та й усе”.
Якщо ж бажаєте мати “мультивізу” і безперешкодно в’їжджати та виїжджати, сума — більша.
“Спеціальний пропуск дозволяє перетинати КПВВ в обидві сторони. Спецпропуск з ОРДЛО коштує майже тисячу доларів”, — пояснює воєнний експерт Олег Жданов.
Виходить, перетинати легально КПВВ — дорого. Однак вихід є! Інтернет просто кишить дешевшими варіантами.
Потрібно лише вбити у пошуковику запит “як потрапити з “ДНР” в Україну”. І вуаля! Перше посилання в гуглі: маршрут Донецьк-Київ. Коштує до 3 тисяч гривень, в залежності від способу перетину:
А до Одеси у розпал курортного сезону — знижка: 3 тисячі гривень замість 3 500 гривень.
І, звичайно ж, через кордон РФ. З однієї сторони — не дуже й дорого. З іншої — трохи довше за часом — простояти можна хоч цілісінький день. А раніше це було і не безпечно. Оскільки перетинати українсько-російський кордон там, де його контролюють бойовики, було незаконно. За це був штраф — від 1,7 тисячі гривень до 5,1 тисячі гривень.
Однак українська влада вважає це несправедливим рішенням щодо до жителів окупованих територій. Тому 29 червня 2021 року Верховна Рада України цей закон скасувала.
З серпня цього року, люди, які підпадають під певні категорії гуманітарного характеру, можуть потрапити до підконтрольної Україні території в обхід лінії розмежування — через кордон РФ — без штрафу. Зокрема, якщо це стосується: повернення до місця проживання, возз’єднання сім’ї, важкої хвороби або смерті близьких родичів, необхідності забезпечення лікарськими засобами або проходження лікування, прийняття спадщини, перетин КПВВ з метою відвідування закладу освіти для навчання, виїзду з тимчасово окупованої території на постійне чи тимчасове проживання в іншій державі.
«Якщо до відміни штрафу, складалося 200-300 протоколів на день, то після скасування ця кількість значно зменшилась до 10-20 протоколів», — розповідає координатор з питань захисту БФ «Право на захист» Володимир Олексенко.
Штрафи скасували на період дії карантину або на час блокування діяльності КПВВ.
Поки українська влада покращує умови перетину людей з ОРДЛО, на дзеркальному КПВВ “Новотроїцьке” — “Оленівка” бойовики вигадали ще один спосіб обмеження.
А що з “Новотроїцьким”?
Якщо за серпень з КПВВ “Станиця Луганська” на тимчасово окуповану територію України виїхало 29 тисяч людей, а на підконтрольну Україні територію прибуло 28 тисяч осіб, то через КПВВ “Новотроїцьке” за цей же місяць серпень виїхало/прибуло у рази менше людей: 2 тисячі 251 людина прибула з ОРДЛО і 3 тисячі 152 людини виїхало в ОРДЛО. І це при тому, що КПВВ “Новотроїцьке” можна пройти й пішки, й проїхати на транспорті.
Але проблема у тому, що бойовики дозволяють перетинати дзеркальний КПП “Оленівка” лише двічі (!) на тиждень: у понеділок та п’ятницю.
Крім цього, на дзеркальному КПП потрібно здавати тест на коронавірус. І незалежно від того, який буде результат самоізоляція — обов’язкова.
“Здача тесту на КПП «Оленівка» — обов'язково. Самоізоляція 14 днів — обов'язково”, — заявила в інтерв’ю “Политпросвет Live” відповідальна за роботу оперативного штабу “Здоровий рух” у т.зв. “ДНР” Людмила Кошарна.
А якщо тест на коронавірус буде позитивним, то ізоляція — у лікарні.
“Обсервацію проходять в медичному закладі тільки в тому випадку, якщо ваш тест показав позитивний результат. Тоді людина відправляється з Оленівки на кареті "швидкої допомоги" до медичного закладу. Якщо тест показав негативний результат, ви в протоколі (на КПП — ред.) вказуєте адресу. Це або ваш фактична адреса, або адреса згідно з реєстрацією, по якій ви зобов'язуєтеся пройти 14-денний термін самоізоляції”, — пояснила чиновниця окупаційної влади.
Вартість експрес-тесту — близько 730 гривень або ж 1700 рублів.
Чому ж виходить, що на КПВВ “Станиця Луганська” перетнути лінію розмежування легше, ніж на “Новотроїцькому”?
Сергій Гармаш називає це економічним ходом, який може хоч якось розв'язувати соціально-економічні проблеми ОРДЛО.
“У Донецькій області КПВВ обмежено всього лише двома днями на тиждень, тому що є економічна зацікавленість бойовиків в тому, щоб їм місяцями завозили так звану “гуманітарну допомогу”, яку вони самі розподіляють, а ми не знаємо як. У Луганській області економічна ситуація гірша, тому вони хоча б одне КПВВ не обмежують”, — каже представник української делегації в ТКГ.
Жителі ОРДЛО завозять у “республіки” українські пенсії, українські соціальні виплати, продукти першої необхідності та… ліки. Бо як розповідали самі місцеві жителі координатору “Восток SOS” Євгену Васильєву — із медициною там тотальні проблеми:
“Люди приїжджають до України, аби “затаритись” — купити необхідні продукти та ліки. Місцеві кажуть, що навіть лікарі там радять їм їхати в Україну по медикаменти та лікуватись”.
Але чому тоді, не зважаючи на притік грошей, бойовики все одно обмежують рух перетину на лінії зіткнення?
Російська влада ускладнює перетин КПВВ, щоб ізолювати донеччан та луганчан від України.
“Це стратегія РФ. Вони розуміють, що ситуація у світі не на їх користь. Поступово міжнародні лідери розуміють, що ми воюємо з Росією. Що ніяких ополченців тут немає. шо тут регулярні російські війська. Тому Росія максимально відділити поспішає мешканців Донбасу від України”, — коментує військовий експерт Олег Жданов
Максимально відділити мешканців Донбасу від України допомагає і відкритий в’їзд до РФ, і спрощена процедура отримання російських паспортів для мешканців ОРДЛО.
“Маючи російський паспорт перетнути кордон “ДНР” чи “ЛНР” до Росії легше. Навіть, якщо їдеш до України. На кордоні, яку контролюють сепаратисти з РФ, дуже придираються, якщо у тебе український паспорт. Удвічі більше перевірок і вдвічі більше часу можна витратити на “митниці”. Через це декілька моїх знайомих звідти зробили російські паспорти. Я розумію їх. Жити якось треба”, — ділиться переселенка з Харцизька Оля.
Коли запрацюють усі КПВВ повністю?
На думку воєнного експерта Олега Жданова, усі КПВВ відкриються, якщо Україна погодиться грати за правилами, які диктує Кремль. РФ вимагає, аби Україна пішла на перемовини з сепаратистами.
Проте ці “умови” є неприйнятними для України та міжнародної спільноти.