Третя хвиля. Як на Донеччині боротимуться з коронавірусом
Цього тижня у Донецькій ОДА пройшов круглий стіл на підтримку програми вакцинації від COVID-19. Чиновники за участю міністра охорони здоров'я обговорили рівень вакцинації на Донеччині та розробили план, як посилити цей процес у регіоні. Східний Варіант дізнався про найголовніше
У круглому столі, який відбувся у змішаному режимі (онлайн та офлайн), взяли участь заступник голови Донецької обладміністрації Денис Клюшніков, директор Департаменту охорони здоров'я ДонОДА Володимир Колесник, а вступне слово сказав Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
«Практично два роки весь світ відчуває на собі тягар пандемії. Щодня вмирають люди. 98% людей, яких госпіталізували з ковідом протягом останніх трьох місяців, не вакциновані. Частина ніколи не повернеться додому або буде довго реабілітуватися після COVID-19. Вам обирати: вакцинуватися і жити або щодня наражати на ризик своє життя і життя своїх близьких. Вакцинація запобігає тяжкому перебігу хвороби, госпіталізації та смерті. Вакцинуйтеся у найближчому центрі чи пункті вакцинації», — закликав Віктор Ляшко на початку круглого столу.
Також він розповів, що в Україну надійшло майже 23 млн доз вакцин. Однак потрібно, щоб усі, хто хоче вакцинуватися, отримали доступ до вакцини саме там, де їм зручно. Тому Міністерство хоче об'єднати сили громад та системи охорони здоров'я.
Ситуація в області
Про те, як йдуть справи з доступом до вакцини в Донецькій області, розповів заступник голови Донецької обладміністрації Денис Клюшніков:
«Ми вже другий рік живемо в умовах пандемії та бачимо, що єдиний шлях її зупинити — це вакцинація. Щоб виробити колективний імунітет, потрібно вакцинувати щонайменше 75% населення. Враховуючи те, що довіра до вакцинації була невелика, ми опинилися у червоній зоні. За результатами статистики ми бачимо, що третя хвиля пандемії — це хвиля не вакцинованих», — заявив Денис Клюшніков.
Також заступник голови області розповів, що в регіоні на сьогодні немає нестачі у вакцині та центрах вакцинації.
Доступність до вакцини в області забезпечується 91 мобільною бригадою у 189 пунктах вакцинації в амбулаторіях та 28 центрах масової вакцинації населення.
За інформацією начальника Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної адміністрації Володимира Колесника, на підконтрольній території Донеччини вакциновано 1 млн 867 тисяч осіб (з понад 4 млн загального населення області — авт.).
На 9 листопада 2021 року в області зайнято 83% відсотка лікарняних місць, виділених для хворих на коронавірус.
Темпи вакцинації
На сьогодні в Україні проведено майже 20 млн щеплень від COVID-19. З них дві дози отримали трохи більше ніж 8 млн осіб. Про це на круглому столі повідомила аналітикиня інформаційно-статистичної звітності про проведення вакцинальної кампанії проти COVID-19 при МОЗ Олександра Каркіщенко:
«Ми знаємо, що сьогодні в Україні вакцинуються переважно вакцинами Pfizer, AstraZeneca, CoronoVac.
До кінця року ми сумарно отримаємо 16,5 млн доз Pfizer. Також найближчим часом очікуємо на Moderna», — заявила аналітикиня.
Вона розповіла, що метою МОЗ є 48 млн щеплень від ковіду по Україні. Щоб досягти цієї мети, необхідно проводити 350 тисяч щеплень на добу. Наразі проводиться 317 тисяч.
«Якщо говорити про кількість проведених щеплень з початку кампанії, то Донецька область у десятці лідерів. Але важливішим є показник кількості введених доз на 100 тисяч населення. І тут Донецька область, на жаль, в антилідерах, вона на шостому місці з кінця», — розповіла Олександра Каркіщенко.
Водночас експертка зауважила, що на Донеччині хороша динаміка щодо кількості вакцинацій. Тут проводять до 14 тисяч щеплень на день при тому, що планова кількість, яка потрібна для того, щоб Україна досягла 48 млн щеплень до кінця року, — це трохи понад 17 тисяч щеплень на день.
Глобальні рекомендації ВООЗ
Про те, які рекомендації щодо вакцинації дає Всесвітня Організація Охорони Здоров'я та рівень їх впровадження в Україні, розповів фахівець ВООЗ з імунізації Станіслав Гаєвський:
«Вакцинувати 10% населення кожної країни до вересня. Вакцинувати 40% населення кожної країни до кінця 2021 року та 80% до середини 2022 року. Першої мети Україна успішно досягла. Однак ресурси обмежені, тому потрібно розставляти пріоритети. Насамперед вакцинувати людей, які є найбільш вразливими до COVID-19. Це люди похилого віку, медичні працівники, щоб медична система витримала великий наплив пацієнтів», — пояснив Станіслав Гаєвський.
За словами експерта, в Україні на вакцинування людей похилого віку випадає лише 26% від загального населення країни. У США ця цифра перевищує 60%.
Серед 10 млн населення України віком від 60 років повністю вакциновано менш як 20%.
Щодо Донецької області, то тут двома дозами вакциновано лише 8% населення.
Зі 124 тисяч старше 60 років вакциновано 77 тисяч осіб. Це означає, що люди похилого віку не мають пріоритету у вакцинації, а обслуговуються на загальних умовах з іншими.
Найголовніша рекомендація Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я щодо покращення ситуації з вакцинуванням — це комунікація. Насамперед із людьми, які належать до пріоритетних груп.
Як провести цю комунікацію:
1. Проводити збори із головами місцевих адміністрацій. Інформувати про процес вакцинації голів територіальних громад, старост, інспекторів.
2. Підготувати та поширювати в громадах інформацію про те, яка вакцина використовується у найближчих центрах вакцинування. Найближча адреса, де можна зробити щеплення від ковіду. Контакти, куди можна звернутись з питань вакцинації.
3. Проводити зустрічі у громадах за участю сімейних лікарів чи лікарів загальної практики. Давати найповніші відповіді на питання, пов'язані з вакцинуванням.
Своєчасне та повноцінне інформування та легкий доступ до спеціалізованих центрів людей і насамперед тих, хто входить до груп ризику — це пріоритет кампанії з вакцинації, зазначили експерти на круглому столі.
Варто зазначити, що захід був організований у рамках адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров'я у співпраці з Міністерством охорони здоров'я та Громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу та спрямований на підвищення схильності українців до вакцинування від COVID-19.