
Хакатони, подкасти та гуманітарна допомога: як громадськість з Донеччини працює під час війни
Громадська організація “Штука” почала працювати після 2014 року у Мирнограді. Серед діяльності – артвечори, художні зустрічі, підтримка молодих митців. Після повномасштабного вторгнення діяльність організації була направлена на збереження культури Донеччини та на гуманітарну допомогу для регіону. Як це відбувається, дізнавався “Східний Варіант”.
З початком повномасштабної агресії рф проти України, волонтери ГО “Штука” почали допомагати мешканцям Донецького регіону, продовжуючи при цьому волонтерську діяльність. Наприклад, нещодавно за їхньої організації був проведений хакатон у Львові щодо ідей для інтеграції внутрішньо переміщених осіб.
Розвивали культуру Донеччини та розказувати про це всьому світу
До 24 лютого ГО “Штука” ставила за мету розвивати культурні екосистеми Донецької та Луганської області. Цим була можливість створити культурну співпрацю у регіонах, об’єднати мешканців, розвивати українську самоідентифікацію.
“Ми влаштовували артвечори, виставки, художні зустрічі, сприяли виготовленню нових відео, анімації, картин, фотографій, які сприяли б розвитку наших регіонів. Ми підтримували молодих митців, надавали їм місце для виставок, допомагати з організацією”, – розповідає директор ГО “Штука” Євген Бражко.

До 2022 року організація встигла реалізувати проєкт “Пост-схід: Враження”, який був направлений на покращення іміджу Донбасу в межах України та за її межами шляхом проведення досліджень, документації та творчого переосмислення європейської спадщини Донецької та Луганської областей, включенням цієї спадщини у ширший європейський контекст.
Тоді в рамках проєкту волонтери знімали анімаційні відео про втрачені об’єкти спадщини регіону, а також створювали про це відео та фоторепортажі. На жаль, робота над проєктом не була закінчена. Значна частина матеріалу була відзнята у вже знищених російською армією Маріуполі, Бахмуті, Лисичанську. Зараз команда переосмислює, як завершити проєкт та правильно використати відзнятий матеріал.
Серед інших проєктів – “Ветерани будують”, який був направлений на зменшення кількості стереотипів про учасників АТО/ООС. Тоді українські ветерани разом з молоддю будували власними зусиллями скейт-парк у Попасній.
Від розвитку культури сходу України до гуманітарної допомоги
З початком повномасштабного вторгнення постало питання – як продовжувати розвивати культуру та допомагати людям?
Через питання безпеки волонтери організації релокувалися з Мирнограда. Зараз команда роз’їхалась по всій Україні, але з усіх її куточків працюють для єдиної місії.

Сьогодні більша частина роботи волонтерів – це забезпечення гуманітарними наборами мешканців східних областей України, а також українських захисників з захисницями. Серед потреб населення – це їжа, засоби гігієни, ліки та медикаменти, одяг, енергоносії. Волонтери ГО “Штука” отримують вантажі від закордонних партнерів та гуманітарних місій, а потім перенаправляють та відправляють, відповідно до списків потреб, у Мирноград та Покровськ Донецької області. Звідти вантажі можуть або одразу роздаватися людям, або їхати в інші населені пункти регіону.
“Ми почали працювати майже з перших днів повномасштабного вторгнення. До нас звертались люди за допомогою, за консультацією щодо виїзду. Ми бачили, що ситуація стає гіршою, що обстріли посилюються. Тому допомога населенню стала одним з пріоритетних напрямків”, – розповідає Євген Бражко.
Варто відзначити, списки потреб у Донецькій області формують місцеві волонтери, партнери ГО “Штука” або волонтерські штаби чи координатори. Саме за ними команда організації потім збирає необхідну допомогу та передає у населені пункти.

Гуманітарні вантажі волонтери збирають на грантові кошти від своїх донорів. Серед них – Мирноградський гуманітарний центр, “Nova Ukraine”, DRA, БО “Мережа 100% Життя” та інші.
З квітня та до листопада 2022 року волонтерам вдалось доставити в громади Донеччини понад 5400 продуктових та 1800 гігієнічних наборів, близько 200 одиниць одягу для переселенців, а також зарядні станції, генератори, свічки, газові пальники. Робота у цьому напрямку постійно продовжується.
Розвиток культури Донеччини не спиняється
Разом з гуманітарною продовжується й культурна діяльність. Наприкінці січня був проведений хакатон в рамках проєкту “Активна ре(інтеграція) молоді ВПО на Львівщині”.
“Через воєнні дії на Львівщину приїхало багато людей зі сходу. І частіше за все їм важко адаптуватися, знайти нові контакти, почати щось робити. Тому Хакатон був направлений на об’єднання місцевих мешканців та переселенців”, – говорить Євген Бражко.

Хакатон проводився у трьох громадах Львівщини – Самбірська, Дрогобицька та Львівська. Обов’язкова умова – у командах мають бути як переселенці зі сходу, так і мешканці Львівщини. Команди сформувались заздалегідь та заздалегідь розробили свій соціальний проєкт, який би вони хотіли втілити. Після його презентації, доробки під час Хакатону, допомоги ментора команди пройти “захист”, найкращі ідеї інтеграції ВПО на Львівщини перемогли, отримали фінансування та підтримку ментора.
Продовжує виходити подкаст організації “Схід людей”, який розказує більше про волонтерів Донецької та Луганської області.
У лютому команда ГО “Штука” презентували трейлер документального фільму “PostСхід”, який складається з відзнятого раніше матеріалу у містах Донеччини. Частини зафільмованих культурних та індустріальних пам’яток регіону вже немає.
Вже трохи згодом буде можливість побачити цікаві документальні записи памʼяток Донеччини, яких вже немає. Але команда ГО “Штука” намагається зберегти про них згадку та розказати про них якомога більшій кількості людей.
***
Читайте також: "Евакуювали людей та допомагали ЗСУ": служниця з Лисичанська про допомогу військовим, цивільним та храмам
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.