"В Індії люблять українську кухню": історія кулінара з Сєвєродонецька, який підкорив Гоа
Рецепт азійської дивини та історія успіху, що надихає — в матеріалі «Східного варіанта»
Тимофеєв Сергій народився в Сєвєродонецьку. Механік за освітою, але більше 12 років працює у сфері кулінарії. Про таку професію Сергій серйозно задумався в студентські роки.
«Студенти не мають у своєму розпорядженні великої кількості продуктів, але, на подив друзів, у мене вийшло з декількох інгредієнтів створити щось смачне і цікаве. Вирішив спробувати себе в кулінарії», — згадує Сергій.
Талант і багато практики
Студент влаштувався в ресторан азійської кухні. Умови роботи були непростими: багато замовлень, мало кухарів. Через якийсь час Сергій вирішив перейти працювати в інший ресторан. Набирався досвіду, практикував, змінив багато місць роботи в цій сфері.
«Керівництво і колектив бачили мої старання і виконану роботу. В останньому своєму ресторані вже преміум класу дуже швидко підвищили до су-шефа. Посада дуже відповідальна, і не кожен хоче підвищуватися до неї. Але я хотів рости і йти далі», — ділиться з нами кулінар.
Через якийсь час Сергій одружився. Його дружина професійно займалася танцями та запропонувала Сергію експеримент — спробувати переїхати жити в екзотичну країну.
«Я був впевнений, що зможу прогодувати сім'ю, оскільки наші професії універсальні, а кулінарія актуальна всюди. Тому вирішили ризикнути. Заздалегідь підготувалися: в інтернеті знайшов роботу і місце для житла. У 2018-му році поїхали жити до Індії», — згадує Сергій.
Інший підхід до готування
Ресторан був російськомовним, тому мовного бар'єра на собі кулінар не відчув. Сергія призначили головним по кухні. Він повинен був навчати індусів української кухні та коригувати їх дії.
«Індуси, за своєю звичкою, можуть будь-яку страву зробити “спайсі” (гострою). Звичайне пюре можуть сильно переперчити, а м'ясо подати напівсирим, і це не вважається у них помилкою. В Індії абсолютно інший процес готування. Все по іншому. Не як у нас», — пояснює кулінар.
Важливий твій труд, а не національність
«Народ в Індії — дуже доброзичливий. Люди звертають увагу на твоє бажання працювати та любов до праці, а не який у тебе колір шкіри й звідки ти. Персонал в ресторанах абсолютно різних національностей. На заробітки приїжджає багато людей з Непалу. І у всіх ресторанах, де я працював, був приємний і доброзичливий колектив», — ділиться Сергій.
Водночас підкреслює, що Індія — країна контрастів. Індуси дуже багато смітять. Але вони попри це дуже охайні: часто миються і, звичайно ж, чистоті продуктів і посуду приділяють багато уваги.
«Не дивуйтеся, якщо їжу на тарілку вам покладуть руками. І це прийнятно для таких страв, як «Самоса», «Вада» (страва схожа на українські пиріжки). Це не халатне ставлення до гігієни, просто так заведено. Миють руки постійно. Але гумові рукавички не надягають — це не заведено. І відмінності виявляються в багатьох речах. Попри те, що Індія вважається бідною країною, там дуже важко померти від голоду. І це знову ж таки про контрасти. В Індії дуже багато храмів (темплів). Можна зайти до будь-якого темплу, якщо у тебе зовсім немає грошей і їжі, тебе нагодують. Переважно їх будують заможні люди, таким чином допомагаючи бідним», — пояснює Сергій.
Різна релігія — різна їжа
Кулінарія — це сфера, де через їжу можна пізнати й культуру країни. Культура дуже різнобічна.
«Взяти навіть індійські релігії. Індуїзм відрізняється ідеєю вегетаріанства: багато хто не їсть навіть курку. «Хінду» (індоарійський народ Північної Індії — авт.) свинину і яловичину не їдять взагалі та навіть своїх собак не годують таким м'ясом. Це у них заборонено. Але водночас «корова — священна тварина» не характеризує всю Індію. Є релігії, де яловичина допустима до їжі. І такі характерні відмінності в релігіях відбиваються і на специфіці ресторанів. Є ресторани з позначкою «Veg» (вегетаріанські) і «Non-veg» (не вегетаріанські)», — уточнює кулінар.
Культ рису
В Індії проживає близько півтора мільярда людей. Дуже великий запас мікроелементів повинен мати ґрунт, щоб прогодувати таку кількість людей. В цьому плані індусів врятував рис.
«Уявіть собі, якби таке численне населення харчувалося не тільки рисом, а й іншими продуктами. Ґрунт відразу збіднів би. Рис не так витягає мікроелементи з ґрунту. Індуси люблять рис шалено. Звичайні люди садять і вирощують його для себе, як наші люди — картоплю. Рис подають додатково до більшості основних страв. А різноманітність кухні досягається шляхом різних підлив і зажарок», — говорить Сергій.
Українська кухня підкорила індусів
Індуси, з якими знайомий Сергій, дуже люблять українську кухню, адже вона багата різноманітністю продуктів і способами їх приготування. Індійська кухня відрізняється насиченістю смаку шляхом колосальної кількості спецій. Але інгредієнтів, з яких можна готувати, порівняно мало.
«Індуси в захваті від нашого борщу. Це їхня улюблена страва з української кухні. Поза роботою, коли відпочиваємо з друзями або спілкуємося з жителями Гоа, мене завжди просять приготувати що-небудь з нашого традиційного», — ділиться з нами кулінар.
«Індія шокує, коли опускаєш голову і бачиш це сміття. Індія закохує в себе, коли підіймаєш голову і бачиш її природу. Це країна різних полюсів. Я багато подорожував, бачив і пробував безліч страв, але улюбленої кухнею все ж залишається українська. Коли приїжджаю до Сєвєродонецька, мама обов'язково готує для мене “Оселедець під шубою”. Це моя улюблена страва», — з теплом говорить Сергій.
Рецепт індійської страви Гобі Манчуріан (Gobi Manchurian) від Сергія
Вам знадобиться:
Цвітна капуста 200 г
Імбир, часник, перець-чилі (кількість на ваш розсуд)
Олія рослинна
Крохмаль 1 ч.л.
Соєвий соус 50 мл
Зелена цибуля, кінза, кунжут (для подачі)
- Розібрати на суцвіття цвітну капусту.
- Нарізати чилі-перець, часник та імбир дрібним кубиком.
- У глибокій сковороді розігріти олію, обсмажити там капусту.
- Додати до капусти нарізані чилі-перець, часник, імбир. Можна додати й інші ваші улюблені спеції (на фото додаткові спеції: кардамон і куркума). Обсмажити ще пару хвилин.
- Додати соєвий соус.
- Чайну ложку крохмалю розвести в невеликій кількості води. Залити в сковороду до капусти. Затягнути крохмаль (капуста обволікається спеціями).
- Під час подачі можна додати свіжу кінзу, зелену цибулю, кунжут. Як гарнір можна подати рис.
Смачного!
Читайте також:
Стейк з 17 століття і «марсіанська трава» з солоних озер: історична кулінарія Слов'янська
«Кулінарія у мене в крові»: три рецепти від авторки кулінарної книги греків Приазов'я
Без олів'є і шуби: 12 нетипових рецептів до новорічного столу